امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۱۷:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158450
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۳۹
تعداد بازدید: 247
به گزارش «پیروان مــوعــود»، این مرجع تقلید امروز در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با تبریک میلاد حضرت علی(علیه السلام) و فرارسیدن ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، این مرجع تقلید امروز در ابتدای درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با تبریک میلاد حضرت علی(علیه السلام) و فرارسیدن اعتکاف به حدیثی در فضائل امام علی(علیه السلام) اشاره و اظهار داشت: مرحوم علامه امینی در جلد دوم الغدیر در صفحه ۵۲، این حدیث را از منابع زیادی از اهل بیت(علیه السلام) آورده است.

او با بیان اینکه این حدیث از ابوذر است، گفت: ابوذر می گوید: «موقع نمازظهر همراه پیامبر(صلی الله علیه وآله) در مسجد بودم؛ شخص سائلی آمد و درخواست کمک کرد اما کسی کمکی به او نکرد. این فرد سر به روی آسمان کرد و گفت خدایا شاهد باش من به مسجد پیامبر خدا آمدم و کمک خواستم اما کسی کمکی به من نکرد. در این حال دیدم علی(علیه السلام) که در رکوع بود با انگشت کوچک خود اشاره کرد و گفت: نزد من بیا، سپس اشاره به انگشتری خود کرد و گفت که آن را ببر و مشکلات خود را با آن حل کن.

پیامبر این صحنه را دید و عرض کرد: خدایا موسی بن عمران درخواست کرد برادرش را برای کمک به سوی او بفرستی و در مشکلات او را جانشین قرار دهی. من هم برگزیده و پیامبر تو درخواستی دارم مشکلات من را آسان کن و وزیری از اهل من قرار بده و پشتم را به وسیله او محکم کن.

ابوذر می گوید: هنوز دعای پیامبر تمام نشده بود که جبرئیل بر پیامبر نازل شد و فرمود: بخوان« اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکاه و هم راکعون».»

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ولی را پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) به جانشین تفسیر نموده است و در این حدیث کاملا مشخص است.

او در پاسخ به  این شبهه که چگونه علی(علیه السلام) در نماز که گفته می شود کاملا خاضع است به سائل کمک می کند؟ گفت: شنیدن ناله مظلوم و اجابت درخواست او عبادت است و لذا این عبادت مضاعفی است که منافاتی با حضور قلب ندارد و به دستور خالق است. در امور دنیوی حواسش به غیرخدا نبود در حالیکه این جزو امور دنیوی نبود لذا زکات در حال رکوع دلیل بر شدت حضور قلب است که هم به خالق توجه دارد و هم به دستور خالق به مخلوق نیازمند متوجه است.

این مرجع تقلید افزود: ما افتخار می کنیم پیرو کسی هستیم که آیات فراوان و روایات متعددی در فضیلت ایشان آمده است.

او با طرح این سئوال که چه تناسبی بین دادن زکات در رکوع و مساله درخواست موسی بن عمران است؟ گفت: پیامبر(صلی الله علیه وآله) از هر فرصتی برای بیان حقایق و جانشینی حضرت علی(علیه السلام) استفاده می کرد و آیه ۵۵ سوره مائده خود سند زنده و روشنی در جانشینی و بیان فضیلت امام علی(علیه السلام) است.

آیت الله مکارم شیرازی از قول مترجم پاکستانی تفسیر نمونه ابراز داشت: وقتی تفسیر نمونه را به زبان اردو ترجمه کردم دست علمای اهل سنت پاکستان افتاد، یکی از آنها گفت: فکر می کنم شیعه ها اصول و فروع مذهب خود را با کتابهای ما می توانند اثبات کنند.

او با اشاره به مسائل روز جهان اسلام و اختلاف موجود در عراق گفت: اختلافی که در عراق بین دولتمردان و سیاستمداران پیدا شده دردناک است. از یکسو نخست وزیر و از سوی دیگر مجلس شورا و از سوی دیگر جمعی از مردم که متحصن شدند و مجلس و دولت را به تعطیلی کشاندند.

این مرجع تقلید عنوان کرد: شما را به خدا قسم در شرایطی که داعش مراکز مهمی از عراق را به ویژه شهر موصل را در اختیار دارد و تخریب و کشتار می کنند. دشمن داخل خانه شما آمده است، اگر دیر بجنبید دشمن ممکن است تا بغداد هم بیاید. من نمی دانم چگونه تفسیر کنم؟ آیا یکی بر حق و دیگری بر باطل است؟ در این شرایط اینگونه اختلاف هیچ برحقی ندارد. بالاخره باید کنار بیائید و یکی باید کوتاه بیاید.

او با تصریح به اینکه من کم قسم می خورم، گفت: والله قسم می خورم همه مسئولند. باید باهم کنار آمده و مشکل را حل کرده و دشمن را از کشور خود بیرون کنند. در چنین شرایط، سرچشمه اختلاف چیست؟ خدای ناکرده قدرت طلبی، مال دنیاست یا مسائل اخروی سبب این اختلاف شده است. انسان نمی داند چه بگوید؟

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: ممکن است بگویند شما را به مسائل داخلی ما چه کار؟ باید گفت که مرجعیت مرز ندارد و متعلق به همه است و مرزهای سیاسی ممربوط به مرجعیت نیست. امیدوارم این برادران محترم و عزیزانی که در عراق حکومت می کنند از رئیس جمهور تا متحصن کنندگان، لحظه ای فکر کنند کجا و در چه زمانی هستند و چه آینده ای دارند؟ خدای ناکرده داعشی ها مسلط شوند از صدام صد درجه بدترند.

او گفت: امیدوارم همه درک مسئولیت کنند البته می دانیم از بیرون مرزهای عراق در حال تهییج هستند. عربستان دامن به اختلافات می زند، آمریکا و اسرائیل هم با وسایل دراختیار به اختلافات دامن می زنند.

انتهای پیام/654

 

آخرین اخبار
پربازدید ها