امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158140
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۴۱
تعداد بازدید: 351
به گزارش «پیروان مــوعــود»، خطبای جمعه لبنان ضمن اشاره به مناسبت های مذهبی همچون فرارسیدن ماه رجب، بهره مندی معنوی از این فرصت را متذکر ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، خطبای جمعه لبنان ضمن اشاره به مناسبت های مذهبی همچون فرارسیدن ماه رجب، بهره مندی معنوی از این فرصت را متذکر شدند و نسبت به تحولات لبنان و منطقه موضعگیری کردند. خطبای جمعه لبنان ضمن محکومیت شدید تحریم المنار در "نایل ست" ، نسبت به هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هشدار دادند.

سید فضل الله: ماه رجب، ماه آرامش و دوستی باشد

حجت الاسلام سید علی فضل الله هم در خطبه های نمازجمعه در ضاحیه بیروت به ماه رجب اشاره کرد و گفت: این ماه که در آن وارد شدیم، براساس مبانی فقهی ماه ساختن تقوا است. این ماهی است که خداوند خواسته تا با قلب هایی پاک از هرگونه کینه و دشمنی وارد آن شویم و تمام اختلافاتی که استقرار و ثبات ما را برهم زده را کنار بگذاریم؛ اختلافاتی که در یک خانه یا بین فامیل ها و همسایه ها و داخل جامعه وجود دارد، اختلافاتی که خودمان و دیگران آن را به وجود آوردیم. پس ما باید کوتاه بیاییم تا بتوانیم جنگ ها را متوقف سازیم. خدا می خواهد که این ماه، ماه صلح و  آرامش و دوستی باشد.

وی افزود: مقصود از ماه های حرام، ماه هایی است که در آن کشتار و اعلام دشمنی و راه انداختن جنگ یا ادامه دادن آن حرام است. پس این ماه را همانطور که خداوند خواسته، ایستگاهی برای آرامش خود و رزمندگان و آتش بس اجباری از سوی پروردگار جهانیان قرار دهیم که نیاز به دخالت هیچ کس ندارد وباید به آن احترام گذاشت. امید  است که این مسئله در تسکین آشفتگی ها و دگرگونی ها مؤثر باشد و زبان گفتگو را تقویت کند.

نیازمند بهره گیری از آثار شهید صدر هستیم

سیدعلی فضل الله همچنین سالگرد شهادت فقیه و متفکر و مرجع دینی سیدمحمد باقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی را یادآور شد و گفت: شهید صدر اثر بزرگی در فقه و تفکر اسلامی و جنبش اسلامی به خصوص در عراق داشته است. ما امروز نیازمند الهام گرفتن از تمام آثاری که به جا گذاشتند و بازخوانی توصیه ها و سخنرانی هایی که خطاب به مردم عراق ایراد نمودند هستیم.

شیخ نابلسی: تحریم المنار برای جلوگیری از رسیدن کلام حق به مردم است

آیت الله عفیف النابلسی امام جمعه شیعیان در شهر صیدا با انتقاد از اختلافات داخلی در لبنان گفت: دولت لبنان این روزها در بدترین شرایط به سر می برد. ما صدایی جز صدای اختلافات و تقسیم غنایم و دولت های کوچک مالی و شبکه های منفعت طلب نمی شنویم و قانون نمی تواند مانع مفسدین شود. سپس کسی می آید و سخنانی منفی و بسیار زننده در مورد مقاومت بیان می کند و شرافت خون هایی را که به خاطر حفظ تمامیت ارضی لبنان و شرافت و کرامت آن ریخته شده نمی بیند. بعد، شاهد فساد مالی در دستگاه‌های امنیتی و اهانت آشکار به لبنان در رسانه‌های سعودی و تحریم شبکه المنار برای جلوگیری از رسیدن کلام حق به مردم جهان عرب بودیم، پس چه چیزی از این دولت و تمامیت آن باقی می ماند؟

وی افزود: کسی را نمی یابیم که با مفسدین که توسط رؤسای مراجع سیاسی و امنیتی حمایت می شوند مقابله کند و کسانی همچون صهیونیست ها و تکفیری ها را که به لبنان تجاوز نظامی می کنند و آل سعود و مزدوران او که در زمینه رسانه ای و سیاسی ضربه می زنند، عقب بزند.

شیخ نابلسی ادامه داد: اگر کشور را به دست اینان که برای غنایم می جنگند و برای منافع مالی و سیاسی و اقتصادی خود شبکه‌هایی را به وجود می آورند رها کنیم، اسم و رسمی از لبنان باقی نمی ماند. اما وجود نیروی مقاومت مخلص و صادق ملی که برای عزت و حاکمیت لبنان تلاش می کند و برای ساختن دولتی که در آن همه شهروندان از قانون عادلانه برخوردارند کار می کند از نعمت های خداوند است.

شیخ حبلی: شیعه و سنی در برابر تکفیری ها قرار دارند

شیخ صهیب حبلی امام جمعه اهل سنت در لبنان هم نسبت به برخی تلاش ها برای ایجاد فتنه در صیدا هشدار داد.

وی گفت: برخی از سران فتنه به بهانه درخواست یاری احمد الاسیر به دنبال بحرانی کردن اوضاع و تحریک دوباره توده مردم صیدا هستند که نسبت به این فتنه هشدار می دهیم.

شیخ حبلی تاکید کرد: شهر صیدا پایتخت مقاومت و رزمندگان خواهد ماند و خون شهید محمد الکبش مجددا تاکید کرد که اهل سنت و شیعه در یک خندق در برابر گروهک‌های تروریستی تکفیری از اسلام دفاع می کنند.

خطیب نماز جمعه صیدا مواضع برخی از مسؤولان سیاسی را خطری بیشتر از تروریسم داعش و النصره دانست و افزود: هیچ امیدی به آنان که بیانیه‌های فتنه انگیز می دهند نیست.

محکومیت توقف المنار در نایل ست

شیخ حبلی تصمیم نایل ست در توقف پخش شبکه المنار را محکوم کرد و این اقدام را گامی در جهت جنگ بیرحمانه سیاسی و رسانه ای دانست که علیه مقاومت به راه انداخته اند و تاکید کرد: مقاومت همانطور که در میدان درگیری پیروز شده در مبارزه رسانه ای نیز پیروز خواهد شد؛ چراکه این نهاد به حقیقت  و به دور از ياوه گویی سخن می گوید، پس صدای حق در هر صورت پیروز است.

شیخ قبلان: تسامح و مذاکره با اسرائیل معنا ندارد

آیت الله عبدالامیر قبلان هم در خطبه های نمازجمعه در بیروت بر ضرورت تمسک به اصول و مبانی ملی که لبنان را در بحران ها حفظ کرده است و ملتزم بودن به زندگی مشترک و تقویت وحدت ملی با همکاری بین لبنانی ها تاکید کرد.

وی هم چنین بر دشمنی نسبت به اسرائیل به عنوان شر مطلق که در کمین لبنان و عرب ومسلمانان نشسته تاکید نمود و گفت: به همین خاطر ما به طور قاطع نمی پذیریم کسی که اسرائیل را دشمن می دارد حرف از تسامح و مذاکره بزند چراکه اسرائیل اولین دشمن و مسؤول تمام مصیبت ها و جنایاتی است که بر مردم فلسطین و سوریه و لبنان و مصر وارد کرده است.

هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل محکوم است

شیخ قبلان خاطر نشان کرد: رژیم صهیونیستی مسؤول آواره شدن فلسطینی ها و تبدیل آنان به پناهندگان است. ممکن نیست که لبنانی ها کشتارهایی را که اسرائیل در حق مردم لبنان و عرب صورت داد و سیاهی و غم را به خانه ی آنان وارد کرد فراموش کند. به همین دلیل نامیدن اسرائیل به عنوان دوست لبنان و عرب یک خیانت ملی و قومیتی است و هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل مردود و محکوم و حرام است.

انتهای پیام/ 852

 

برچسب ها: ماه رجب,لبنان
آخرین اخبار