امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159101
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۶:۵۳
تعداد بازدید: 246
به گزارش «پیروان مــوعــود»، نشست آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اواسط ژوئن آینده (اوایل تیرماه) برگزار خواهد شد و انتظار ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، نشست آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اواسط ژوئن آینده (اوایل تیرماه) برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود، عربستان بار دیگر موضوع قرار دادن حزب الله در لیست تروریسم را مطرح کند.


شبکه «المیادین» در این‌باره می‌نویسد: عربستان تمام توان خود را برای تحت فشار قرار دادن کانال‌های دیپلماتیک عرصه بین الملل به کار برد تا حزب الله را در لیست تروریسم قرار دهند، اینکه حزب الله در لیست تروریسم عربستان یا شورای همکاری یا اتحادیه عرب و یا حتی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار بگیرد، تاثیر چندانی بر فعالیت‌های حزب ندارد، اما اینکه سازمان ملل حزب را در لیست تروریسم همانند دو گروه تروریستی تکفیری «داعش» و «جبهه النصره» قرار دهد، بازتاب خطرناکی بر این جنبش دارد، چراکه به پیشینه‌ حزب تبدیل می‌شود که دشمنان و مخالفان در داخل و خارج لبنان آن را علیه حزب الله به کار خواهند برد.


عربستان سعودی طی سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر طی فوریه – مارس گذشته در ژنو نیز تلاش بسیاری برای درج حزب الله در لیست تروریسم به فاصله تنها 3 روز از درج این حزب در لیست تروریسم اتحادیه عرب انجام داد، اما تمام تلاش‌هایش با شکست مواجه شد و دلیل آن اصول و قواعد دقیق حاکم بر موازنه‌ها و محاسبات کشورهای اروپایی است که با محاسبات عربستان در لبنان در تضاد بود.
طرح عربستان از چه زمان ارائه شد و تاکنون شاهد چه فراز و فرودهایی بوده؟


از زمان آغاز بحران سوریه در مارس 2011 شورای حقوق بشر در نشست‌های عادی و فوق العاده خود، گزارش ویژه تهیه شده توسط کمیته حقیقت‌یاب متشکل توسط 11 کشور حامی گروه‌های مسلح و معارضان سوری (کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، فرانسه، انگلیس، آمریکا، مصر، ترکیه، مغرب) درباره اوضاع سوریه را بررسی می‌کند.


طبیعی است این گزارش‌ها همواره ارتش سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی و متحدان دمشق را به دخالت در امور داخلی سوریه و جانبداری از دمشق متهم کند. از مارس 2011 تا اواخر سال 2014 نامی از حزب الله در این گزارش‌ها برده نشده بود و تنها به ذکر اینکه شورا دخالت جنگجویان خارجی به ویژه حضور جنگجویان کشورهای منطقه در سوریه را محکوم می‌کند، اکتفا می‌کرد.


طی این سال‌ها گروه موسوم به «دوستان [دشمنان] سوریه» تلاش داشت، از حزب الله به طور خاص در گزارش‌های خود نام ببرد، اما لبنان با همکاری کشورهای دوست در شورای حقوق بشر برای حفظ ثبات و استقرار لبنان مانع از این امر می‌شدند.
اواخر سال 2014 عربستان و قطر موفق شدند، این موضوع را به نیویورک منتقل و در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کنند که با سکوت هیأت نمایندگی لبنان در سازمان ملل مواجه شد، به این ترتیب پیش نویس قطعنامه‌ای که در آن حزب الله را به خاطر حضور در سوریه محکوم می‌کرد، تهیه شد.


در اولین نشست‌های مجمع عمومی در سال 2015 جهت بررسی اوضاع سوریه، لبنان تلاش کرد، نام حزب الله را از پیش نویس قطعنامه مزبور حذف کند که با شکست مواجه شد و این به پیش زمینه‌ای برای درج نام حرب الله در تمام بیانیه‌ها و قطعنامه‌های شورای حقوق بشر در این سال تبدیل شد.


در سی و یکمین نشست شورای حقوق بشر در مارس گذشته عربستان خواستار تعدیل بند محکومیت حزب الله و تبدیل آن به «گروه‌های مسلحی مانند جنبش تروریستی حزب الله لبنان» و افزودن «سپاه پاسداران» به این بند شد.
اقدامی که لبنان را در تنگنای شدیدی قرار داد، چون از یک سو بیشتر از 3 روز از درج حرب الله در لیست تروریسم اتحادیه عرب نگذشته بود و از سوی دیگر، بسیاری از دوستان لبنان از شورای حقوق بشر به سبب برخی تغییرات دوره‌ای در ترکیب اعضا خارج شده بودند.


ادامه پافشاری‌های سعودی


با توجه به درخواست عربستان جهت تعدیل پیش نویس طرح که علاوه بر حزب الله و سپاه پاسداران، گروه‌های مقاومت عراقی نیز به آن افزوده شده بودند، بغداد تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرد تا با تحت فشار قرار دادن واشنگتن مانع درج گروه‌های مقاومت این کشور در تعدیل فوق شود که موفق به این امر شد، از سویی آمریکا با درج سپاه پاسداران در این لیست مخالفت کرد تا در این بین تنها حزب الله باقی بماند که هدف پافشاری‌های ریاض قرار گرفته بود.


موضوع غافلگیر کننده موضع بی‌طرف اتخاذ شده توسط آمریکا در این قضیه بود و در حالی‌که ریاض از این موضع غافلگیر شده بود، شوک بزرگ‌تر با موضع اسرائیل به سعودی‌ها وارد شد که همسو با موضع آمریکا، از تلاش‌های ریاض بی‌تفاوت گذشت، چون تل‌آویو از این بیم داشت، مبادا موضع گیری در این قضیه به رویارویی دو جانبه بین لبنان و اسرائیل تبدیل شود، در این بین نیز روس‌ها موضع بسیار سرسختانه‌ای در دفاع از حزب الله و لبنان گرفتند، به این ترتیب تلاش‌های عربستان در درج حزب الله در لیست تروریسم این بار نیز ناکام ماند.


در اینجا قضیه به کشورهای اروپایی احاله شد و در حالی‌که انگلیس از عربستان دفاع می‌کرد، فرانسه به دلیل روابط عمیق تاریخی در مقابل به حمایت از لبنان برخاست. به این ترتیب فرانسه و انگلیس در شورای حقوق بشر رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و در این بین پیروزی از آن فرانسه بود.


پاریس توانست اعضای اروپایی شورا را تحت این عنوان که استقرار و ثبات لبنان برای کشورهای اروپایی حائز بسیار است و تهدید آن، خروج صدها هزار پناهجوی سوری از این کشور و روانه شدن آنها به این کشورها را به دنبال خواهد داشت، با خود همراه کند.


اینگونه بود که منافع کشورهای اروپایی بر منافع عربستان فائق آمد و بار دیگر تلاش‌های عربستان جهت درج حزب الله در لیست تروریسم بین الملل را با شکست مواجه کرد تا نشست آتی و اینکه عربستان برای این نشست و طرح مجدد درخواست خود چه تدابیری اتخاذ کرده باشد.


تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/٦٥٤

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار