امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۲۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157828
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۲۲:۱۱
تعداد بازدید: 405
به گزارش «پیروان مــوعــود»ف رئیس هیئت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو با مثبت ارزیابی کردن نشست خود با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»ف رئیس هیئت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو با مثبت ارزیابی کردن نشست خود با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه تصمیم روسیه برای کاهش نظامیانش در سوریه را با هماهنگی ولادیمیر پوتین و بشار اسد سران دو کشور دانست.  ببشار  الجعفری رئیس هیئت مذاکره کننده دولت سوریه در مذاکرات ژنو اظهار داشت نشستی که با استفان دی‌میستورا(نماینده ویژه  دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه) برگزار کردیم، ثمربخش و مفید بود.
وی تاکید کرد احترام و پایبندی کامل به مفاد قطعنامه 2254 شورای امنیت یک ضرورت است، ما خواستار تعامل مهم و جدی با دیگر قطعنامه‌های شورای امنیت درباره بحران سوریه از جمله قطعنامه 2253 شدیم.
وی افزود ما با استفان دی‌میستوران نماینده دبیرکل سازمان ملل درباره تروریست‌هایی حرف زدیم که از طریق مرزهای مشترک با ترکیه، اردن و فلسطین اشغالی وارد سوریه می‌شوند.
وی افزود در این  نشست درباره پیگیری پیشنهادها و دیدگاه‌هایی که به دی‌میستورا ارائه کردیم، توافق به دست آمد.
الجعفری اظهار داشت ما درباره تروریست‌هایی که با حمایت اسرائیل از سمت جولان وارد می‌شوند و نیز تروریست‌هایی که از سمت اردن به سوریه می‌آیند، صحبت کردیم و از دی‌میستورا خواستیم با طیف‌های دیگر که ادعا می‌کنند خواهان توقف درگیری در سوریه هستند، تلاش کند.
نماینده سوریه در سازمان ملل که به عنوان رئیس هیئت مذاکره کننده این کشور به ژنو رفته است، خاطر نشان کرد اقدامات ترکیه تلاش‌های حل بحران سوریه از جمله آتش بس و ورود کمک‌های بشردوستانه را از بین می‌برد.
وی تصریح کرد در دیدار با دی‌میستورا بر ضرورت احترام و پایبندی به قطعنامه 2254 (درباره آتش‌بس) تاکید کردیم.
الجعفری افزود ما از احترام به وحدت سوریه سخن می گوییم و درباره بیانیه صادره از سوی کردهای سوریه درباره اعلام فدرالسیم موضعی نمی‌گیرم.
رئیس هیئت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو تصریح کرد هرگز میان سوری‌ها درباره چنین مسئله‌ای در هر مرحله‌ای بحث و بررسی صورت نخواهد گرفت
وی تاکید کرد شرط بندی بر روی ایجاد شکاف و اختلاف در میان سوری‌ها منجر به شکست خواهد شد.
رئیس هیئت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو اظهار داشت هیچ گروهی از گروه‌های معارضان نمی‌تواند عنوان نمایندگی تمام گروه‌های معارض را به انحصار خود درآورد، ما در حال حاضر با چندین گروه معارضه طرف هستیم نه یک گروه یکپارچه.
الجعفری تاکید کرد نشستن با تروریست‌ها در کنار میز مذاکرات برای ما ننگین است و به آن افتخار نمی‌کنیم، سردسته هیئت سعودی(مخالفان مورد حمایت آل سعود) وابسته به یک گروه تروریستی است که سفارتخانه‌ها را موشک‌باران کرده و دانشجویان دانشکده مهندسی را به قتل رسانده به همین سبب ما حاضر نیستیم وارد مذاکرات مستقیم با چنین تروریستی شویم، هرگز مذاکرات مستقیمی با این تروریست نخواهیم داشت مگر این‌که وی از اظهاراتش عذرخواهی کرده و همچنین ریشش را هم بتراشد.
وی همچنین به موضوع تصمیم روسیه برای کاهش حضور نظامی‌اش در سوریه اشاره کرد و گفت تصمیم روسیه با هماهنگی بشار اسد و ولادیمیر پوتین رئیسان جمهوری سوریه و روسیه اتخاذ شده است و غافلگیرکننده و شوک‌آور نبود، زیرا با هماهنگی دو کشور اتخاذ شد.
معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه هم در یک کنفرانس مطبوعاتی در ژنو گفت این مذاکرات نقطه شروع بود و با وجود اختلافات میان دو طرف(دولت و مخالفان)، در بعضی امور اشتراک نظر دارند، اموری وجود دارد که ما آن را در چارچوب پیوندهای مشترک میان گروه‌های سوری قرار می‌دهیم و این مسئله مهمی است.

انتهای پیام/ .

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها