امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158891
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 404
به گزارش «پیروان مــوعــود»، بر کسی پوشیده نیست که ضربات متوالی که ارتش سوریه و متحدان آن به گروه‌های مسلح در حومه حلب وارد ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، بر کسی پوشیده نیست که ضربات متوالی که ارتش سوریه و متحدان آن به گروه‌های مسلح در حومه حلب وارد کرده و طرح‌های نظامی سرویس‌های اطلاعاتی را که از مدت‌ها پیش تهیه شده بود، به شکست کشاندند، باعث شد این سرویس‌ها دچار جنون شده و با موشک باران غیر نظامیان در روزهای اخیر از آنها انتقام بگیرند.

کسانی که دقیقاً روند عملیات نظامی در حلب را دنبال می‌کنند، به قطع و یقین می‌دانند چه اتفاقاتی که در روزهای اخیر افتاده و کشتار غیر نظامیان کاملاً با حوادث و عملیات‌های حومه جنوبی حلب مرتبط است، چرا که این منطقه ضرورتی حیاتی برای تأمین امنیت وجودی حلب بوده و باعث شده کمر عناصر مسلح و دولت‌های حامی آنها در حلب بشکند. در این میان تنها نباید به حمله شکست‌خورده در حومه جنوبی شهر حلب اشاره کرد ، بلکه ارتش سوریه و متحدان آن تاکتیک‌هایی را در این منطقه دنبال کرده و نوک پیکان خود را به صورت ویژه در جبهه الحاضر متمرکز کردند.  همچنین نیروهای ارتش سوریه و متحدان با سیستم‌های الکترونیکی متخصص در زمینه رصد و نظارت تجهیز شدند. این تجهیزات به گونه‌ای است که برای سرویس‌های جاسوسی ترکیه و آمریکا امکان رصد و باز کردن کدهای آن وجود ندارد . همراه با این تجهیزات برنامه‌ای برای متفرق کردن جبهه درگیری‌ها در حومه حلب در دستور کار قرار گرفته که از طریق هدف قرار دادن نقاط متعدد در یک زمان دنبال می شود. آنها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا زمان موعود در منطقه هنگامی مشخص خواهد شد که کمین کنندگان در حلب قدرت تشخیص و ارزیابی آن را نخواهند داشت.

این رویکرد در عرصه میدانی سوریه به صورت عام و به ویژه در حلب یک کودتای ریشه ای به شمار می‌رود، به گونه‌ای که ارتش سوریه و متحدان آن نتیجه دستاوردهای سابق خود را برداشت کرده و مرحله جدیدی را در جنگ در سوریه آغاز کردند. نیروهایی که وارد این کشور شدند، نیروهای عادی نیستند ، بلکه مانند نیروهای واکنش سریع و نیروهای ویژه آموزش دیده برای عملیات غافلگیرکننده مجهز هستند. این موضوع  خود را در نتیجه شکست حمله بزرگی که برای منطقه خان طومان در حومه حلب تدارک ‌دیده ‌شده بود، نشان داد. حمله ای که آمادگی‌ها برای آن نشان می‌داد بزرگ‌ترین حمله خواهد بود که استان حلب از زمان آغاز جنگ در سوریه با آن مواجه بوده است. اما نیروهای ویژه سوریه و متحدان این حمله را به کمینی محکم تبدیل کردند که حتی دوستان نیز نسبت به آن غافلگیر شدند. این کمین نقطه عطفی در تاکتیک‌های نظامی به شمار می‌رود و حتی در سطح اطلاعات امنیتی و برنامه‌های نظامی نیز قابل بررسی است. سؤال مهمی که این روزها سرویس‌های اطلاعاتی حامی گروه‌ تروریستی جبهه النصره و رهبران این گروه را به خود مشغول کرده، این است که اطلاعات مربوط به طرح حمله چگونه به دست ارتش سوریه و متحدان رسیده است ، چرا که آنها دقیقاً اطلاعاتی از جزئیات و ماهیت عملیات نیروهای مهاجم و سلاح‌های استفاده شده و تجهیزات پشتیبانی و راداری در اختیار داشتند و از اماکن استقرار و نحوه تحرک و مسیرهای استفاده شده توسط نیروهای مهاجم و دقیق‌ترین جزئیات آن اطلاع داشتند.

چیزی که باعث شد این طرح کامل برای غافلگیر کردن گروه‌های مسلح شکل می‌گیرد ، دستیابی ارتش سوریه و متحدان به طرح حمله جبهه النصره بود که علاوه بر سرخوردگی و یأس تروریست‌های جبهه النصره، باعث شده است رهبران این گروه همدیگر را به خیانت متهم کنند.

نیروهای باتجربه که چندین جنگ را پشت سر گذاشتند تاکتیک‌های متعددی را برای حلقه های آتش تدارک دیده بودند که شامل حملات توپ‌خانه‌ای و موشکی با موشک‌های گراد و حملات هوایی است. این موضوع سهم عمده‌ای در فروپاشی سریع گروه‌های مسلح ایفا کرد.
این حلقه های آتش باعث شد مسیرهای امدادرسانی و تخلیه ای که سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه و عربستان برای جبهه النصره تدارک دیده بودند، منهدم شود. به این ترتیب توانمندی‌های آنها در محورهای زیتان و برنه و القلعجیه دچار تشتت شد و بسیاری از خودروهای زرهی آنها و تانک‌ها و خودروهای نفربری که جبهه النصره استفاده می‌کند، منهدم شد. به این ترتیب بود که منطقه خان طومان به آتش نشانی همه‌جانبه برای تروریست‌ها تبدیل شد.

گروه‌های مسلح اعتراف کردند که تعداد کشته‌های آنها در این کمین به 200 نفر می‌رسد. این رقم بین جبهه النصره و گروه‌های دیگر تقسیم شده است، اما اعتراف مهم‌تر روش جدیدی است که در این عملیات مورد استفاده قرار گرفته است، اعترافی که این کمین را بزرگتر ، مهم‌تر و قوی‌تر از کمین های دیگر گرفتار شدن النصره و متحدان در قلمون یا العتیبه در حومه دمشق ارزیابی‌ کرده است. این موضوع باعث شده گروه‌های تروریستی به دنبال انتقام‌گیری از غیرنظامیانی برآیند که قدرت دفاع از خود ندارند. به این ترتیب آنها در اقدامی بی‌شرمانه تمامی خیابان‌های حلب را بدون استثنا موشک باران می‌کنند. در نتیجه این اقدامات این شهر و ساکنان آن دچار فاجعه واقعی شدند، این در حالی است که تمامی کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای این جنایت‌ها سکوت کرده‌اند. سکوتی که نشان دهنده همدستی و حضور آنها در فرماندهی موشک باران این شهر به ویژه از سوی ترکیه و عربستان است.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها