امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۰۴:۵۲
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1587
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 319
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، در ماه جاری در سفری 2 روزه وارد بیشکک پایتخت قرقیزستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، در ماه جاری در سفری 2 روزه وارد بیشکک پایتخت قرقیزستان شد.

نخست وزیر ترکیه در ملاقات با مقامات قرقیز، همکاری‌های دو جانبه میان دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده و در همایش تجار «ترکیه – قرقیزستان» شرکت کرد.

در همین حال، کارشناسان موضوع اصلی مذاکرات اردوغان با مقامات قرقیز را سرنوشت مرکز حمل و نقل آمریکایی مستقر در فرودگاه بین‌المللی «ماناس» عنوان کردند.

به عقیده «روشن جئینبیک اف» نماینده پارلمان قرقیزستان، سفر نخست وزیر ترکیه به بیشکک «برای ایجاد توازن در سیاست خارجی قرقیزستان که اخیرا به سوی روسیه و اتحادیه گمرکی تمایل پیدا کرده، می‌باشد.»

ترکیه، زمانی که قرقیزستان گرفتار ناامنی‌های سیاسی شده بود، با پرداخت 21 میلیون دلار به این کشور کمک کرد.

قرقیزستان در آوریل سال 2010 (فروردین ماه) با ناآرامی‌هایی برای برکناری «کورمانبک باکی یف»، رئیس جمهور وقت روبرو شد و در پی این اعتراضات برکنار شد. در پی این ناآرامی‌های سیاسی، با برگزاری انتخابات، «روزا اوتونبایوف» به عنوان رئیس جمهور موقت اداره کشور را به دست گرفت و در نهایت آبان ماه سال 90 پس از برگزاری انتخابات «آلمازبک آتامبایف» به عنوان رئیس جمهور این کشور برای 5 سال انتخاب شد.

با توجه به روابط دو جانبه و همکاری‌های گسترده بین 2 کشور به نظر نمی‌رسد که مسائل حل نشده‌ای بین دو کشور وجود داشته باشد. یادآور می‌شویم که ترکیه در تجارت و زمینه‌های بانکی و آموزشی و تحصیلی نیز در قرقیزستان بسیار فعال است.

روشن جئینبیک اف همزمان با سفر اردوغان به قرقیزستان عنوان کرد که دولت قرقیزستان به هر طریق ممکن، تجارت ترکیه را در کشور مستعد می‌سازد و به همین خاطر در حال حاضر حمایت ویژه دولتی برای تجار ترکیه لازم نیست. مسئله اصلی که نخست وزیر ترکیه را به بیشکک کشاند. پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه ماناس است.

آتامبایف رئیس جمهوری این کشور پس از به قدرت رسیدن در سال 2011 قول داد تا پایگاه نظامی آمریکا را منحل کند. مهلت قرار داد تا سال 2014 است، اما به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها تمایل چندانی به وداع از این پایگاه را ندارند.

آنها عنوان می‌کنند که پایگاه ماناس برای تأمین حضور نظامی محدود مورد نیاز است.

به همین خاطر مذاکرات با بیشکک در خصوص تمدید اجاره ادامه دارد و در روند این مذاکرات شاید ترکیه نقش واسطه را بین واشنگتن و بیشکک ایفا می‌کند.

جئینبیک اف معتقد است که آنکارا هدایت کننده سیاست غرب در قرقیزستان است.

در همین راستا روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» به نقل از «آلکساندر کنیازف»، تحلیلگر سیاسی مشهور و کارشناس انستیتوی شرق شناسی مسکو عنوان می‌کند که «یکی از جهات فعالیت‌های ترکیه در قرقیزستان تحقق سیاست آمریکا در کشورهای ترکی و اسلامی در منطقه خاورمیانه و بخش اعظم فضای پس از شوروی است.»

این تحلیلگر روس معتقد است که انگیزه دیگر سیاست ترکیه رسیدن به منافع خودش در قرقیزستان است. منافع ترکیه در قرقیزستان بعد از آمریکا در درجه دوم قرار دارد.

انجام تعهدات متحدانه برای آنکارا از اولویت بیشتری برخوردار است. نمایش علاقه به شرکت در سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه گمرکی، تحقق اهداف آمریکا در راستای ویرانی این سازمان‌ها از داخل است.

در همین راستا آنها از منافع آمریکا در قرقیزستان حمایت می‌کنند. می‌توان شدت روابط ترکیه – قرقیزستان را در سطوح بالا در سال 2009 در آستانه تغییر نام پایگاه هوایی ماناس به مرکز حمل و نقل ترانزیتی یاد آورد.

در مقایسه با سال 2009 اکنون نکات ظریفی نظیر جدایی قرقیزستان از فرآیند سریع در چارچوب اورآسیا به وجود آمده است.

وی ادامه می‌دهد که، اتفاقی نبوده که پس از سفر ایگور شوالف، معاون نخست وزیر روسیه به بیشکک در 29 مارس، اردوغان به قرقیزستان سفر کرد. در آن زمان در بیشکک به اندازه کافی بحث شدیدی در خصوص شرایط الحاق قرقیزستان به اتحادیه گمرکی در گرفت و پس از آن رئیس جمهور آتامبایف با لحن تندی بیانیه‌ها در خصوص اولویت‌های سیاست خارجی کشور را تغییر داد، به ویژه در خصوص چشم انداز عضویت در اتحادیه گمرکی. با این وجود اردوغان از ابزار و اهرم قوی جهت فشار بر آتامبایف برخوردار است.

تمام تجارت شخصی آتامبایف در ترکیه است. وی با ناشران کتاب در ارتباط است. او همچنین در زمینه توریسم در ترکیه تجارت ویژه خود را به راه انداخته است.

ضمناً برای اینکه بیشکک جهتش را به سمت آنکارا تغییر دهد، ترکیه باید سر کیسه را شل کند، یعنی همانطوری که پس از انقلاب رنگی در سال 2010 و حوادث «او شه» رخ داد. در آن زمان ترکیه از قرقیزستان حمایت کرد و 10 میلیون دلار و مصالح ساختمانی کمک کرد. پس از آن به عنوان کمک، 71 میلیون دلار به بیشکک داد و 51 میلیون دلار طلب‌هایش را بخشید. در سال 2011 زمانی که روسیه از دادن وام به مقدار 106 میلیون دلار جهت حمایت از بودجه دولتی به قرقیزستان امتناع ورزید، ترکیه فوراً آمادگی خود را جهت جبران این مبلغ به امید چرخش نهایی بیشکک به سمت ترکیه و غرب اعلام کرد، اما آتامبایف به اولویت روسیه در سیاست خارجی اش متذکر شد و پس از آن ترک‌ها تصمیم گرفتند که وام را به تدریج بپردازند.

همانطوری که مشهور است اردوغان سیاستمدار عملگرایی است. او خوب می‌فهمد که تنها شعار «برادری ترک» جهت ارتباط نزدیکتر قرقیزستان به ترکیه کافی نیست.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها