امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15783
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۰
تعداد بازدید: 120
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ‌علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (شنبه) پس از دیدار ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ‌علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (شنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با عدنان منصور همتای لبنانی خود در نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره دعوت از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 با بیان اینکه هنوز تصمیم نهایی برای برگزاری این نشست اتخاذ نشده، خاطرنشان کرد: ما هنوز مطمئن نیستیم که چنین کنفرانسی برگزار خواهد شد، اما اظهارنظرهایی از سوی مقامات کشورهای صاحب حق وتو عنوان شده و برخی به صراحت اعلام کرده‌اند که خواهان مشارکت ایران در این اجلاس می‌باشند و برخی از طریق واسطه و غیرمستقیم به ما اطلاع داده‌اند که علاقمند به مشارکت ایران هستند.

صالحی با اشاره به نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه، عنوان کرد: ‌اگر تصمیم گرفته شد که چنین نشستی برگزار شود و قرار شد ما هم باشیم قطعا حضور می‌یابیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد نسخه‌ای از خارج برای مردم سوریه پیچیده و به آنها تحمیل شود.

وی گفت: امیدواریم عقلای قوم بخصوص کشورهای منطقه و صاحب نفوذ خارج از منطقه هرچه زودتر راه‌حلی مسالمت‌آمیز و سوری - سوری را تنظیم کنند تا خود مردم سوریه تصمیم‌گیر نهایی برای آینده خود و سرنوشتشان شوند.

وزیر خارجه با اشاره به موضع واضح و روشن ایران در خصوص بحران سوریه، اظهار داشت: ما از آغاز این بحران همواره تاکید کردیم که ملت سوریه باید از آزادی‌های لازم برخوردار باشد و دولت سوریه به خواسته‌های قانونی مردم پاسخ دهد و در عین حال همواره گفته‌ایم که مخالف دخالت خارجی در سوریه هستیم. ما همواره از ملت سوریه حمایت کرده‌ایم و به این حمایت ادامه می‌دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در مورد حزب‌الله لبنان نیز، گفت:‌ آنها از خودشان دفاع می‌کنند و نیازی به حمایت دیگران ندارند.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص کنفرانس دوستان سوریه که امروز در قطر برگزار شد، عنوان کرد:‌ ما با هر نشستی در جهت حل بحران سوریه و با لحاظ کردن منافع ملی سوریه ‌و بدون دخالت و تحمیل راه‌حل از خارج باشد، موافقیم ولی نشست‌هایی که به ارسال سلاح به مزدوران منجر و باعث طولانی شدن کشتار و خشونت در داخل سوریه شده و به تخریب زیرساخت‌های این کشور منجر شود، مخالفیم.

صالحی خاطرنشان کرد: غربی‌ها زمانی از حقوق انسان و حقوق بشر سخن می‌گویند که به آدمخواران در سوریه سلاح می‌دهند که آدمخواری را جاری و ساری کنند. متاسفانه معیارهای دوگانه در غرب امری بدیهی شده و آنها از منطق قدرت پیروی می‌کنند.

وی ادامه داد: فطرت‌های پاک مردم و جامعه بشری هیچگاه توجیهی که غربی‌ها برای مزدوران سوریه به خورد دیگران می‌دهند قبول نمی‌کنند، آنها مکری به کار می‌گیرند ولی خدا مکر آنها را به آنها باز می‌گرداند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه بیش از دو سال است که از بحران سوریه می‌گذرد، افزود: جنگ جهانی علیه سوریه به راه افتاده که مجموعه کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه دست به دست هم داده و به جان مردم سوریه افتادند، زیرا مردم سوریه همراه با ارتش و نظام خود هستند و نظام سوریه توانسته با حمایت مردم علی‌رغم همه فشارهای وارده مقاومت کند و الان دولت سوریه دست برتر را دارد.

به گفته وی هر زمان مردم پشتیبان نظام‌شان باشند هیچ قدرتی نمی‌تواند آنها را وادار به تسلیم کند.

صالحی افزود: امیدواریم غربی‌ها هرچه زودتر به سر عقل بیایند و قبل از اینکه کنترل حوادث بعدی از دست همه خارج شود، متوجه باشند و اجازه دهند که مردم سوریه خودشان و با کمک دولت و ارتش آسایش و امنیت را در کشور برقرار کنند.

به گزارش خبرنگار فارس، صالحی در ابتدای این نشست نیز ضمن خیرمقدم به همتای لبنانی خود که 8 سال نیز سفیر این کشور در تهران بود، روابط ایران و لبنان را دیرینه خواند و گفت: روابط دو کشور در بُعد سیاسی در بهترین شرایط قرار دارد و ضرورت دارد تا از این فضای خوب سیاسی بین دو کشور استفاده کرده و موافقت‌نامه‌های موجود را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به صدور ویزا برای مردم کشورمان در فرودگاه‌های لبنان، نزدیکی دو ملت را زمینه‌ساز تقویت روابط در ابعاد تجاری، اقتصادی، فرهنگی و ... برشمرد.

صالحی ادامه داد: در گفت‌وگوهای امروز در خصوص موضوع سوریه گفتگو کردیم و ابراز امیدواری شد که هرچه زودتر گامی سازنده توسط کشورهای صاحب نفوذ در ارتباط با سوریه برداشته شود و شاهد برقراری هرچه زودتر صلح، ثبات و امنیت در سوریه باشیم و جلوی خونریزی و تخریب بیش از پیش سوریه گرفته شود.

وی ادامه داد: متاسفانه مزدورانی از خارج به سوریه روانه شده و توسط برخی‌ها به انواع سلاح‌های جدید مسلح شده‌اند و همین امر باعث شده تا این بحران ادامه یابد و هر روز شاهد ریختن خون مردم بی‌گناه سوریه و تخریب زیرساخت‌های این کشور باشیم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها