امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158905
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۲۰:۰۷
تعداد بازدید: 294
به گزارش "شيعه نيوز"، حمید عسکری سواد جانی با اشاره به اجرای نیات واقفین در زمینه اعزام زائران به عتبات عالیات اظهار داشت: طرح زائران حرم حسینی نیز ...

به گزارش "شيعه نيوز"، حمید عسکری سواد جانی با اشاره به اجرای نیات واقفین در زمینه اعزام زائران به عتبات عالیات اظهار داشت: طرح زائران حرم حسینی نیز در همین راستا و برای سومین سال پیاپی و با بهره گیری از عواید 306 موقوفه اجرایی می‌شود.
وی گفت: 900 زائر بار اولی در روز 24 اردیبهشت ماه از مرزهای مهران و شلمچه به عتبات عالیات اعزام خواهند شد که از این تعداد 700 نفر از مرز مهران به صورت زمینی اعزام خواهند شد.
وی افزود: بیشترین اعزام زائران مربوط به این طرح، از استان تهران با 300 زائر و کمترین آن مربوط به استان کردستان است.
وی یادآور شد: واجدین شرایط این طرح علاوه بر افرادی که در وقف نامه‌ها، مطابق نیات واقفین مشخص شده‌اند شامل خدام ثابت و افتخاری بقاع متبرکه و مساجد و افراد ساکن در مناطق محروم و روستایی نیز می‌شوند.
مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف گفت: در این طرح همه استان‌ها اعزام خواهند داشت و امید است با اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در خصوص زیارت عتبات عالیات شاهد ترویج فرهنگ زیارت و ایجاد وقف‌های جدید در این زمینه باشیم تا در سال‌های آینده افراد بیشتری که تاکنون به زیارت عتبات مشرف نشده‌اند و توان مالی برای اعزام ندارند از این طرح بهره مند شوند.
به گفته عسکری بزرگترین موقوفه هایی که در سطح کشور درآمد آن ها به این امر اختصاص یافته است موقوفه میرزا محمد خان وزیر با 142 زائر، موقوفه آقا شیخ محمد امام تجریشی با 63 زائر و موقوفه  حاج ملاعلی کنی با 30 زائر در شهر ری هستند که بیشترین هزینه را برای اعزام زائران عتبات بر عهده گرفته اند.
عسکری در خصوص آسیب شناسی حوزه اجرای نیات واقفین در سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: در راستای شناسایی آسیب‌ها و مسائل پیش روی حوزه اجرای نیات که توسط اداره کل امور اجتماعی، و موسسات خیریه صورت گرفت به شش آسیب جدی توجه شده است.
وی در بیان این آسیب ها متذکر شد:یکی ازاین آسیب‌ها، آسیب‌های ساختاری بود که شامل عدم توجه به اجرای نیات در ساختار سازمان اوقاف و امور خیریه و درهم تنیدگی در حوزه اجرای نیات بود که برای حل این معضل در ساختار سازمان تغییراتی ایجاد شد.
وی ادامه داد: آسیب‌های نگرشی و فرهنگی از قبیل نگرش های سنتی و عدم نوآوری، نگاه جزیره‌ای و منفرد به موقوفات و عدم به رسمیت شناخته شدن اجرای نیات به عنوان ماموریت اصلی سازمان یکی دیگر از آسیب‌هایی بود که در گذشته نه چندان دور در حوزه اجرای نیات واقفین در سازمان اوقاف وجود داشت.
به گفته مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف، آسیب‌های زیر ساختی از قبیل ضعف در آمار و ارائه اطلاعات دقیق و واقعی‌، نبود ساز و کارهای تشویقی و تنبیهی برای اجرای نیات و عدم طبقه بندی صحیح و کارآمد نیات نیز در گذشته به عنوان معضلی در سازمان وجود داشته است.
مدیر کل امور اجتماعی و موسسات خیریه سازمان اوقاف تاکید کرد: با توجه به رسالت اجرای امینانه نیات واقفین و آسیب های عنوان شده، ماموریت‌هایی برای تحقق این مهم در سازمان تعریف شد که فرهنگ سازی و شفاف سازی، استفاده از ظرفیت‌های نهادهای غیر دولتی، مردمی و داوطلبانه و تعامل با دستگاه‌های حاکمیتی و سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی به منظور اجرای اثر بخش نیات موقوفات از جمله آنهاست.
عسکری در پایان گسترش کمی بهره برداران از عواید موقوفات، طراحی روش‌های جدید و نو را از جمله راهکارهای غلبه بر آسیب های مذکور در سازمان اوقاف و امور خیریه برشمرد و تصریح کرد:اجرای قانونمند و ضابطه مند با رویکرد شفاف سازی و اتخاذ وحدت رویه در اجرای نیات علاوه بر زمینه سازی وقف های جدید مشارکتی و ارتقای بهره وری موجب ترویج و اشاعه فرهنگ وقف نیز خواهد شد.
انتهای پیام/٦٥٤

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها