امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۶:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15907
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار قضایی فارس آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت‌وگوی خود در شبکه یک سیما در خصوص تبیین قانون‌های اسلامی در چارچوب ستاد حقوق بشر با ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس آیت الله آملی لاریجانی در ادامه گفت‌وگوی خود در شبکه یک سیما در خصوص تبیین قانون‌های اسلامی در چارچوب ستاد حقوق بشر با همکاری دیگر کشورهای اسلامی گفت‌: این بحث نیاز به کارهای جمعی دارد و ستاد حقوق بشر که در دو سه سال اخیر بسیار فعال شده و بحث مبانی حقوق بشر که بحث بسیار مهمی است باید از منظر اسلام دیده و تدوین شود.

وی در ادامه گفت:‌ غرب با رویکرد خودش و با تفکر لیبرال دموکراسی و با پیش‌فرض‌های خودش مبانی حقوق بشر را در نظر گرفته اما ما مسلمانیم و به توحید اعتقاد داریم و نگاه موحدانه‌ایی که ما مسلمانان در قرآن و سنت پیامبر داریم باعث می‌شود که نگاه متفاوتی به بحث کرامت انسانی داشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه افزود: اسلام انسان را خلیفة‌الله می‌داند و لیبرال دموکراسی نباید تصورات خود را به تمام مردم دنیا تحمیل کند و این کار درستی نیست.

آملی لاریجانی در خصوص استفاده قوه قضاییه از فناوری اطلاعات گفت:‌ در قوه قضاییه شاهد توسعه کمی و کیفی استفاده از فناوری‌های نوین هستیم هم‌اکنون بخشی از زیرساخت‌ها صورت گرفته است و کارهای مهمی در خصوص زیرساخـت‌های مربوط به سیستم سی‌ام‌اس یا سیستم مدیریت قضایی صورت گرفته که 98 درصد از کل کشور را به هم وصل می‌کند به نحوی که مدیریت پرونده‌های قضایی در تمام نقاط کشور قابل دسترسی است و کارهای بزرگی در این خصوص انجام گرفته شده است.

وی افزود: تلاش می‌شود ثبت دادخواست‌ها و ابلاغ‌های قضایی در سیستم‌های نوین انجام شود در تهران اقداماتی در این خصوص صورت گرفته و با شناسایی و رفع مشکلات این سیستم به کل کشور تعمیم داده خواهد شد که اگر شخصی شکایتی داشت می‌تواند از منزل خودش این شکایت را ثبت کند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت: البته بحث امنیت، احراز هویت و امضای الکترونیکی بحث‌های مهمی در خصوص ثبت این دادخواست‌ها وجود دارد که در بخش فناوری‌های قوه قضاییه تمهیداتی برای آن در نظر گرفته شده که در حال انجام و اجرا است.

آملی لاریجانی در خصوص کمبود بودجه قوه قضاییه گفت: در دو سه سال اخیر دولت و قوه مقننه هماهنگی‌های خوبی را انجام داده‌اند اما هنوز مسئله کمبود بودجه برای ما وجود دارد.

وی افزود: دستگاه‌های مختلفی مانند سازمان زندان‌ها، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان نیروهای مسلح، سازمان‌های دیگری خانواده قوه قضاییه را تشکیل می‌دهند که هر کدام از آنها ردیف بودجه مشخص و جداگانه‌‌ای دارند.
رئیس قوه قضاییه گفت: البته ما هم انتظار فوق‌العاده‌ای نداریم و تنها خواستار این هستیم که همسو با دیگر سازمان‌های دولتی به قوه قضاییه عنایت خاصی در خصوص تأمین بودجه بشود.

وی در خصوص بهبود وضع زندان‌ها و زندانیان گفت: در بحث زندان‌ها هم موضوع اداره زندان‌‌ مطرح است هم مسائلی که زندانی نسبت به خانواده‌‌هایشان دارند برای ما مورد توجه است.
وی تصریح کرد: سیاست کلی ما این است که از مجازات زندان استفاده نکنیم و در جاهایی که امکان استفاده از مجازات‌های بدیل وجود دارد مانند مجازات‌های مهریه و دیه‌های غیر عمد شخص به زندان نرود.

آملی لاریجانی با اشاره به آزادی 7 هزار زندانی مالی گفت: باید سیاست‌هایی پیش گرفت که آثار زندان بر جرائم غیر عمد کمتر شود و دستورالعملی نیز در این خصوص برای استفاده از مجازات‌های بدیل ابلاغ شده است.

وی در خصوص صدور احضاریه برای رئیس جمهور گفت:‌ سخنگوی قوه قضاییه در این خصوص توضیحات کافی را به رسانه‌ها ارائه کرده که متأسفانه این توضیحات توسط صداوسیما به صورت کافی منعکس نشد.
آملی لاریجانی گفت: اما ما معتقدیم که قاضی باید در خصوص صدور چنین احضاریه‌ای تدبیر می‌کرد و در آن زمان احضاریه را نباید ارسال می‌کرد البته برخی از رسانه‌ها نیز شیطنت می‌کنند و مسئله را سیاسی جلوه می‌دهند که این بحث یک مسئله با شاکی خصوصی است و به اشتباه اعلام شده بود که رئیس مجلس شاکی این پرونده است.

وی در ادامه افزود: اصل احضار رئیس جمهور و سایر مقامات به دادگاه اشکالی ندارد و این جزو نقاط قوت قوه قضاییه است که هر کس شکایتی دارد می‌تواند به ما مراجعه کند و به شکایت آن رسیدگی می‌شود.
رئیس قوه قضاییه افزود: البته در این موضوع تصویر نادرستی ارائه شده است که اگر مسئولی به دادگاه احضار شود کسر شأن او است.
وی افزود: امیرالمؤمنین (ع)‌ نیز در موقعی که توسط یهودی از او شکایت شده بود به دادگاه و محضر قاضی که خودش او را منصوب کرده بود رفت و حکم قاضی را که به اشتباه صادر کرده بود تمکین کردند.

آملی لاریجانی در ادامه گفت: البته در این احضار بحث‌های حقوقی خاصی داریم ولی در کل این نعمتی برای نظام است که در مقابل قانون همه یکسان هستند و تلاش‌های بسیاری شده است که ما به اینجا رسیده‌ایم و در کل توجه داشته باشیم که این مسئله را بیش از حد بزرگ جلوه داده‌اند.
ادامه دارد....
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها