امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15803
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۱
تعداد بازدید: 52
محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: مساحت دریاچه ارومیه در زمان پر آبی آن تقریباً برابر 540هزار هکتار بود و هم‌اکنون 360 تا ...

محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: مساحت دریاچه ارومیه در زمان پر آبی آن تقریباً برابر 540هزار هکتار بود و هم‌اکنون 360 تا 390هزار هکتار از این مساحت به دلیل عدم تأمین حق آبه آن خشک شده است.

رئیس کارگروه تحقیقات مؤلفه‌های بیابان‌زایی افزود: بر همین اساس می‌توان گفت که هم‌اکنون دوسوم این دریاچه خشک شده است و این امر بیانگر این مطلب است که عمق متوسط این دریاچه به شدت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه آسیب‌پذیری و شکنندگی دریاچه ارومیه بیشتر شده است، ادامه داد: در کنار کاهش مساحت این دریاچه، عمق متوسط آب آن نیز طی سال‌های اخیر کاهش قابل توجهی یافته است.

درویش درباره نوسانات عمقی دریاچه ارومیه طی سال‌های گذشته بیان داشت: در ابتدا عمق متوسط این دریاچه برابر 14 متر بود اما هم‌اکنون عمیق‌ترین محدوده این دریاچه به حدود 4 متر می‌رسد.

وی یادآور شد:‌ البته نباید فراموش شود که در حال حاضر سطح ناچیزی از این دریاچه است که دارای عمقی معادل 4 متر است؛ بر همین اساس می‌توان گفت عمق متوسط این دریاچه در شرایط فعلی برابر 2متر است.

رئیس کارگروه تحقیقات و مؤلفه‌های بیابان‌زایی با اعلام اینکه هم‌اکنون 2سوم دریاچه ارومیه تبدیل به شوره‌زار شده است، اضافه کرد:‌ با توجه به اینکه جهت وزش باد غالب از غرب به شرق است، بر همین اساس نواحی شرقی دریاچه ارومیه و اطراف شهرستان‌های بناب، مراغه، آذرشهر و عجب شیر تحت تأثیر گرد نمک قرار گرفته‌اند.

درویش افزود: گرد نمک علاوه بر اینکه خاک را آلوده می‌کند و موجب از بین رفتن کشت‌زارها می‌شود، می‌توانند در نهایت سبب افزایش مخاطرات ایمنی و کاهش ضریب سلامتی تمامی زیست‌مندان ساکن در منطقه شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها