امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158063
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 443
به گزارش «پیروان مــوعــود»، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در دومین همایش «یاس مهربانی» به مناسبت میلاد حضرت ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در دومین همایش «یاس مهربانی» به مناسبت میلاد حضرت زهرا(سلام الله علیها) که در سالن حجاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار داشت: برای رشد و تعالی انسان‌ها در قرآن الگوهایی معرفی شده که برای مردان حضرت ابراهیم(علیه السلام) و حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) و برای زنان آسیه و مریم معرفی شده است و اولین شهید اسلام سمیه است که به عنوان حامی اسلام به شهادت رسیده است.

فانی با اشاره به روایتی از پیامبر (صلی الله علیه وآله) افزود: حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) می‌فرمایند «از نشانه‌های سعادت مرد آن است که اولین فرزندش دختر باشد» و این در شرایطی بود که در آن زمان دختران را زنده به گور می‌کردند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به الگو بودن حضرت زهرا(سلام الله علیها) یادآور شد: ایشان از استمرار اسوه خداست به این جهت که حضرت زهرا(سلام الله علیها) برای همه امامان، نسل او حجت و الگوست و در جایی دیگر حضرت فاطمه (سلام الله علیها) سرآمد زنان دنیا بلکه الگوی مردان و زنان و الگوی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.

وی اضافه کرد: امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در حدیثی فرمودند «فاطمه (سلام الله علیها) الگوی زندگی من است نه از آ‌ن جهت که مادرمان است بلکه به این جهت که دختر رسول خداست به دلیل اینکه پاره وجود اوست».

فانی با  اشاره به بیانات امام خمینی (ره)، گفت: ایشان می‌فرمایند ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) در زمان و محیطی واقع شد که زن به عنوان یک انسان مطرح نبود و وجود او موجب سرخوردگی خانواده در زمان جاهلیت بود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نقش خانواده در تربیت، افزود: در سند تحول آموزش و پرورش آمده است که 4 عامل اساسی و مهم خانواده، حاکمیت، رسانه و نهادها و سازمان‌های غیردولتی از ارکان تربیت در عصر معاصر است.

وی افزود: حاکمیت از طریق مدارس، خانواده، رسانه و نهادهای غیردولتی تأثیر عمده‌ای در تربیت نسل دارند و توفیق در آموزش و پرورش رسمی نیازمند مشارکت والدین و خانواده‌هاست.

فانی با بیان اینکه اگر خانواده‌ها همراه نظام تعلیم و تربیت رسمی نباشند، تربیت شکل نمی‌گیرد و تعارضی بین خانواده و آموزش و پرورش رسمی ایجاد می‌شود، گفت: آموزش و پرورش بدون حضور فعال خانواده‌ها قادر به تعلیم و تربیت نیست.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر نقش مادران در شکل‌گیری شخصیت و تربیت کودکان به خصوص در سنین قبل از پیش‌دبستان، گفت: در متون اسلامی و تحقیقات جهانی به این نقطه مهم رسیده‌ایم که شخصیت فرزند تا 7 سالگی شکل می‌گیرد و این شکل‌گیری در دامان مادران و خانواده‌هاست.

وی افزود: نقش زنان در شکل‌گیری شخصیت فرزندان و جامعه آینده نقش جدی است و اهمیت پیش‌دبستانی و دبستان و نیز اهمیت همکاران فرهنگی به عنوان مربی و معلم در شکل‌گیری شخصیت نسل آینده و تربیت ایران اسلامی نقش جدی است.

فانی با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش دختران تصریح کرد: یکی از شاخصه‌هایی که در دنیا، آموزش و پرورش را با آن می‌سنجند آموزش و پرورش دختران و درصد تحت پوشش قرار گرفتن دختران است که افتخار داریم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وضعیت نسبتاً خوبی در دنیا در آموزش و پرورش دختران داریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دو هدف در آموزش و پرورش دختران دنبال می‌کنیم، افزود: هدف اول تعلیم و تربیت دختران است و هدف دوم این است که دانش‌آموزان دختر امروز مادران آینده ما هستند که اگر خوب تربیت شوند نسل آینده تربیت می‌شود و آموزش و پرورش دختران نسبت به آموزش و پرورش پسران از اهمیت بالاتری برخوردار است.

وی در ذیل نقش آموزش و پرورش در رابطه با تربیت دختران و استفاده از توانمندسازی آنها گفت: معاصرسازی شخصیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) خود یک پروژه است و از همکاران خود می‌خواهم نسبت به معاصرسازی ایشان اقدام کنند و باید رفتار ‌آن بزرگوار را با واقعیت امروز تطبیق دهیم و یک بازتعریفی از رفتار ایشان در آموزش و پرورش ارائه دهیم.

فانی با بیان اینکه بیش از نیمی از فرهنگیان زنان هستند، خاطرنشان کرد: بحث توانمندسازی آنها و استفاده از آ‌ن بحثی است که مورد تأکید رئیس جمهور و عنایت دولت است.

انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها