امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159448
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۵۴
تعداد بازدید: 281
به گزارش «پیروان مــوعــود»، طی ماه های اخیر، بحث های فراوانی درباره برقراری ارتباطات میان عربستان سعودی و رژیم اسرائیل درگفته و گزارش ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، طی ماه های اخیر، بحث های فراوانی درباره برقراری ارتباطات میان عربستان سعودی و رژیم اسرائیل درگفته و گزارش های مختلفی نیز از دیدارهای مقامات فعلی و سابق دو طرف منتشر می شود. در این میان، یک روزنامه آمریکایی نگاهی عمیق تر به ماجرا انداخته و از وجود شباهت های قابل تأمل میان آل سعود و صهیونیست ها سخن گفته است.
روزنامه «هافینگتون پست» در مطلبی به بیان 10 شباهت موجود میان عربستان سعودی و رژیم اسرائیل پرداخته و می نویسد هرچند در نظر اول، ممکن است چنین به نظر برسد که این دو دولت، بدترین دشمنان یکدیگر هستند، اما اشتراکات مهم و قابل توجهی در موضوعات مختلف میان آن ها وجود دارد. 
ده شباهت مورد اشاره هافینگتون پست عبارتند از:
1- هر دو حکومت، گروه ها و قومیت های غیرمسلط موجود در مرزهای خود را سرکوب می کنند. رژیم اسرائیل، فلسطینی ها را سرکوب می کند، در سرزمین های آنان اقدام به شهرک سازی می کند و با دیوارهای حائل و سربازان تا دندان مسلح، دهکده های آن را تحت محاصره در می آورد. عربستان سعودی نیز یک نظام سیاسی و حقوقی ایجاد کرده که شیعیان، غیرمسلمانان، زنان و نیز میلیون ها کارگر مهاجر را سرکوب می کند. هر دو حکومت همچنین از شیوه های مشابهی برای سرکوب مخالفان سیاسی بهره می برند که عبارت است از استفاده از زور، بازداشت، شکنجه و موارد مشابه.
2- هم رژیم اسرائیل و هم عربستان سعودی، به کشورهای همسایه حمله کرده و هزاران غیرنظامی را کشته اند. اسرائیل از سال 2008، اقدام به حملات علیه غزه کرده است. تنها در سال 2014، ارتش اسرائیل 2104 نفر را که اکثراً غیرنظامی بودند، کشت، 17200 خانه را ویران کرد و 475 هزار نفر را در شرایط اضطراری قرار داد. سعودی ها نیز در امور کشور همسایه خود یعنی یمن مداخله کرده اند و با انجام عملیات نظامی، بیش از 6 هزار یمنی را که اکثراً غیرنظامی بودند، به قتل رسانده اند. این عملیات همچنین سبب آوارگی بیش از 2 و نیم میلیون نفر شده است. هر دو رژیم، از تسلیحاتی استفاده می کنند که استفاده از آن ها ممنوع است. 
3- هر دو حکومت، از مذهب در راستای تقویت خود سوءاستفاده می کنند. رژیم اسرائیل، خود را موطن مردم یهودی می داند و قوانین این رژیم، آن را یک «دولت یهودی» می خواند. در قلمرو این رژیم، یهودیان از حقوق و آزادی های بسیار بیشتری نسبت به دیگر شهروندان برخوردارند. عربستان سعودی نیز خود را مرکز اسلام می داند و در این کشور، با غیرمسلمانان به عنوان شهروندان درجه دوم رفتار می شود.
4- هر دو، صادرکننده «محصولاتی» هستند که سبب افزایش خشونت می شود. رژیم اسرائیل، یکی از صادرکنندگان بزرگ اسلحه است و همچنین به نیروهای نظامی و امنیتی خارجی، تکنیک های خشونت آمیز را آموزش م دهد. سعودی ها نیز صادرکننده ایدئولوژی افراطی وهابیت در سرتاسر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. وهابیت، پایه ایدئولوژیک القاعده و داعش است.
5- هر دو حکومت، در دشمنی با ایران با یکدیگر اشتراک دارند. هر دوی آن ها، ایران را یک تهدید وجودی علیه خود قلمداد کرده و از نفوذ فزاینده ایران در منطقه هراس دارند. هر دو، با توافق هسته ای ایران نیز که سبب پیروزی دیپلماسی بر جنگ شد، مخالف بوده اند و تلاش دارند از نزدیک شدن آمریکا به ایران جلوگیری کنند.
6- هر دو حکومت، از کودتای نظامی در مصر به رهبری عبدالفتاح السیسی که سبب براندازی دولت منتخب این کشور و بازداشت بیش از 40 هزار مخالف دولت شد، حمایت کردند. سعودی ها با اعطای کمک های چند میلیارد دلاری، سعی در پر کردن خلأهای رژیم سیسی داشته اند و در مورد رژیم اسرائیل نیز مصر در ادامه محاصره غزه به این رژیم کمک کرده است.
7- هم رژیم اسرائیل و هم عربستان سعودی، از گروه های افراطی در سوریه، مانند جبهه النصره حمایت کرده و بیش از آنکه دغدغه شکست دادن داعش را داشته باشند، خواستار کنار زدن بشار اسد هستند. عربستان رسماً از النصره حمایت کرده و رژیم اسرائیل نیز مجروحان النصره را در بیمارستان های خود درمان کرده تا بتوانند دوباره وارد جبهه مبارزه با ارتش سوریه شوند. رژیم اسرائیل همچنین اقدام به قتل مستشاران نظامی ایرانی و لبنانی کرده که در مبارزه با تروریست ها به دولت اسد کمک می کنند. 
8- هر دو حکومت، دارای هزاران زندانی سیاسی، از جمله از میان کودکان و نوجوانان هستند. در فوریه 2016، اسرائیل 6204 زندانی سیاسی داشته که 438 تن از آن ها کودک بوده اند. سعودی ها نیز اقدام به اعدام متهمین کودک و نوجوان کرده و هم اکنون سه زندانی نوجوان، در این کشور در آستانه اعدام به سر می برند.
9- هر دوی آن ها میلیون ها دلار هزینه کرده اند تا بر سیاست آمریکا تأثیر بگذارند. رژیم اسرائیل، با لابی صهیونیستی آمریکا (آیپک) مرتبط است که بزرگترین لابی سیاست خارجی در آمریکا به شمار می رود. عربستان نیز به تازگی نسخه مشابه آیپک را به راه انداخته که «ساپراک» (کمیته روابط عمومی سعودی- آمریکایی) خوانده می شود. 
10- هر دو حکومت، متحد قدیمی آمریکا هستند. دولت های مختلف در آمریکا از سال 1948، یعنی تأسیس رژیم اسرائیل تاکنون از این رژیم حمایت کرده اند و از سال 1932نیز آمریکایی ها حامی پادشاهان سعودی بوده اند. ایالات متحده، تضمین کننده امنیت هر دو دولت بوده است. 
به هر حال، هرچند برخی می گویند که کنار گذاشتن اختلافات عربستان و رژیم اسرائیل و یافتن زمینه ای مشترک از سوی آن ها، خوب است، اما صلح در خاورمیانه، با همکاری ریاض و تل آویو تأمین نخواهد شد. در عوض، اسرائیل باید با فلسطینی ها به صلح برسد و سعودی ها نیز با ایران. در غیر این صورت، همکاری عربستان و رژیم اسرائیل، یک اتفاق مرگبار خواهد بود که سبب دردسرهای بیشتر برای منطقه خواهد شد.    

 

آخرین اخبار
پربازدید ها