امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159443
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۵۴
تعداد بازدید: 219
به گزارش پیروان موعود، در حالی که مقامات مسؤول حج در ایران تلاش زیادی برای عدم تعطیل حج تمتع کرده اند، عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور مانع سفر ...


به گزارش پیروان موعود، در حالی که مقامات مسؤول حج در ایران تلاش زیادی برای عدم تعطیل حج تمتع کرده اند، عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور مانع سفر حجاج ایرانی نبوده و نیست و این دولت ایران است که مانع حجاج ایرانی می‌شود!
وزارت حج و عمره عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای در خصوص مذاکرات هماهنگی‌های حج امسال با طرف ایرانی توضیحاتی ارائه و ادعا کرد: اعضای هیأت مذاکره کننده ایرانی حاضر نشده اند که صورت جلسه مذاکرات انجام شده را امضا کنند!
این وزارتخانه اعلام کرد: از «سعید اوحدی» رئیس سازمان حج ایران خواستیم که برای بررسی هماهنگی‌ها و موارد مربوط به درخواست‌های حجاج ایرانی برای حج سال 1395، به عربستان سفر کند.با توجه به تعطیلی سفارت عربستان سعودی در ایران، این ارگان سعودی با مقامات مربوطه، اقدام به بررسی راهکار سفر هیأت ایرانی کرده و این هیأت از طریق نمایندگی عربستان سعودی در دبی امارات، ویزای ورود به عربستان را دریافت کرد.
این بیانیه ادامه داد: وزارت حج و عمره عربستان با هیأت امور حج جمهوری اسلامی ایران به ریاست سعید اوحدی دیدار کرده و دو طرف طی این دیدار، در مورد همه امور مربوط به سفر حجاج ایرانی به بحث و تبادل آرا پرداخته‌اند. وزارت حج عربستان در این مذاکرات توضیح داد که امکان دریافت الکترونیکی ویزای ورود به عربستان وجود دارد.
اما بنا بر ادعای وزارت حج عربستان، برگزاری مراسم دعای کمیل و مراسم‌های دیگر از قبیل برائت از مشرکین، مانع حرکت حجاج می‌شود. این ادعا، تصدیق سخنان اوحدی است که برگزاری مراسم ایرانیان را از شروط برگزاری حج تمتع موسم 1437 (1395) دانسته بود.
شایان ذکر است مقامات مسؤول حج در ایران ــ اعم از "وزارت ارشاد"، "بعثه مقام معظم رهبری در حج" و "سازمان حج و زیارت" ــ علیرغم رفتارهای خارج از عرف سعودی ها، تلاش کردند که حج 1395 برگزار شود؛ اما برای تأمین عزت و امنیت حجاج ایرانی، برگزار شدن حج منوط به پذیرش ۴ شرط کردند؛ شروطی که تاکنون از سوی آل سعود پذیرفته نشده است.
مراجع عظام تقلید نیز امروز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395 در دیدار با وزیر ارشاد، اعلام کردند که انجام حج با وضعیت فعلی، واجب نیست.
سال گذشته و با بی تدبیری آل سعود و ایجاد دو حادثه دردناک مکه و منا، بیش از 400 حاجی ایرانی جان خود را از دست دادند.

 

آخرین اخبار
پربازدید ها