امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۰۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157907
تاریخ انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۰۴
تعداد بازدید: 457
به گزارش«پیروان مــوعــود»، با نفوذ‌ترین چهره یمن امروز یک جوان انقلابی شیعه است که از 10 سال پیش رهبری بزرگ‌ترین تشکیلات ...

به گزارش«پیروان مــوعــود»، با نفوذ‌ترین چهره یمن امروز یک جوان انقلابی شیعه است که از 10 سال پیش رهبری بزرگ‌ترین تشکیلات غیر دولتی در جنوب سرزمین حجاز را برعهده دارد. در روزهایی که قیام مردم یمن به پیشداری نیروهای انصارالله علیه دولت دست‌نشانده سعودی زمینه انقلاب دوم را فراهم آورد، سیدعبدالملک بدرالدین الحوثی رفته رفته از یک چهره بومی فراتر رفت.
 او جنبش انصارالله را رهبری می‌کند که می‌خواهد راه 3 الگوی انقلابی، اسلامی تاریخی، معاصر و زنده را دنبال کند.
انقلاب اول یمن این سرزمین خفته در دل تاریخ را بیدار کرد و به سقوط دیکتاتوری 33 ساله علی عبدالله صالح انجامید. انقلاب دوم اما بقایای فاسد حکومت پیشین را که همانند حکومت صالح وابسته و تابع ریاض و واشنگتن است هدف قرار داده است. پرچم انقلاب تازه در دست حوثی‌هاست. آنها منسجم‌ترین طیف شیعیان یمن هستند که 40 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. نام حوثی را از نام طایفه حوثی از صعده در شمال گرفته‌اند که رهبران قیام شیعیان یعنی سیدبدرالدین از فقهای برجسته زیدیه یمن و فرزند شهیدش سیدحسین از آن برخاسته اند.
سید عبدالملک  فرزند سید بدرالدین و متولد سال 1980 میلادی است که پس از شهادت برادربزرگش شهید سید حسین که بنیانگذار جنبش الشباب المؤمن (جوانان مومن) بود، رهبری این حرکت را از 10 سپتامبر 2004 میلادی و در دور دوم جنگ‌های رژیم مخلوع ژنرال علی عبدالله صالح با رزمندگان شیعه صعده، در دست گرفت. 
سیدعبدالملک الحوثی با برخورداری از شخصیت قوی به‌رغم حضور برادر بزرگ‌ترش یعنی سیدیحیی که ریاست شاخه سیاسی جنبش را برعهده دارد، به عنوان رهبر ارشد حوثی‌ها برگزیده شد و از سال 2004 با کمک برخی همفکران برادرش در جنبش الشباب المؤمن، جنبش بزرگ‌تر انصارالله را راه‌اندازی کرد و تا امروز هدایتش کرده است.
طی این 10 سال استان صعده و استان‌های شیعه‌نشین اطراف عملا از زیر یوغ ظلم صنعا و ریاض درآمده‌اند اما هرگز اعلام خودمختاری نکرده و حساب خود را از سایر یمنی‌های سنی جدا نکردند بلکه تلاش کردند قیام علیه دست‌نشاندگان حکومت‌های بیگانه را به سراسر کشور تعمیم دهند. 
حوثی‌ها برخلاف دیگر گروه‌ها در یمن که تلاش می‌کنند بخشی از کشور را جدا کنند همواره برحفظ وحدت و یکپارچگی یمن تاکید داشته‌اند.
انتهای پیام/654


منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها