امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158443
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۰۰:۰۸
تعداد بازدید: 340
بعد از ظهور گروهک تروریستی داعش، بسیاری از ناظران از همان ابتدا دست تکفیری ها و صهیونیست ها را در پشت پرده این تحولات دیدند که به سردمداری عربستان سعودی و اسرائیل انجام گرفته است.

به گزارش پیروان موعود٬اخیرا پایگاه اطلاع رسانی "گلوبال ریسرچ" (Global Research) اخیرا در مطلبی تحت عنوان "داعش ساخته اسرائیل و آمریکا" با دلایل و شواهد، این ادعا را مورد بررسی قرار داده و روابط اسرائیل و عربستان، که یکی از مهمترین دلایل اثبات کننده ارتباط داعش با اسرائیل است، را بررسی کرده است.

 

در حالی که سازمان های مختلف بین المللی از جمله سازمان ملل و حتی ایالات متحده آمریکا (لااقل در ظاهر) داعش را گروهی تروریستی اعلام کرده اند، نماینده پیشین اسرائیل در سازمان ملل گفته است: اگر قرار باشد بین داعش و بشار اسد یکی را انتخاب کنیم، داعش را انتخاب خواهیم کرد.

 

اسرائیل که وجود و هویت خود را با مظلوم نمایی در مورد نسل کشی یهودیان توسط هیتلر توجیه می کند، گروه تروریستی داعش، که مرتکب نسل کشی علیه شیعیان، ایزدی ها و حتی اهل تسنن در عراق و سوریه شده است را بر دولت سکولار بشار اسد ترجیح می دهد. به طوری که "شیمون پرز" رییس جمهور سابق این رژیم نیز درباره پیروزی قریب الوقوع شورشیان سوریه (که اکثر آنان تروریست های القاعده و داعش هستند) اظهار امیدواری کرد.

 

جبهه النصره، شاخه رسمی القاعده در سوریه، بیشتر مرز سوریه با اسرائیل در بلندی های جولان را در اختیار دارد و در حالی که سازمان های بین المللی و حتی کشورهای هم پیمان اسرائیل، مانند آمریکا و کشورهای اروپایی، این گروه را تروریستی اعلام کرده اند؛ اسرائیل از رابطه استراتژیک با النصره دم می زند.

 

 

کشورهای حامی تروریستهای داعش و القاعده

گروه های تروریستی با عقاید سلفی ـ وهابی در واقع مورد حمایت کشورهای غربی و اسرائیل هستند و به پیشبرد سیاست های آنان کمک می کنند

 

 

بشار اسد در این رابطه در گفتگو با "فارین افیرز" (Foreign Affairs) می گوید: رابطه اسرائیل با شورشیان واضح است. چون هرگاه در جبهه ای به پیروزی علیه تروریست ها نزدیک می شویم، اسرائیل به خاک سوریه حمله می کند به طوری که مردم به شوخی می گویند: چه کسی گفته است تروریست ها نیروی هوایی ندارند؛ اسرائیل از آنان پشتیببانی هوایی می کند.

 

آموس یادلین، رییس سابق سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل پیرامون ارتباط با شورشیان می گوید: شورشیان سنی سوریه، دو سوم مرز با سوریه را در دست دارند اما به اسرائیل حمله نمی کنند. چون می دانند که دشمن اصلی آنان اسرائیل نیست.

 

حال اگر به گفته مقامات اسرائیل، دشمن اصلی القاعده اسرائیل نیست، دشمنان این گروه چه کسانی هستند؟

 

توماس کپیتن، فیلسوف برجسته معتقد است که به مساله فلسطین و اسرائیل می توان از دو منظر نگریست. اول از منظر غربی ـ عربی چون اسرائیل با دخالت کشورهای غربی، در خاورمیانه ایجاد شده و به حیات خود ادامه می دهد؛ و دوم از منظر غربی ـ اسلامی، چون دخالت کشورهای غربی، حکومتی یهودی در قلب کشورهای اسلامی ایجاد کرده است.

 

از دیدگاه استفن گووانز، کارشناس امور بین الملل، می توان گفت که ایران به قضیه فلسطین و اسرائیل از منظر غربی ـ اسلامی و سوریه به این قضیه از منظر غربی ـ عربی می نگرد. همچنین حزب الله لبنان از هر دو منظر قضیه فلسطین و اسرائیل را مد نظر دارد.

