امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۰:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158531
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 253
به گزارش «پیروان مــوعــود»، عربستان یکی از کشورهای بزرگ و ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که در بسیاری از تحولات این منطقه ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، عربستان یکی از کشورهای بزرگ و ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که در بسیاری از تحولات این منطقه تاثیرگذار است.

رژیم سعودی سعی کرده که از طریق رسانه‌ها، عربستان را کشوری پیشرفته نشان بدهد که هیچ مشکلی درآن وجود ندارد، اما از نظر بسیاری از کارشناسان متخصص در حوزه عربستان، این مساله درست نیست.

اهمیت این کشور ما را بر آن داشته است تا در سلسله مطالبی با معرفی استان های این کشور، به بررسی، وضعیت اقتصادی، اجتماعی،مذهبی و سیاسی عربستان از داخل بپردازیم و تصویری روشن و دقیق از این کشور نشان بدهیم.

 

استان قصیم

 استان قصیم یکی از استان های مرکزی عربستان می باشد که به دلیل موقعیت جغرافیایی، نزدیکی به شهر ریاض پایتخت عربستان و نیز نفوذ فوق العاده فرقه وهابیت در این استان از اهمیت زیادی برخوردار است.


استان قصیم که مرکز آن شهر بریده است، در مرکز عربستان قرار دارد، حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر که حدود پنج درصد جمعیت عربستان را تشکیل می دهند، در 73 هزار کیلومتر مربع مساحت استان قصیم زندگی می کنند.


استان قصیم به دلیل داشتن منابع آب زیرزمینی زیاد در میان های استان های عربستان متمایز است. ساکنان این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی استان قصیم بیشتر در حوزه های تجارت، کشاورزی و صنعت به کار مشغول هستند.

استان قصیم یکی از مناطق اصلی عربستان در حوزه کشاورزی است، اطراف شهر بریده مرکز استان قصیم یکی از بزرگترین مناطق زراعی عربستان است و حدود بیست درصد از زمین های زراعی عربستان در اطراف شهر بریده قرار دارد. شهر بریده به دلیل داشتن مزارع بزرگ گندم، سبزیجات و نیز نخلستان های خرما به عنوان انبار غذای عربستان شناخته می شود و یکی از بزرگترین بازارهای خرمای جهان در این شهر قرار دارد.
 
نفوذ فرقه وهابیت در قصیم

بخشی از استان قصیم در واقع جزئی از منطقه قدیمی نجد به شمار می رود، منطقه ای که زادگاه فرقه وهابیت و خاندان آل سعود بود، همین مساله باعث شده که فرقه وهابیت در استان قصیم نفوذ زیادی پیدا کند و نزدیکی قصیم به نجد به گسترش زیاد طرافداران فرقه وهابیت در استان قصیم منجر شده است. نسبت پیروان فرقه وهابیت به جمعیت استان در استان قصیم بیش از هر استان دیگری در عربستان است و استان قصیم په عنوان پایتخت فرقه وهابیت در این کشور شناخته می شود.

حضور افراد وهابی متعصب در استان قصیم به حدی پررنگ است که مردم عربستان این استان را به تشدد و تعصب دینی می شناسند. علاوه بر این حضور پررنگ قصیمی ها در نهادهای دینی و قضایی عربستان همچون وزارت اوقاف، هیئت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت دادگستری و عملکرد این نهادها در ترویج و تطبیق تعالیم متحجرانه فرقه وهابیت باعث شده تا باور به تشدد مردم استان قصیم در ذهن مردم عربستان قوی تر شود.

 
نماز میت بر افسر کشته شده ارتش عربستان از استان قصیم در جنگ یمن

 
حضور داعش در قصیم

نفوذ بالای فرقه وهابیت در استان قصیم باعث شده که گروه های تروریستی مثل داعش هم در این استان پایگاه و طرافدار داشته باشند. طرافدارانی که سلاح و تجهیزات نظامی هم دارند و حتی عملیات هایی را همچون قتل افسران نظامی در استان قصیم انجام داده اند.

 طی سال های اخیر تعداد زیادی از جوانان استان قصیم تحت تاثیر مبلغین وهابی فعال در این استان به عراق و سوریه سفر کردند و به عضویت گروه های تروریستی مختلف به خصوص داعش و جبهه النصره درآمدند. تاکنون صدها تن از این تروریست های اهل استان قصیم در عراق و سوریه کشته شدند که تعدادی از آنها در هنگام انجام عملیات انتحاری به هلاکت رسیدند.

 
شیعیان در استان قصیم

تعدادی از رسانه های وهابی در چند سال اخیر خبری را منتشر کردند مبنی بر اینکه در استان قصیم تعدادی از جوانان وهابی به مذهب تشیع گرویدند، این رسانه ها با اعلام این خبر در خصوص گسترش مذهب تشیع در این استان هشدار دادند، البته صحت وقوع چنین اتفاقی هنوز کاملا تائید نشده است.همچنین طی سال های اخیر تعداد کمی از شیعیان مناطق مختلف عربستان برای کار یا تحصیل به استان قصیم مهاجرت کردند، البته این شیعیان با توجه به نفوذ شدید جریان وهابیت در این استان به شدت تقیه می کنند.

 
علمای وهابی در استان قصیم

استان قصیم به خصوص شهر بریده زادگاه بسیار از علمای وهابی عربستان است، و بسیاری از علمای وهابی درگذشته همچون ابن عثیمین و علمای زنده این فرقه همچون سلمان عوده در این استان قصیم بدنیا آمدند، همچنین تعدادی از مسئولان ارشد عربستان هم از اهالی این استان هستند.

 
ابن عثیمین
 


سلمان عوده

 
در استان قصیم تعداد زیادی از مراکز آموزشی فرقه وهابیت قرار دارد و مردان این استان پس از فراگیری تعالیم این فرقه تکفیری در این مراکز آموزشی برای تبلیغ وهابیت به مناطق دیگر عربستان و کشورهای مختلف جهان سفر می کنند.

 تجارت و صنعت در قصیم

شهر بریده مرکز استان قصیم یکی به عنوان یکی از شهرهای صنعتی عربستان هم شناخته می شود. یکی از شهرک های صنعتی بزرگ عربستان در قصیم است، شهرکی که در آن بسیاری از کارخانه های بزرگ و خاص در سطح عربستان و منطقه در آن قرار دارد.

 بسیاری از تاجران اصلی عربستان از اهالی استان قصیم هستند، این تجار توانستند با برقراری ارتباط نزدیک با خاندان آل سعود و استفاده از نفوذ شاهزادگان این خاندان به ثروت های زیادی دست پیدا کنند.
 


شهر بریده مرکز استان قصیم

 
خدمت مردم قصیم به آل سعود

اهالی استان قصیم در حدود یک قرن پیش خاندان آل سعود را در تشکیل رژیم سعودی و تصرف مناطق مختلف عربستان از همه لحاظ حمایت کردند، به همین دلیل خاندان آل سعود به استان قصیم و مردم آن توجه ویژه ای دارد.

 وفاداری مردم استان قصیم به آل سعود باعث شده تا آنها بودجه های سنگینی را به این استان اختصاص بدهند و اهالی استان قصیم را در رده‌های بالا به کار گیرند. این مساله اعتراض اهالی مناطق جنوبی و شمالی عربستان را در پی داشته است.اگر توجه آل سعود به این استان نبود، استان قصیم و شهر بریده به این سرعت گسترش پیدا نمی‌کردند و بر جمعیت این مناطق افزوده نمی‌شد.

مردم مناطق مختلف عربستان نگاه بدی به افراد با نفوذ استان قصیم دارند، این نگاه به دو دلیل است، یکی اینکه مردم معتقد هستند که صاحب منصبان اهل قصیم در کار و مسئولیت خودشان تنها اهالی قصیم را به کار می گیرند و توجهی به مردم مناطق دیگر ندارند، دوم هم اینکه شخصیت های صاحب نفوذ قصیمی به داشتن فساد های مالی در حکومت عربستان و کسب ثروت های زیاد از طریق ارتباط با شاهزادگان آل سعود معروف هستند.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار