امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15916
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری صبح امروز با حضور در برنامه صبح‌بخیر ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری صبح امروز با حضور در برنامه صبح‌بخیر ایران ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: من اصولاً آدم قانون‌مندی هستم و براساس آنچه که در قوه قضائیه معروف شدم همه من را به عنوان فردی قانون‌مند می‌شناسند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تا به حال به دادگاه مراجعه کرده‌اید یا نه گفت: تاکنون برای کار شخصی به دادگاه نرفتم البته گاهی اوقات جهت برخی کارهای قانونی مراجعه داشته‌ام اما نه به عنوان شاکی و یا کسی که از من شکایت شده باشد. خوشبختانه تاکنون حتی یک درخواست احضار هم نداشته‌ام.

منتظری در خصوص روند فعالیت دیوان عدالت اداری گفت: بیش از 30 سال از عمر این نهاد می‌گذرد و دیوان عدالت با دستگاه‌ها و مجموعه‌های حکومتی مختلف در ارتباط است اما مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه کاری ما نیست.

وی در خصوص روند شکایت در دیوان عدالت اداری گفت: در دیوان شکایت‌ها به دو روش انجام می‌گیرد اول اینکه از دستگاه‌های دولتی در خصوص تصمیماتی است که مأمورین دولت در رده‌های مختلف برای افراد می‌گیرند شکایت می‌شود و بخش دوم شکایت‌ها مربوط به بخشنامه‌ها، آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی می‌شود که باز هم مرجع آن دیوان عدالت اداری است.

رئیس دیوان عدالت اداری شیوه رسیدگی به شکایات را در دیوان عدالت اداری به دو شکل دانست و خاطر نشان کرد: بعضی شکایت‌ها جنبه شخصی و خصوصی دارد که در شعب دیوان رسیدگی می‌شود اما برخی دیگر همچون شکایت از بخشنامه‌ها و آئین‌نامه در هیئت عمومی دیوان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مشابه دستگاه دیوان عدالت اداری در کشورهای دیگر هم وجود دارد گفت: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که در کشورهای دیگر نهادی مشابه به دیوان عدالت در نظام آن کشور وجود ندارد فقط برخی نهادها در درون قوه مجریه هستند اما دیوان عدالت اداری نوعی نظارت در درون قوه است که رعایت استقلال در آن بارز است.

رئیس دیوان عدالت اداری به مشکلات این دستگاه در رسیدگی به پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: ما هم همچون دستگاه قضایی به دلیل کمبود نیروی انسانی با مشکل اطاله دادرسی مواجه هستیم.

رئیس دیوان عدالت اداری به تغییرات جدید در قانون دیوان عدالت اشاره کرد و گفت: یکی از تغییرات دو مرحله‌ای شدن رسیدگی‌ها است در صورتی که قبلا رسیدگی در دیوان عدالت یک مرحله‌ای بود همچنین تصمیماتی که هیئت‌ها و کمیسیون‌ها می‌گرفتند چندین مرتبه بین دیوان و هیئت‌ها رد و بدل می‌شد اما در قانون جدید تنها امکان دو بار رفت و برگشت تصمیم وجود دارد و در صورتی که نتیجه مشخص نشد شعبه اصلی حکم را صادر می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها