امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 158951
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۴۶
تعداد بازدید: 393
«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا امروز در سالن کنفرانس خبری وزارت متبوع خود حاضر شد و در برابر خبرنگاران در خصوص آخرین تحولات سوریه و روز جهانی رسانه‌ آزاد سخن گفت.

به گزارش پیروان موعود٬کری ابتدا در خصوص وضعیت جاری سوریه و سفر دیروز خود به ژنو سخن گفت. وی گفت که در سوئیس با «استفان دی‌میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در خصوص نحوه تثبیت آتش‌بس و اعاده آن در حلب سخن گفته است.

جان کری سپس به حمله راکتی امروز به یک بیمارستان در حلب اشاره کرد. امروز تروریست‌های سوریه، با راکت‌های دست‌ساز به یک بیمارستان حمله کردند، بر اساس اعلام منابع سوری در این حمله 25 نفر کشته شده‌اند؛ 17 نفر از این میان، کادر درمانی و مجروحان بستری در بیمارستان بوده‌اند.

جان کری در خصوص این حمله گفت: «امروز یکی از گروه های معارض که می‌خواهیم مشخص شود کدام گروه بوده، به یک بیمارستان در حلب حمله کرد. معارضان می‌خواهند حملات رژیمی را تلافی کنند که با وحشیگیری با آنها برخورد می‌کند.»

تروریست‌های سوری پس از شروع آتش‌بس در کشور و تمرکز ارتش بر آزادسازی شهر تاریخی پالمیرا، در جنوب حلب به مواضع ارتش حمله کردند؛ حمله‌ای وسیع که به کشته شدن 6 مستشار نظامی از رنجرهای کلاه‌سبز تیپ65 نیروهای ویژه هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران انجامید.

ارتش سوریه حالا در محور حساس حلب که با آزادی «نبل‌الزهراء» دیگر مسیر اتصال شمال و جنوب نیست، برای حفظ زمین‌های آزاد شده در حال جنگ با تروریست‌هاست.

جان کری به اوضاع سیاسی سوریه و پیش‌بینی‌های آمریکا از آینده این کشور پرداخت و گفت که دیروز با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود در خصوص نیاز فوری به ازسرگیری آتش‌بس صحبت کرده و لاوروف هم نظر وی را تأیید کرده است.

کری گفت: «هیچ راه‌حلی برای بحران سوریه به جز نشستن بر سر میز مذاکره وجود ندارد.»

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد و گفت که دولت‌های روسیه و ایران به دلیل پذیرفتن راهکار سیاسی، برای کمک به پیشرفت این مسیر، وظایفی دارند.

جان کری صحبت‌های قبلی غربی‌ها در خصوص لزوم کنار رفتن «بشار اسد» از قدرت را هم تکرار کرد و گفت: «تا وقتی اسد هست، معارضان دست از مبارزه برنمی‌دارند. بشار اسد نمی‌تواند این ملت را دوباره متحد کند.»

وزیر خارجه آمریکا درباره دیدگاه دیگر کشورها در خصوص این موضع آمریکا هم نظر داد و گفت: «بنظر می رسد ایران و روسیه هم این مطلب را پذیرفته‌اند زیرا از راهکار سیاسی که متضمن انتقال سیاسی است، حمایت کرده‌اند.»

آخرین اخبار
پربازدید ها