امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۰۰:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159679
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ساعت ۱۹:۳۵
تعداد بازدید: 322
به گزارش «پیروان مــوعــود»، مطبوعات انگلیس همچون مطبوعات سایر کشورهای جهان ماجرای ترور شهید مصطفی بدر الدین از فرماندهان برجسته حزب الله ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، مطبوعات انگلیس همچون مطبوعات سایر کشورهای جهان ماجرای ترور شهید مصطفی بدر الدین از فرماندهان برجسته حزب الله لبنان را مورد بحث و بررسی قرار دادند، رسانه های انگلیسی ضمن اذعان به شخصیت ناشناخته شهید مصطفی بدر الدین، به طور خلاصه مشترکا این رسانه ها معتقدند، وی موفق شد، برای سال های متمادی در سایه باقی بماند، از این رو پرداخت به شخصیت و خصوصیات وی برای همه کاری بس سخت و دشوار است.

نشریات انگلیسی زندگی و نحوه ترور شهید بدرالدین را بررسی کردند؛

ایان بلاک نویسنده مطالب مختص به بخش خاورمیانه در روزنامه انگلیسی گاردین در باره ترور شهید مصطفی بدر الدین مقاله ای را به رشته تحریر در آورد، وی در ابتدای این مقاله خود چنین ادعا کرد: در بیروت و تهران و دمشق بی شک بسیاری برای وی از ناراحتی و اندوه اشک خواهند ریخت، اما در باقی پایتخت های منطقه خاورمیانه کسانی که برای او اشک خواهند ریخت اندک هستند.

این نویسنده سرشناس نشریه گاردین در ادامه می نویسد: برای کشف واقعیت های مربوط به داستان کامل و واقعی کشته شدن ( شهادت ) این فرمانده حزب الله یعنی مصطفی بدر الدین، به زمان نیاز داریم، با گذشت زمان متوجه خواهیم شد، آیا او در دمشق کشته شده است یا در مکانی دیگر بقتل رسیده است؟ آیا بوسیله خودروی بمب گذاری شده این اتفاق افتاده یا با استفاده از گلوله خمپاره یا موشک یک فروند جنگنده؟

اما نویسنده این مقاله در ادامه می نویسد، به دلیل هرج و مرج نزاع و جنگ اکنون بررسی و رسیدگی به ساده ترین مسائل کاری ساده ای نیست.

بلاک در این باره می افزاید: آن چیزی که تا به حال مورد تایید قرار گرفته آن است که بدر الدین، دشمنان بسیاری داشته، چرا که نام وی در صدر فهرست افراد تحت پیگرد اسرائیلی است، اما به دلیل حمایت های حزب الله از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دایره مظنون ها به دست داشتن در این اقدام را وسیع تر کرده است.

این نویسنده سرشناس انگلیسی در ادامه این مقاله به منظور مستند جلوه کردن مقاله خود فهرستی از کشورهایی را که با حزب الله خصومت دارند، برشمرد، که در راس آنها کشور پادشاهی عربستان سعودی است، کشوری که به حزب الله لبنان به مثابه "وکیل ایران" می نگرد، البته علاوه بر ریاض وی نام گروه های سنی حاضر در سوریه را هم نام می برد، که در این بین جبهه النصره یا گروه های دیگر منشعب از دیگر گروه ها و سازمان های تروریستی را در بر می گیرد، گروه هایی که برای ضربه زدن به حزب الله لبنان انگیزه دارند، و می توان آنها را در دست داشتن به این ترور متهم کرد.

این نویسنده انگلیسی در بخش دیگری از این مقاله خود افزود: نقش بدر الدین در حزب الله شبیه به نقش شهید عماد مغنیه است، از این رو بین نحوه ترور حاج مصطفی بدر الدین و شهید عماد مغنیه هم شباهت وجود دارد، شهید مغنیه ای که در سال 2008 در دمشق ترور شد، وی بر اثر انفجار خود روی بمب گذاری شده که حاصل همکاری بین موساد و سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا "سیا" بوده حاصل شد.

این نویسنده نشریه گاردین در بخش دیگری از این مقاله نوشت: این که تا به امروز هنوز اسرائیل حاضر نشده است، در این باره اظهارنظری کند، مساله ای دور از  انتظار نبوده است، اما به نقل از یک مسئول عالی رتبه امنیتی اسرائیلی باید بگویم که در این خصوص معتقد است، ترور بدر الدین را یک خبر خوب! توصیف کرده است، اما همین مسئول اسرائیلی افزوده است: به یاد داشته باشیم که حزب الله هم اکنون در سوریه فعال است، از این رو نباید فراموش کنیم که بسیاری هم هستند که از عملکرد حزب الله ناراضی بوده و از این حزب کینه به دل دارند.

نویسنده انگلیسی این مقاله در بخش دیگری از نوشته خود چنین می افزاید: گروه موسوم به جیش الاسلام مدعی شده است که بدر الدین در منطقه خان طومان کشته شده است، و این گروه همچنین مدعی شده است، در حمله این گروه به اتاق عملیات حزب الله در شمال حلب کشته شده است.

ایان بلاک نویسنده مطالب مختص به بخش خاورمیانه در روزنامه انگلیسی گاردین افزود: سوای صحت یا سقم این ادعای گروه مذکور، کشته شدن بدر الدین در سوریه حکایت از حجم حضور حزب الله در خاک کشور سوریه دارد.

ایان برای پایان دادن به این مقاله خود مثالی درباره عربستان سعودی ارائه می دهد، وی در این مثال می‌گوید: عربستان سعودی کمک های خود به لبنان را به دلیل تساهل دولت با حزب الله لبنان قطع کرد، چرا که ریاض حزب الله را اکنون دولتی در مرزهای لبنان می شناسد، و در عین حال مقامات سعودی حزب الله را جای پای محکمی برای ایران در منطقه سرزمین شام می داند، از این رو یک مسئول و مقام عالی رتبه عربی از یکی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در باره خبر کشته شدن بدر الدین چنین ادعایی کرده است: کشته شدن بدر الدین نشان داد، وی از چه سرشتی برخوردار بوده است، چرا که ما معتقدیم وی رباینده و قاتل و از فرماندهان حزب الله بوده است.

نشریه گاردین در پرداختن به شخصیت و موضوع ترور شهید بدر الدین چنین می نویسد: الیاس صعب ... سامی عیسی ... صافی بدر ... ذوالفقار .. این نام ها همه اسامی مستعار فرمانده سری حزب الله لبنان مصطفی امین بدر الدین است، در پرونده هایی قضایی که بواسطه آنها وی تحت پیگرد بوده به نام "شبح غیر قابل تعقیب" معروف بوده است.

جزئیات بسیار محدود و ناچیزی از بدر الدینی که در انفجاری نامعلوم در یکی از پایگاه های حزب الله در فرودگاه دمشق روی داد، موجود است، با وجود این مساله که وی یکی از فرماندهان برجسته حزب الله و داماد عماد مغنیه بود، اما اطلاعات زیادی از وی در دست نیست، بدر الدین را می توان جانشین عماد مغنیه در حزب الله دانست، عماد مغنیه در عملیات مشترکی از سوی سرویس اطلاعات آمریکا و موساد اسرائیلی در دمشق پایتخت سوریه در سال 2008، البته براساس گزارش روزنامه گاردین کشته شده است.

بدر الدین در 6 آوریل سال 1961 در بیروت و در محله الغبیری به دنیا آمد، وی در حین درگیری به همراه گروه های هوادار فلسطینی ها در زمان یورش اسرائیل به لبنان در سال 1982 زخمی شد، و بعد از آن زمان به دلیل همین جراحت در راه رفتن با مشکل روبه رو بود، و اثر آن جراحت در راه رفتنش مشاهده می شد.

بدر الدین یک نام مختص به خود در داخل حزب الله داشت، سید ذوالفقار کنیه وی بود، لفظ سید به نسبت او به خاندان {حضرت} محمد پیامبر اسلام {صلی الله علیه وآله وسلم} باز می گردد، اما ذوالفقار، همانا که نام شمشیر اسطوره ای {حضرت} امام علی بن ابی طالب {علیه السلام} است، امام علی {علیه السلام} نماد برجسته اسلامی بسیار مهم برای شیعیان است.

در سال 1983 بدر الدین بازداشت شد، و در دادگاهی در کویت به اعدام محکوم شد، چرا که وی متهم بود، برای انجام یک سری از انفجارها در کویت برنامه ریزی کرده است، از جمله این اتهامات هدف قرار دادن دو سفارتخانه آمریکا و فرانسه بود، چرا که گمان می رفت، آن حملات در انتقام از کویت وغرب در حمایت آنها از عراق در زمان جنگ با ایران بود.

حکم اعدام بدر الدین اجرا نشد، شاید به این دلیل که یک سری انفجارهای دیگری بعد از دستگیری وی ادامه یافت، و هواپیمایی هم ربوده شد، و خواسته هواپیما ربایان آزادی زندانیان مرتبط با حملات کویت بود، که از آن جمله خواستار آزاد بدر الدین شده بودند، البته برخی در این رابطه مدعی هستند، عماد مغنیه یکی از کسانی بود، که در این رابطه ارتباط داشته است.

این حکم بازهم اجرا نشد تا این که صدام به کویت در آگوست سال 1990 حمله کرد، و این کشور اشغال شد، در آن زمان درهای تمام زندان های کویت گشوده شدند، و این امر باعث شد تا در آن زمان بدر الدین هم فرار کند.

در آن زمان بود، که محاکمه های بدر الدین مسکوت ماند، تا این که در سال 2011 بار دیگر این موضوع مطرح شد، در آن زمان گروهی از بازرسان سازمان ملل در رابطه با انفجارهای سال 2005 تحقیقاتی را آغاز کردند، انفجارهایی که در یکی از آنها رفیق حریری نخست وزیر لبنان کشته شد، پیش از این که تحقیقات در این رابطه به دست داشتن بدر الدین حکایت داشته باشند، گفته شد وی می تواند در این میان نقش هماهنگ کننده را بین افراد شبکه ای که دست به آن اقدام زده اند، داشته باشد، پرونده ای که در آن این میلیاردر معروف لبنانی کشته شد.

در سجل اتهامات نسبت داده شده به بدر الدین چه در دادگاه و چه در جلسات ویژه به گوشه هایی از زندگی بدر الدین اشاره شده است، وی متهم شد که دست به اقدامی تروریستی زده است، و گفته شد وی اقدامی تروریستی را بواسطه دستگاه انفجاری انجام داده است، مضافا بر این به وی اتهام قتل عمد هم زده شد.

بدر الدین تحصیلات علوم سیاسی خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت در میان سال های 2002 تا 2004 به پایان رساند، در آن زمان وی خودروی مرسدس بنز سوار می شد، علاوه بر این وی یک جواهر فروشی در بیروت داشت، همچنین وی آپارتمانی در منطقه جونیه داشت، منطقه ای رو به ساحل شمالی بیروت، این منطقه در لبنان بسیار معروف است، و با دوستان خود ملاقات می کرد.

بازپرسان و محققان مدعی شده بودند، ضمن فهرست نام هایی که در گوشی همراه بدر الدین بوده، آن هم بعد از ترور عماد مغنیه که گفته می ود، بمب در داخل خودروی وی کار گذاشته شده بود، شماره تلفن دوستان دانشگاهی و بازرگانان و شماری از مسئولان رسمی در حزب الله و محافظان شخصی وجود داشته که البته در این بین نام بستگانش و برخی شماره های دیگر هم وجود داشته است.

در سال 2008 بود که بدر الدین به عنوان فرمانده نظامی مطرح شد، آن هم بعد از ترور عماد مغنیه، عماد مغنیه به مثابه مهندس دفاعی حزب الله بود، وی در جنگ سال 2006 نقش عمده ای ایفا کرد، البته وی متهم به دست داشتن در انفجار معبد یهودیان در آرژانتین در دهه نود از قرن گذشته میلادی متهم است.

از بدر الدین جز یک تصور نادر وجود ندارد، از این رو دادگاه نتوانست تاریخ این تصاویر را به جز تنها دو عدد تصور مشخص سازد، که البته در یکی از این دو تصویر بدر الدین هنوز نوجوان بود، اما تصویر دوم به نظر می رسد مربوط به زمان حضورش در کویت می شد، در این تصویر بدر الدین جوانی برومند بود، و موهای مجعد داشت و سبیل گذاشته بود، در این تصویر وی لباسی ساده بدون کروات به تن کرده بود، بعد از آن (شهادت) قسمت رسانه ای حزب الله اقدام به انتشار تصویری از بدر الدین نمود که در آن وی لباس نظامی به تن کرده بود، و ریشی جوگندمی وعینکی طبی برچهره داشت.

بدر الدین پرونده ای بسیار منحصر به فرد از خود به جای گذاشت، به گونه ای که بازپرسان اعلام کردند، از وی هیچ گواهینامه رانندگی یا گذرنامه ای به دست نیاوردند، و هیچ ملکی هم به نام وی وجود ندارد، همچنین در هیچ جایی ثبت نشده است که از لبنان خارج شده باشد، همچنین هیچ حساب بانکی از وی در هیچ بانکی وجود ندارد، همچنین هیچ عکسی از وی در دوره ای که رفیق حریری در آن ترور شد، وجود ندارد.

در نخستین جلسه محاکمه غیابی وی در دادگاه مربوط به ترور رفیق حریری که در لاهه برگزار شد، محققان و بازپرسان اعلام کردند، وی مثل یک شبح حرکت می کند، از این رو نمی توان وی را شناسایی کرد، یا او را در لبنان تعقیب نمود، همچنین گفتند وی هیچ اثری از خودش برجای نمی گذارد که بتوان از ان طریق وی را رهگیری کرد.

حزب الله به شدت تمام این ادعاها و اتهامات را رد می کند، همچنین حزب الله دادگاه مذکور را به رسمیت نمی شناسد، در سال های اخیر، بدر الدین به فرماندهی گروه های حزب الله در سوریه معروف شده بود، چرا که نیروهای حزب الله در حمایت از نیروهای نظام سوریه به رهبری بشار اسد می جنگند، علاوه بر حضور ایرانی، پیش بینی ها در این رابطه حکایت از حضور 900 رزمنده حزب الله دارد، که از آن جمله جهاد مغنیه فرزند عماد مغنیه بود.

در سال 2012 بدر الدین از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شد، چرا که گفته شد، وی به دلیل نقشی که در جنگ سوریه دارد باید تحریم شود، حتی یک خبرنگار اسرائیلی هم در این باره مدعی شده است، در حملاتی که طی آنها جهاد مغنیه کشته شد، و در نزدیکی بلندی های جولان در سال گذشته صورت گرفت، هدف اصلی از آنها هدف قررا دادن بدر الدین بوده است.

در مقاله ای که کیم سنگوبتا نویسنده روزنامه اندیپندنت در این رابطه با موضوع شهادت مصطفی بدر الدین با عنوان "هزاران نفر در مراسم تشییع فرمانده بزرگ حزب الله که در انفجاری در دمشق کشته شد، در بیروت شرکت کرده اند"، چنین مدعی شد:

هنوز واضح نیست چه کسی مسئول کشتن بدر الدین است، اما این رویداد پایانی برای طولانی ترین پیگرد سرویس اطلاعاتی اسرائیل و غرب برای دستگیری فرمانده جنگ های چریکی است، فرمانده ای که موفق شده بود، در سایه باقی بماند، گرچه در عملیات ترور وعملیات نظامی مشارکت داشته است.

این نویسنده انگلیسی در این رابطه افزود: نخستین خبر مربوط به اعلام کشته شدن بدر الدین از طریق شبکه المیادین مطرح شد، در آن خبر اولیه آمده بود: حزب الله گفته وی در حمله هوایی اسرائیلی کشته شده است، اما در پایان این خبر حذف شد، و نامی از اسرائیل در بیانیه های بعدی ذکر نشد، بلکه تاکید شد، حزب الله در حال مشخص کردن این مساله است، که آیا این حمله در پی اقدام هوایی بوده یا حمله توپخانه ایست، تا این که بعدا به علت این حادثه اشاره شود، و مسئول آن معرفی گردد.

به نوبه خود نشریه "دیلی میل" هم خبر شهادت مصطفی بدر الدین را پوشش داد، این نشریه در این رابطه اعلام کرد: وی در نتیجه حمله توپخانه ای در سوریه کشته شد، این نشریه همچنین به نقل از رامی عبدالرحمن مرکز دیدبان سوریه {مخالفان نظام سوریه} در لندن درباره کشته شدن بدر الدین تردید کرد، وی از حزب الله خواست دلایلی را ارائه دهد، تا نشان دهد، وی کشته شده است.

این نشریه همچنین اعلام کرد: شبکه المیادین نخست اعلام نمود که بدر الدین در پی حمله هوایی اسرائیلی کشته شده است، اما بعد از مدت کوتاهی این خبر حذف شد، دیلی میل افزود: کشته شدن بدر الدین به مثابه ضربه بزرگی بر حزب الله از سال 2008 تا به امروز است، سالی که در آن عماد مغنیه با خودروی بمبگذاری شده در دمشق کشته شد.

دیلی میل همچنین نوشت: بدر الدین و جانشین احتمالی وی ابراهیم عقل هر دو از آخرین بازماندگان نسل رزمندگان قدیمی هستند، کسانی که از تجربه های خود را از دوران جنگ داخلی در بیروت دارند، جنگی که در سال 1990 به پایان رسید، از این رو به نظر می رسد، حزب الله به نسل جدیدی از رهبران روی آورد.

از سوی دیگر "ریچارد اسپنسر" نویسنده مسائل مربوط به خاورمیانه در مقاله ای در روزنامه دیلی تلگراف در خصوص شهید مصطفی بدر الدین چنین نوشت: مصطفی بدر الدین یکی از پیچیده ترین و ناشناخته‌ترین فرماندهانی است که در خاورمیانه کاریزما داشته است.

این نویسنده درباره موضوع اتهامات مربوط به قاتلان شهید بدر الدین گفت: در ابتدای امر انگشت اتهام به سمت اسرائیل نشانه رفت، اما بعدا این اتهام پس گرفته شد، تا موضع در این رابظه به صورت دقیق بعد از پایان تحقیقات اعلام شود.

این نویسنده می افزاید: جدای از هویت قاتل باید گفت که بدر الدین علاوه بر اسرائیل و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و گروه های مسلح در سوریه وی دشمنانی داشته است، اما این موضوع به زندگی مرد شبحی که از فرماندهان حزب الله بود، پایان داد، مردی که گزارش ها حکایت از این دارند، وی حتی گذرنامه ای هم نداشته و گواهینامه رانندگی نداشته وهیچ ملکی در لبنان به نامش به ثبت نرسیده است.

تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/ 852

 

آخرین اخبار
پربازدید ها