امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159343
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۷:۱۹
تعداد بازدید: 268
به گزارش پیروان مــوعــود، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در نشست رؤسای جمهور کشورهای حوزه بالکان که در استانبول در حالی برگزاری ...

به گزارش پیروان مــوعــود، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در نشست رؤسای جمهور کشورهای حوزه بالکان که در استانبول در حالی برگزاری است، در سخنانی از تداوم بحران سوریه و پیامدهای آن ابراز نارضایتی کرد.

بالکان شبه جزیره‌ای در جنوب شرقی اروپاست که از شرق به دریای سیاه و دریای اژه، از غرب به دریای یونان و دریای آدریاتیک، از جنوب به دریای مدیترانه و از شمال به کوه‌های آلپ دینار و آلپ ترانسیلوانی و جلگه مجارستان راه دارد. کشورهای حوزه بالکان عبارتند از:یونان، آلبانی، بلغارستان، بوسنی هرزگوین، کرواسی، اسلوونی، مقدونیه، صربستان، مونته‌نگرو، رومانی و بخش اروپایی ترکیه.

اردوغان در این نشست اظهار داشت: مسئله سوریه تنها یک بحران محلی یا منطقه‌ای نیست بلکه یک تهدید جهانی است. ترکیه و کشورهای حوزه شبه جزیره بالکان با مشکلات مالی زیادی مواجهند و به دلیل بحران سوریه در حال تحمل بار سنگینی هستند.

وی تصریح کرد: ما میزبان 3 میلیون آواره سوری و عراق هستیم که از جنگ و ظلم در کشورهایشان به ما پناه آورده‌اند و این میزبانی ما در جهان بی‌سابقه است. در زمانی که ما این میزبانی را پذیرفتیم به کمک‌هایی که از اروپا، جهان یا کمیساریای آوارگان سازمان ملل،فکر هم نکردیم. از بودجه خود 10 میلیار دلار هزینه کردیم و اگر بخواهیم کمک‌های سازمانهای خصوصی و شهرداری‌های خود را نیز در نظر بگیریم، این مبلغ به 10 میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: در زمانی که سایر کشورها هیچ اقدامی برای مبارزه با داعش نمی‌کردند، از ترکیه انتظار می‌رفت که همه کاری برای این نبرد انجام دهد. در همین راستا نیز اتهامات بی‌اساس زیادی به ترکیه وارد آوردند. آنچه که ترکیه در نبرد با داعش انجام داد، هیچ دولت دیگری انجام نداد و خساراتی که به ما در این نبرد وارد شد به هیچ کشور دیگری وارد نشد. در عین حال ما خسارات زیادی به داعش وارد کردیم و در نبردهای سوریه و عراق، 3 هزار داعشی را کشته‌ایم.

منبع: فارس

 

آخرین اخبار