امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۷:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159168
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۱۲
تعداد بازدید: 339
به گزارش پیروان مـوعـود٬لیمور تصریح کرد که ارتش صهیونیستی خودش را برای جنگ آتی آماده می کند. البته وی مدعی شد که جنبش مقاومت اسلامی "حماس" هم خودش را ...

به گزارش پیروان مـوعـود٬لیمور تصریح کرد که ارتش صهیونیستی خودش را برای جنگ آتی آماده می کند. البته وی مدعی شد که جنبش مقاومت اسلامی "حماس" هم خودش را برای این جنگ آماده کرده است و هر چند که علاقه ای به وقوع چنین جنگی ندارد، اما شواهد و قراین میدانی در غزه نشان دهنده این است که حماس اهتمام ویژه ای به پروژه راهبردی خود یعنی حفر تونل قائل است و صدها تونل دفاعی و دهها تونل هجومی حفر کرده است.

این کارشناس مسائل صهیونیستی در عین حال ادعا کرد که این تلاش های حماس برای حفر تونل های زیرزمینی از چشم اسراییلی ها دور نمی ماند و این رژیم تونل های حماس را مهمترین تهدید برای خود می داند و مشخص است که سعی دارد تعداد بیشتری از این تونل ها را کشف و شناسایی کند.

تبادل اتهام

لیمور تاکید کرد که طی روزهای گذشته و به دنبال کشف شمار بیشتری از تونل های مرزی شرق غزه، جنبش حماس و رژیم صهیونیستی اتهاماتی را علیه هم مطرح کردند و ارتش صهیونیستی هم به حفاری های خود به منظور کشف تونل های زیرزمینی حماس ادامه می دهد، اما در همین حال، حماس هم شلیک راکت به سمت اهداف صهیونیستی را متوقف نکرده است.

وی مدعی شد با وجود تاکید حماس مبنی بر اینکه خواهان شروع جنگ گسترده نیست، اما همان شرایطی که باعث شد این جنبش در تابستان سال 2014 وارد جنگ شود، امروز چندین برابر شده است و از جمله آنها می توان به افزایش نرخ بیکاری و وخامت اوضاع معیشتی و بسته ماندن گذرگاه رفح اشاره کرد.

این کارشناس صهیونیستی در پایان اعلام کرد که منحرف شدن افکار کشورهای عربی از فلسطینی ها و تمرکز آنها بر روی دشمنی با ایران، تداوم اختلافات میان تشکیلات خودگردان و حماس، تهدیداتی که حماس در داخل غزه با آنها مواجه است، در کنار تداوم عملیات های ارتش صهیونیستی برای کشف و انهدام تونل ها می تواند زمینه ساز جنگ جدید در غزه شود.

برآوردها و نگرانی ها

از سوی دیگر، به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین ، رون بن یشای تحلیلگر مسائل نظامی در روزنامه صهیونیستی "یدیعوت أحرونوت" تاکید کرد که محافل تصمیم گیری اسراییلی  معتقدند که جنبش حماس نگران آغاز جنگ جدید با این رژیم در غزه است.

 وی مدعی شد که فرماندهان شاخه نظامی حماس به این باور رسیده اند که در قبال حملات اسراییل به تونل های هجومی دو راه بیشتر پیش روی خود ندارند و یا باید از تونل های حفر شده، قبل از تخریب آنها توسط این رژیم، برای اجرای عملیات های مقاومتی علیه اهداف صهیونیستی استفاده کنند و یا منتظر پایان عملیات های ارتش صهیونیستی با کشف بخشی از تونل های حفر شده باشند تا در جریان جنگ آتی به شیوه دیگری این رژیم را شوکه و غافلگیر کنند.

بن یشای مدعی شده است که حماس به این خاطر اکنون نمی خواهد وارد جنگ گسترده با اسرائیل شود که امکان دارد با شورش مخالفان خود، کنترل باریکه غزه را از دست بدهد.

وی در پایان اعلام کرده است که نه شاخه نظامی و دفتر سیاسی حماس و نه دولت و ارتش صهیونیستی هیچ کدام خواهان جنگ گسترده نیستند  و سعی می کنند جلوی وقوع چنین جنگی را بگیرند، اما فرماندهان نظامی حماس احساس می کنند که با یک معضل بزرگ مواجه هستند و در آینده مجبور خواهند بود تصمیم نهایی خود را بگیرند که شاید منجر به از دست رفتن گنج راهبردی این جنبش؛ یعنی همان تونل های هجومی شود که با استفاده از آن، اسراییل را غافلگیر می کردند.

آخرین اخبار