 

استفن گووانز ادامه می دهد که به این سه گروه به همراه گروه های فلسطینی محور مقاومت می گویند و مهمترین دلیل اتحاد این محور، مخالفت با اشغالگری و صهیونیسم است.

 

 

عربستان سعودی با اسرائیل روابط نزدیکی دارد و اقدامات آن در راستای حفظ امنیت اسرائیل است

 

 

دیدگاه عربستان سعودی

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله در یکی از سخنرانی های خود گفت: تنها کشوری که اسرائیل به عنوان یک تهدید به آن می نگرد، جمهوری اسلامی ایران است.

 

با در نظر گرفتن این که کشور عربستان، هم اسلامی و هم عربی است و از طرف دیگر چهارمین بودجه نظامی در سطح دنیا را به خود اختصاص داده است؛ چرا اسرائیل به عربستان به چشم دشمن نمی نگرد بلکه از آن به عنوان یک متحد یاد می کند؟

 

از طرف دیگر، عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، به تازگی حزب الله (یعنی تنها گروه عربی اسلامی که با جدیت با اسرائیل مبارزه می کند) را گروهی تروریستی اعلام کرده اند.

 

به گفته استفن گووانز، کارشناس گلوبال ریسرچ، دولت های سلطنتی عربی از ابتدا با امپریالیسم غربی پیوند خورده و به عنوان مامور کشورهای غربی در خاورمیانه عمل کرده اند. می توان گفت که این دولت ها ساخته غرب هستند و مرزهای این کشورها در واقع از سوی کشورهای غربی برای محافظت از ذخایر نفتی ساخته شده است.

 

گووانز می افزاید: به گفته سید حسن نصرالله دیکتاتوری آل سعود به عنوان بخشی از برنامه های استعماری، با حمایت، پول و اسلحه بریتانیا ایجاد شده است تا بر عرب های منطقه تسلط داشته باشند.

 

این کارشناس در ادامه می گوید: حمایت بریتانیا از عربستان سعودی تا حال حاضر به صورت قوی ادامه داشته است به طوری که دیوید کامرون بعد از فوت عبدالله، پادشاه سابق عربستان، دستور به نیمه افراشته کردن پرچم انگلستان داد که این نشانه ای از فریبکاری انگلستان است. چون از طرفی تروریسم را محکوم کرده و دم از حقوق بشر می زند و از طرف دیگر از سلطنت ظالم، زن ستیز و با آمار بالای سر بریدن به عنوان اعدام، حمایت می کند.

 

گووانز در ادامه می گوید: در حال حاضر اسرائیل و عربستان  سعودی به عنوان مهمترین متحدان دیکتاتوری بین المللی ایالات متحده در منطقه شناخته می شوند.

 

این کارشناس گلوبال ریسچ ادامه می دهد: دیکتاتوری عربستان سعودی، جبهه نبرد علیه نیروهای ضد استعماری (استعمار جدید) را رهبری می کند. یعنی نیروهایی که علیه هژمونی آمریکا و اسرائیل در منطقه عمل می کنند و به ویژه خواستار استقلال فلسطین هستند. عربستان در واقع به دنبال تضعیف این نیروهای ترقی خواه، توسط مذهب است. عربستان می خواهد با استفاده از مذهب، نبرد نیروهای مقاومت را به پروژه امپریالیسم غربی یعنی نبرد بین کفار، مرتدین و دین داران تغییر دهد.

 

جالب آنجاست که این نیروهای کافر و مرتد از لحاظ عربستان، سکولارها، سوسیالیست ها، کمونیست ها و ایرانیان هستند که همگی دخالت استعمار و امپریالیسم غرب در امور کشورهای عربی ـ اسلامی، می باشند؛ چه این دخالت مستقیم باشد و چه از طریق واسطه ای مثل سلطنت های منطقه باشد.

 

استفن گووانز معتقد است که عربستان و عوامل منظقه ای آن، برای مبهم کردن نبرد خود با دشمنان استعمار غرب، حکومت های سکولار ضد امپریالیست و ضد اسرائیلی مانند سوریه را  به جرم عدم پایبندی به قرآن و نداشتن پایه های دینی به کفر متهم می کنند و از طرف دیگر ایران و حزب الله لبنان را به جرم دیدگاه متفاوتی از دین اسلام (تشیع) مرتد قلمداد می نمایند. که این در واقع سوء استفاده از مفاهیم دینی برای منحرف کردن افکار عمومی از راهبرد سیاسی عربستان در تقابل با جبهه مقاومت است تا بدین طریق عامه اهل سنت علیه جبهه مقاومت بسیج شوند.

 

اخیرا روزنامه نیویورک تایمز در رابطه با ماهیت عربستان سعودی نوشت: عربستان سعودی از دو عنصر پادشاهان آل سعود و یک روحانی سنی به نام "محمد بن عبدالوهاب" تشکیل شده است که بیشتر آموزه های وی برای توجیه حمله نظامی با نام جهاد مقدس علیه کفار استفاده می شود و اکثرا این افراد به اصطلاح کافر، سایر مسلمانان هستند.

 

گووانز با ذکر این مطلب از نیویورک تایمز می گوید: در حالی که سران وهابی عربستان سعودی به امپراتوری بین المللی آمریکا وابسته اند، گروه هایی با ایدئولوژی وهابیت (مانند القاعده و زیرشاخه های آن) با سوء استفاده از نام جهاد، عده ای از مخالفان آمریکا و اسرائیل را کافر (سکولارهایی مانند بشار اسد) و عده ای دیگر را مرتد (مانند ایران و حزب الله) می نامند و علیه آنان به جنگ و مبارزه می پردازند. در واقع در قرن اخیر عربستان سعودی نقشی کلیدی در انتشار افراطی گری داشته است؛ و چنین افراط گرایانی برای قدرت های غربی، اسرائیل و پادشاهان عرب، هم پیمانانی کلیدی بوده اند.

 

 

حزب الله لبنان، با رهبری سید حسن نصرالله تنها گروهی است که به طور جدی با اسرائیل و استعمار مبارزه می کند

حزب الله لبنان، با رهبری سید حسن نصرالله تنها گروهی است که به طور جدی با اسرائیل و استعمار مبارزه می کند

 

 

استفن گووانز با استفاده از سخنان سید حسن نصر الله می افزاید: جالب این جاست که حتی مبارزان فلسطینی نیز در دهه هشتاد از سوی سازمان های جاسوسی و در راس آنان سازمان سیا، سازمان اطلاعاتی عربستان و پاکستان، فریب خوردند و برای مبارزه با شوروی به افغانستان شتافتند. این به معنای توجیه اقدامات کمونیست ها نیست اما گروه های فلسطینی به اولویت جهاد و مبارزه در آن برحه از زمان پی نبردند.

 

استفن گوانز می گوید که سید حسن نصرالله تاکید دارد که بعد از پایان مبارزه با شوروی، کشورهای غربی و عربستان سعودی، دشمنی جدید برای اعراب و مسلمانان تعریف کردند که آن دشمن جمهوری اسلامی ایران است. نصرالله می افزاید: عربستان این نکته را القا می کند که ایران دشمنی در بطن بسیار از گروه های اسلامی بوده و اولویت، در مبارزه با خطر گسترش تفکرات شیعیان است و این خطر بسیار جدی تر از خطر اسرائیل و صهیونیزم برای جهان اسلام است.

 

با این وجود، سعودی ها هیچ دشمنی با حکومت شیعه شاه ایران نداشتند. چون به اسرائیل نزدیک بوده و ژاندارم آمریکا در منطقه بود.

 

بسیاری از پیروان ایدئولوژی عربستان سعودی، معتقدند که نبرد با مرتدین و مبارزه با تشیع بسیار مهمتر از مبارزه با اشغالگری و استعمار صهیونیزم است، که البته این موضوع بسیار خوشایند استعمارگران غربی بوده است.

 

در پایان می توان به این نتیجه رسید که عربستان سعودی با استفاده از ظاهر جنگ بین سنی و شیعه و به زعم خود جنگ بین اسلام و مرتدها و کفار (شیعیان ایران و حزب الله و سکولارهای سوریه)، در نظر دارد که انگیزه سیاسی این مبارزه را پنهان کند. انگیزه ای که جز در راستای اهداف استعمار غرب و اربابان امپریالیست عربستان و سایر حکومت های مرتجع منطقه خاورمیانه نیست.

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار
پربازدید ها