امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158751
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۱:۴۴
تعداد بازدید: 320
به گزارش «پیروان مــوعــود»، افزایش تعداد مسلمانان در اروپا و رسیدن به جایگاه دومی در میان ادیان رایج این قاره، هم از نظر اجتماعی، فرهنگی ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، افزایش تعداد مسلمانان در اروپا و رسیدن به جایگاه دومی در میان ادیان رایج این قاره، هم از نظر اجتماعی، فرهنگی و دینی و هم از لحاظ سیاسی و اقتصادی، امری مثبت به شمار می رود و برقدرتشان نیز می افزاید، ولی در همین حین، برخی تهدیدات و چالش ها را فرا روی مسلمانان قرار می دهد.

می توان تصریح کرد که سه عامل وجود دارد که بیداری اسلامی در اروپا را تهدید می کند.

اولین تهدید، جریان افراطی متخاصم با اسلام و اسلام هراسان، دوم، جریان افراطی وهابی و سوم، جریان دولتی است که در جهت منحرف کردن بیداری اسلامی از مسیر خود و ایجاد اختلاف میان مسلمانان تلاش می کند.

جریان افراطی متخاصم با اسلام و اسلام هراسان

این جریان از گروه های راستگرای افراطی و کسانی تشکیل شده است که جنگ سرد علیه مسلمانان را هدایت می کنند و اسلام هراسی را رواج می دهند. این افراد اسلام را تهدیدی برای ارزش های غربی معرفی می کنند و به دنبال به حاشیه راندن بیداری اسلامی هستند. این جریان، افراطی در دل غیر مسلمان ها، ایجاد رعب و وحشت می کنند تا آنها از اسلام و مسلمین بیزار شوند و از طرفی دیگر بر مسلمانان فشار وارد می کنند تا دین خود و اصول سیاسی اسلام را واگذارند.

جریان افراطی وهابی

گروه های افراطی وهابی، خشونت گرایی را سرلوحه کار خود قرار داده اند و درپی مصادره بیداری اسلامی هستند. این جریان، به خاطر نفوذی که در برخی مساجد دارد، از حمایت عربستان برخوردارد است و برای افکاری سیاسی آن تبلیغ می کند. این جریان در تحقق اهداف خود موفق نبوده است، ولی رسانه های غربی سعی در بزرگنمائی آن دارند.

جریان دولتی کمک کننده به انحراف بیداری اسلامی از مسیر خود و ایجاد اختلافات

اساس این جریان را محافظه کاران و در رأس همه، دولت کنونی انگلیس که بیداری اسلامی را یک اختلال اجتماعی توصیف و مسلمانان را منزوی معرفی می کند، تشکیل داده اند.

آنگونه که به نظر می رسد، خطر این جریان علیه بیداری اسلامی از جریان های پیشین بسیار بیشتر باشد؛ چراکه این جریان ادعای خیرخواهی برای مسلمانان را دارد و در همین حین، در جهت انحراف اسلام به سمت سکولاریزه شدن و دور کردن آن از سیاست تلاش می کند. به عنوان مثال، می بینیم که دولت سکولار و مسیحی انگلیس، به بهانه جلوگیری از افراط گرایی، برای تربیت امامان جماعت مساجد بودجه اختصاص می دهد و روشن است که هدف آن از این اقدام، تحمیل دیدگاه خاص خود از اسلام و دین است.

این جریان برای محقق کردن اهداف خود، از گروه های منتسب به اسلام سکولار استفاده می کند و این گروه ها با حمایت مالی، رسانه ای و حزبی دولت، با استفاده از تمام ابزارها برای جذب مسلمانان انگلیس به سمت منافع اسلام سکولاری با شعار اسلام میانه، تلاش می کند. این گروه های با وحدت میان مسلمانان، مخالف هستند و آن را خطری علیه جامعه سکولار انگلیس برمی شمرند. این جریان، در حقیقت خود را دشمن اسلام سیاسی و جریان بیداری اسلامی به حساب می آورد.

جریان دولتی، سعی در ایجاد اختلاف در جریان بیداری اسلامی و یا امت اسلامی دارد و از همین رو، از وجود مذاهب و طایفه های اسلامی غیر اسلامی، مانند بهائیت، بابیت و غیر آن، هم از نظر مالی و فرهنگی و هم از نظر سیاسی و امنیتی حمایت می کند تا در ساختار اجتماعی و مذهبی جریان بیداری اسلامی انحراف ایجاد شود.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار