امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۱۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159274
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۴:۱۸
تعداد بازدید: 265
به گزارش پیروان مــوعــود، یک پایگاه آمریکایی در مطلبی نوشته است که رئیس‌جمهوری این کشور امیدوار است برجام سسب «گرمی روابط» واشنگتن ...

به گزارش پیروان مــوعــود، یک پایگاه آمریکایی در مطلبی نوشته است که رئیس‌جمهوری این کشور امیدوار است برجام سسب «گرمی روابط» واشنگتن و تهران و همچنین «لیبرالیزه شدن ایران» شود.
 
پالیتیکو در مطلبی به قلم تحلیلگر ارشد روزنامه تایم با عنوان «مساله اوباما؛‌ ما عقب نشینی کردیم»،‌ به بررسی مواضع سیاست خارجی دولت آمریکا در قبال خاورمیانه پرداخته است.
 
«مایکل کراولی» نوشت: «(جورج) بوش (رئیس‌جمهور وقت آمریکا) توافق با ایران را رد کرد و حتی به طور ضمنی خواستار وقوع انقلاب در آنجا شد. بدین منظور او بنیاد دموکراسی ایران را با بودجه بیش از 66 میلیون دلار برای حمایت از اپوزیسیون سیاسی این کشور تاسیس کرد».
 
در ادامه این مطلب مفصل آمده است:‌ «اما اوباما با عزم تعامل روی کار آمد و نه سرنگونی رژیم ایران. دیگر بنیاد دموکراسی ایران وجود نداشت و به برنامه دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک تغییر نام داد و اوباما بودجه آن را تقریبا یک چهارم مبلغ قبلی کم کرد».
 
نویسنده این مطلب با اشاره به فتنه سال 1388 در ایران، مدعی شد که باراک اوباما از «جنبش سبز» حمایت نکرد و «زبان در کام گرفت».
 
در ادامه این یادداشت با اشاره به مذاکرات هسته‌ای آمده است که باراک اوباما به این احتمال امیدوار است که برجام سبب «آغاز گرمی روابط دیپلماتیک» تهران و واشنگتن و به تدریج «لیبرالیزه شدن جامعه ایران» شود.
 
در این مطلب از عضو شورای امنیت ملی آمریکا که در سال‌های 2009 تا 2011 در حوزه مسائل مربوط به دموکراسی کار کرده، هم اینطور نقل شده که هدف برجام «دموکراسی در ایران» نبوده اما می‌تواند نتیجه بالقوه توافق هسته‌ای باشد.
 
«جرمی وینستاین» گفت: «اگر میانمار به پیشرفت خود ادامه دهد و گشایش در ایران و کوبا برای سال‌ها ادامه یابد، مردم این گونه تعاملات را تعاملاتی تحول بخش خواهند یافت».
 
اما در ادامه یادداشت، دستیار و مشاور خاورمیانه کاخ سفید در زمان دولت بوش ادعای دولت سابق آمریکا درباره «شیطانی» بودن ایران را تکرار کرده و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی ایران شده است.
 
«الیوت آبرامس» همچنین گفته است: «البته که ما باید با صراحت بیشتر و روشن‌تر ابراز کنیم که خواهان تغییر رژیم (در ایران) هستیم».

منبع: فارس

 

آخرین اخبار