امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۳:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15908
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه گفت‌وگوی خود در شبکه یک سیما تصریح کرد:‌ متأسفانه تلقی نادرستی از قوه قضاییه وجود دارد و ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه گفت‌وگوی خود در شبکه یک سیما تصریح کرد:‌ متأسفانه تلقی نادرستی از قوه قضاییه وجود دارد و برخی چنین تصور می‌کنند که رئیس دستگاه قضایی می‌تواند در آرا و احکام دخالت کند.

وی افزود: بنده اگر از آرای صادر شده مطلع هم باشم نمی‌توانم دخالتی کنم و برای تخلف قاضی مکانیزم خاصی وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه استقلال قاضی را یکی از محسنات دستگاه قضایی دانست و تصریح کرد:‌ معتقدم کسی حق توهین به قاضی پرونده را ندارد اما به لحاظ عرفی معقول است که این موضوع در چارچوب دیگری باشد اما در کل از استقلال قاضی دفاع می‌کنم و در صورتی که قاضی تخلفی داشته باشد به صورت جداگانه رسیدگی می‌شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین درباره بحث حقوق بشر و برخوردهای دوگانه غربی‌ها نسبت به کشورمان گفت:‌ بحث حقوق بشر از دو جنبه تئوری و اجرایی دارای بحث‌ها و مناقشاتی است.

وی گفت: در انتخاباتی که هفته گذشته در کشورمان برگزار شد به خوبی نشان داده شد که کشور ما تا چه اندازه‌ بر آرای مردم استوار است و در کمال بی‌طرفی نظام انتخاباتی صحیح را برگزار می‌کند حال آنکه در کشورهای اطراف ما مردم خواب برگزاری انتخابات را می‌بینند.

آملی لاریجانی به گزارش‌های نوشته شده توسط احمد شهید گزارشگر ویژه اشاره کرد و گفت:‌ این فرد به جای آنکه خودش تحلیل کند و براساس تحلیلش گزارش بنویسد همان حرف‌های ضد انقلاب را که ما با آنها مخالفت داریم زیرا جوانان ما را به خاک و خون کشیده‌اند تکرار کرده و در قالب گزارش ارائه می‌کند.

وی افزود: امروز حقوق بشر به ابزاری در دست افراد سلطه‌گر تبدیل شده و این در حالی است که ما با توجه به مسلمان‌ بودن‌‌مان و اینکه انسان را خلیفة‌الله می‌دانیم در مسائل تئوریک با غرب در این موضوع دچار تفاوت هستیم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد:‌ بحث حقوق بشر را نمی‌توان بدون توجه به پیش‌فرض‌های اصلی آن فهم کرد و باید به این نکته توجه داشت که انسان را چگونه در نظر می‌گیریم که بخواهیم برای آن حقوقی به نام حقوق بشر تدوین کنیم.

آملی لاریجانی به فهم نادرست غرب از برخی از تعابیر و کلمات به کار گرفته شده در قانون کشورمان اشاره کرد.

وی تصریح کرد:‌ برای مثال آنها محاربه را اینگونه تعریف کرده‌اند که هر کسی در دلش هم نسبت به خدا کفر داشت محارب است حال آنکه محاربه یک اصطلاح است و در قانون و شرع به طور کامل به آن اشاره شده است.

آملی لاریجانی در خصوص اعمال ماده 18 بر روی برخی از پرونده‌ها گفت: ماده 18 به این معناست که برای برخی از احکام قطعی که قابل تغییر نیست با نظر رئیس قوه (در صورتی که خلاف بین شرع باشد)‌ بازنگری در رأی صورت گیرد.

وی افزود: قبلاً این موضوع اعاده دادرسی جدید تلقی می‌شد اما اینگونه نیست؛ علاوه براینکه استفاده مکرر از ماده 18 به نفع دستگاه قضایی نیست اما برای کشف خلاف بین‌های شرع اعمال ماده 18 صورت می‌گیرد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: پرونده‌های بسیاری برای رسیدگی از ناحیه دیوان عالی و رؤسای دادگستری به دلیل وجود موارد خلاف بین شرع مجدداً‌ برای بازنگری ارسال شدند.

آملی لاریجانی در واکنش به صحبت مجری برنامه مبنی براینکه شما به سختی اعمال ماده 18 را می‌پذیرید، گفت: من اصرار دارم که آرای قطعی اجرا شود تا مردم تردیدی به آرا نداشته باشند به خصوص برای پرونده‌هایی که رسیدگی به آنها زمان زیادی صرف شده است.

وی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی براینکه دستگاه قضایی چه اقدامی انجام داده است تا احتمال لغزش قضات کم‌شود، گفت:‌ طی سال‌های اخیر مشکلات معیشتی برای قضات و کارکنان دستگاه قضایی وجود داشت که برای جبران این نقیصه تلاش‌های بسیاری صورت گرفت.

رئیس قوه قضاییه افزود: شأن قضات ایجاب می‌کند که به سمت مسائل دیگر نروند بنابراین نیاز به تلاش مضاعفی است که بتوانیم کمبودها را جبران کنیم و بخشی از بودجه‌ای که باید در دستگاه قضایی هزینه شود مربوط به همین موضوع است.

آملی لاریجانی حقوق جاری قضات را کافی ندانست و گفت: این حقوق کفایت معیشت قضات را ندارد اما باید در چارچوب کل کشور حرکت کنیم، فکر می‌کنم می‌توان تا حدی حداقل معیشت معمول را ایجاد کرد اما هنوز در این زمینه جای کار بسیار وجود دارد بدون شک رسیدگی به این وضعیت بهبود وضعیت کارکنان و سلامت دستگاه قضایی و کل نظام را در پی خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه در ادامه در خصوص ارتباط مردم با حوزه‌های مختلف دستگاه قضایی گفت: ما در این زمینه تلاش‌های بسیاری داشته‌ایم و در طی دو سه سال گذشته مجرایی را برای مراجعه مستقیم مردم از طریق پیامک و تلفن قرار دادیم سامانه تلفنی 129 برای تماس مستقیم مردم است اما هنوز به دلیل تراکم مراجعین محدودیت‌هایی وجود دارد.

آملی لاریجانی در خصوص چشم‌انداز آینده دستگاه قضایی گفت: آرمان‌های جمهوری اسلامی در قوه قضاییه و همچنین مطالبات مردم در این عرصه زیاد است، رهبر انقلاب هم توقعات بسیاری از ما داشتند و گفتند که قوه قضاییه باید مأمنی باشد تا مردم به آن مراجعه کرده و حق خود را پیگیری کنند.

وی افزود: البته ما تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله داریم اما مجموعه تلاش مسئولان قوه نشان می‌دهد که آینده روشنی در انتظار ما است.

رئیس قوه قضاییه بازسازی نیروی انسانی و به کارگیری فناوری‌های نوین را راهکاری برای تحول محسوس در دستگاه قضایی دانست و خاطرنشان کرد:‌ امیدواریم این تغییرات رضایت مردم را به همراه داشته باشد.

وی ضمن تشکر از تمامی قضات و کارکنان دستگاه قضایی گفت: مسئولان عالی قضایی، قضات و کارکنان به دلیل حجم کاری بسیاری از مسئولیت‌هایی که در خانواده دارند دور شدند و بار این مسئولیت به دوش خانواده افتاده است بنابراین من در همین جا از همه آنها تشکر می‌کنم و از ملت می‌خواهم که به ما کمک کنند تا بتوانیم کاستی‌ها را برطرف کنیم.

آملی لاریجانی خطاب به رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها تابلویی برای نشان دادن کاستی‌ها هستند بنابراین از آنها می‌خواهم موضوعات را طوری انعکاس ندهند که موجب سواستفاده دیگران شوند.

رئیس قوه قضاییه در پایان خاطرنشان کرد: همه باید برای پیشبرد اهداف نظام و رهبری تلاش کنیم ضمن اینکه رهبری در این زمینه توصیه‌های به حقیر داشته‌اند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها