امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15836
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۵۵
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که در کنفرانس مطبوعاتی که در حاشیه سی‌امین اجلاس کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المجالس در باکو برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در همه مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه بین‌المجالس اسلامی از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده و از این به بعد هم در رابطه با این مسئله در کنار برادران آذری خود خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه سازمان کنفرانس اسلامی می‌توانست نقش فعال‌تری در این مسئله ایفا کند ولی تا کنون در حد توقع و انتظار ظاهر نشده است، افزود : همه کشورهای عضو این سازمان باید تلاش کنند تا نقش این سازمان مهم و تأثیرگذار را در حل مسائل جهان اسلام از جمله مناقشه قره‌باغ و دفاع ازحقوق اقلیت‌های مسلمان در کشورهای اسلامی افزایش دهند.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران، ورود جمهوری اسلامی ایران به موضوع قره‌باغ را منوط به درخواست طرفین مناقشه و پذیرش این مسئله از سوی آنها دانست و خاطرنشان کرد: ما معتقدیم حل مناقشه قره‌باغ راه حل سیاسی دارد و این مشکل باید از سوی کشورهای منطقه و همسایگان نزدیک به منطقه درگیری حل و فصل شود.

جلالی با اشاره به روابط دوجانبه، جمهوری آذربایجان را یکی از مهمترین همسایگان ایران توصیف کرد و گفت: رئیس جمهور منتخب نیز در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود ارتقای مناسبات با کشورهای همسایه، به ویژه با جمهوری آذربایجان را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌ها در سیاست خارجی ایران مورد تأکید قرار داده است.

نماینده شاهرود با بیان اینکه عواملی در هر دو کشور درصدد هستند تا از روند گسترش روابط دوستانه بین دو کشور جلوگیری کنند، ادامه داد: مقامات رسمی ایران و آذربایجان بدون آنکه تحت تأثیر اقدامات این نیروها قرار گیرند، اهمیت زیادی به مناسبات فیمابین می‌دهند، چراکه ایران و آذربایجان دارای اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی قوی هستند و هیچ یک از این دو کشور امکان نخواهند داد، مناسبات فیمابین مخدوش شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در پاسخ به سؤالی در زمینه حبس فعالان آذری در ایران بیان داشت: در ایران کسی بدون دلیل بازداشت نمی‌شود و این مسئله از سوی برخی رسانه‌ها برجسته‌سازی می‌شود، آنچه مسلم است، نه جمهوری آذربایجان و نه جمهوری اسلامی ایران با کسانی که فعالیتشان علیه منافع ملی باشد، کنار نمی‌آیند.

جلالی در بخشی از مصاحبه خود، آذربایجانی‌های ساکن ایران را وارث قانونی ایران توصیف کرد و افزود: آذربایجانی‌های ایران مالک ایران هستند، ایران یعنی آذربایجان و آذربایجان یعنی ایران، آذربایجانی‌های ایران در طول تاریخ درحفظ و پاسداری از تمامیت ارضی و استقلال ایران نقش بسزایی داشته‌اند و در صف مقدم با دشمنان جنگیده‌اند.

وی در رابطه با مطرح شدن مسئله بازنگری در معاهده ترکمنچای از سوی برخی از نمایندگان مجالس ایران و آذربایجان خاطرنشان کرد: این قبیل اظهارات که متأسفانه ازسوی هر دو طرف بیان شده است، منعکس‌کننده موضع رسمی دو کشور نیست.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: تمامیت ارضی آذربایجان هم به عنوان یک کشور همسایه و هم به عنوان یک کشور مسلمان برای ایران اهمیت بسیار زیادی دارد، متأسفانه برخی از نمایندگان پارلمان آذربایجان اظهارات ناخوشایندی علیه ایران بیان کردند و در واکنش به آن عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیر چنین مطالبی را مطرح کردند که خوشبختانه مسئولان دو کشور کاملا همدیگر را درک می‌کنند و با درایت خود اجازه نمی‌دهند، اینگونه مسایل خللی در مناسبات فیمابین وارد کند.

عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المجالس اسلامی همچنین در ابتدای کنفرانس مطبوعاتی خود، ضمن تقدیر از پالمان آذربایجان، دولت و ملت این کشور به دلیل برگزاری بسیار خوب اجلاس کمیته اجرایی اتحادیه بین‌المجالس اسلامی، گزارش کوتاهی از برگزاری این اجلاس ارائه کرد و گفت: خوشبختانه دستور کار سال آینده رؤسای مجالس در بخش‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و محیط زیست برای طرح در جلسه اصلی که قرار است، دی ماه 1393 در پایتخت بورکینافاسو برگزار شود تدوین و آماده تصویب شد.

وی همچنین با اشاره به سفر قبلی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به باکو اضافه کرد: ما منتظر سفر اکتای اسدف رئیس پارلمان آذربایجان به ایران هستیم و امیدواریم گروه‌های دوستی پارلمانی دو کشور بیش از پیش فعال‌تر شده و با انجام دیدارهای متقابل در جهت توسعه روابط پارلمانی گام‌های عملی بردارند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار