امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۲۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15936
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان در جشنواره پیوند آسمانی و تجلیل از خیران و خادمان حوزه ازدواج گفت: مقوله ازدواج و ایجاد ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان در جشنواره پیوند آسمانی و تجلیل از خیران و خادمان حوزه ازدواج گفت: مقوله ازدواج و ایجاد تسهیلات دراین راستا را از دغدغه‌های مهم مسئولان نظام به ویژه مقام معظم رهبری و اولویتی مهم در برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌های دولت است.

وی افزود : جدا از تذکرات مقام معظم رهبری ، جریان خانواده و شکل دهی به ارکان اجتماعی و سلامت جامعه امری واضح و مبرهن است و توضیح در این خصوص، توضیح واضحات است .

وزیر ورزش و جوانان با تأکید براینکه جامعه سالم در گرو تشکیل خانواده و ایجاد بستر مناسب برای استحکام بنیان خانواده ها است، اظهار داشت: بی تردید هر کس بتواند دراین حوزه فعالیت نماید در مسیری ارزشمند گام نهاده ،چرا که اثرات آن رامی توان در سطح کلان مشاهده کرد .

وی به تئوری‌های عالمان، دانشمندان و جامعه شناسان غربی درخصوص ازدواج و خانواده اشاره کرد و افزود : با وجود تلاش برنامه ریزان و سیاستگذاران غربی برای بی اهمیت جلوه دادن این موضوع در حفظ ارکان جامعه، شاهد از هم پاشیدگی خانواده‌ها و اثرات نامطلوب این موضوع در اینگونه جوامع هستیم.

عباسی تصریح کرد: مشکلات فرا روی جوامع امریکایی و اروپایی اندیشمندان این کشورها را بر آن داشته که نگاه ویژه‌تری به مقوله ازدواج و خانواده داشته باشند. در واقع انها در تلاش هستند تا راه به اشتباه رفته را به گونه‌ای جبران کنند.

وی تأکید کرد : مبادا ما هم بخواهیم راه به غلط رفته آنها را در حوزه ازدواج ، تشکیل خانواده و کاهش زاد و ولد تکرار کنیم.

وزیر ورزش و جوانان نگاه کارشناسی در خصوص کاهش ازدواج، افزایش سن ازدواج و میزان زاد و ولد در کشور را امری مهم دانست و افزود: ازدواج مهمترین دغدغه جوانان است و این موضوع به حق و فطری باید توسط برنامه ریزان ، سیاستگذاران و مجریان مورد توجه جدی قرار گیرد .

وی در ادامه به ماده 43 برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: در این قانون تمامی دستگاه‌ها موظف شده اند یک درصد از کل بودجه شان را به امر خانواده و امور جوانان اختصاص دهند .

عباسی گفت: سالانه 600 تا 700 هزار ازدواج در کشور صورت می گیرد و ما باید بپذیریم این موضوع به لحاظ اثرگذاری در جامعه باید به واسطه بهره گیری از امکانات تمامی دستگاه‌های اجرایی، گسترش یابد.

سید باقر پیشنمازی معاون امور فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان نیز در این جشنواره با اشاره به اهمیت برنامه ریزی و سیاستگذاری در حوزه جوان، ازدواج و خانواده پایدار گفت: از همان ابتدای شکل گیری وزارت ورزش و جوانان این موضوعات در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

وی با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت فرهنگی و تربیتی در حوزه جوانان افزود: در این حوزه با توجه به اینکه آیین نامه ماده 43 قانون برنامه پنجم توسعه توسط دولت تصویب و ابلاغ شد، سامانه ثبت نام مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده از داوطلبان حقیقی در اسفند ماه افتتاح شد که روند ارزیابی صلاحیت‌ها و صدور پروانه‌ها درحال تکمیل و اقدام است.

وی افزود: بعد از این مرحله با همکاری سازمان نظام مشاوره اقدام به برگزاری دوره آموزشی برای افزایش توانمندی مسئولان مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده خواهیم کرد.

پیشنمازی تصریح کرد: در این مراکز غیر از تسهیل همسرگزینی، آموزش و مشاوره در حوزه مسائل دینی، تربیتی و رفتاری هم صورت می‌گیرد و به تناسب آمادگی داوطلبان، فعالیت مراکز مشاوره در سه سطح تعریف می‌شود که این امر به دامنه فعالیت مراکز بستگی دارد.

وی اقدام دیگر این حوزه را طرح حمایت از ازدواج کارکنان مجرد دولت دانست و افزود: هدف از این طرح کاهش هزینه‌های مراسم ازدواج با حمایت دستگاه‌ها و نهادهای دولتی است تا انگیزه‌ای شود برای افرادی که شاغل هستند ولی ازدواج نمی‌کنند که این طرح از وزارت ورزش و جوانان آغاز شده است.

معاون امور فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان از طرح حساب سپرده ازدواج جوانان خبر داد و افزود: این موضوع را به مسئولان بانک مرکزی پیشنهاد کرده‌ایم که انشاءالله پس از بررسی اجرایی شود .

وی همچنین با اشاره به ارائه بسته پیشنهادی ازدواج به هیأت دولت ، برگزاری اولین همایش مشاوران با رویکرد اسلامی ایرانی را بسیار ثمر بخش خواند.

پیشنمازی تصریح کرد : امیدواریم در سال آینده غیر از آثار نرم افزاری، کتاب و... در خصوص ازدواج و خانواده بتوانیم از تولیدات سینمایی، رادیویی و تلویزیونی بهره بگیریم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها