امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۲۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15973
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۶
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه «بی بی سی»، «جان کری» در خصوص احتمال برگزاری گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان جانب احتیاط را در نظر گرفت و ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه «بی بی سی»، «جان کری» در خصوص احتمال برگزاری گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان جانب احتیاط را در نظر گرفت و درباره اینکه این گفت‌وگوها در مسیر اصلی خود پیش رود، ابراز تردید کرد.

وی هشدار داد که اگر طالبان با حسن نیت، گفت‌وگوهای صلح را برگزار نکنند، دفترشان در قطر باید تعطیل شود.

یکی از مقامات آمریکایی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که «جیمز دابین» نماینده آمریکا در امور مربوط به افغانستان و پاکستان روز گذشته وارد قطر شد و قرار است دیداری را با کری و مقامات قطری برگزار کند.

کری به خبرنگاران دوحه گفت: ما باید در ابتدا ببینیم که آیا طالبان می‌توانند به مسیر اصلی بازگردند. ما منتظر پاسخ طالبان هستیم. اگر آنها تصمیم نگیرند که در آینده‌ای نزدیک حرکت رو به جلویی (در گفت‌وگوهای صلح) داشته باشند، دفتر آنها در دوحه تعطیل خواهد شد.

«حامد کرزی» رئیس‌جمهور افغانستان و برخی مقامات آمریکایی بر این باورند که طالبان با اهتزاز پرچم خود نصب بنر با نام «امارت اسلامی افغانستان» در دفتر خود در قطر از توافقات پیشین تخطی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، واشنگتن در 18 (28 خردادماه) اعلام کرد که گفت‌وگوهای مستقیم صلح را با طالبان در قطر آغاز می‌کند و این در راستای خروج نظامیان ناتو از افغانستان تا پایان سال 2014 مطرح شده است.

آمریکا در سال 2011، دیدار محرمانه‌ای را با طالبان داشت اما این گفت‌وگوهای جدید که آمریکا از آن صحبت به میان آورده است، جزء اولین گفت‌وگوهای آشکار آمریکا با طالبان به حساب می‌آید.

کرزی اعلام کرد که مذاکره کننده افغان را برای دیدار با طالبان به قطر خواهد فرستاد اما گشایش دفتر طالبان در قطر، خشم وی را برانگیخت و او را از اعزام نماینده به قطر بازداشت زیرا از نظر دولت افغانستان گشایش دفتر طالبان در قطر در واقع تلاش برای مشروعیت دادن به طالبان به حساب می‌آید.

جان کری اعلام کرده است که با مداخله دولت قطر، پرچم و بنر طالبان با نام امارت اسلامی افغانستان از مقابل چشمان عموم برداشته شده است.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها