امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۳:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15923
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سیاوش مجذوب‌حسینی اظهار کرد: 326 لت جلد قدیمی در سال گذشته، مرمت و بازسازی شدند که از این تعداد 16 لت جلدهای لاکی روغنی مربوط به دوره قاجار بوده است.

رئیس اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیان کرد:‌ جلدسازی در گذشته به روش‌های دستی انجام می‌شده و برای مجلد ساختن کتب از ذوق، سلیقه و هنرهای مختلفی چون تذهیب، نگارگری، سوخت چرم بهره گرفته می‌شده است.

مجذوب‌حسینی تصریح کرد: از همین روی و به منظور حفظ اصالت آثار قدیمی و خطی به جای مانده جلدها با استفاده از همان روش‌های سنتی بازسازی شده و برای کتاب‌هایی که نیاز به جلد تازه داشته‌اند نیز با توجه به سبک مورد استفاده در زمان نشر کتاب و با بهره‌گیری از همان روش‌های اصیلِ سنتی و به صورت دستی جلدسازی انجام شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر بازسازی جلدهای قدیمی طی همین مدت، برای نسخ خطی‌ که جلدهایشان قابل ترمیم نبوده 514 لت جلد شامل 258 لت جلد تمام چرم و 256 لت جلد عطف و گوشه تیماج ساخته شده است. 

مجذوب‌حسینی افزود: همچنین برای 22 هزار و 234 منبع دیگر شامل 374 جلد چاپ سنگی، 2 هزار و 253 جلد کتاب عکسی،17 هزار و 561 جلد کتاب چاپی، 608 دوره روزنامه، یک هزار و 392 دوره مجله و 46 دفتر صحافی و جلدسازی انجام شده است.

وی یادآور شد: اداره‌ حفاظت و مرمت آثار فرهنگیِ آستان قدس رضوی، با کوله‌باری از تجربه، با راه‌اندازی کارگاه‌های مرمت سفال، نقاشی، فلز، چوب، منسوجات و کاغذ، شرایطی را فراهم کرده است تا خاطرات پیشینیان و میراث مکتوب بشری به دست فراموشی سپرده نشود.

انتهای پیام/70001/ی/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها