امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 159902
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۴۵
تعداد بازدید: 242
به گزارش «پیروان موعود»، «جیمز دورسی»، نویسنده و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی روز جمعه رقابت میان ایران و عربستان ...

به گزارش «پیروان موعود»، «جیمز دورسی»، نویسنده و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی روز جمعه رقابت میان ایران و عربستان سعودی را «نبردی بر سر هژمونی» توصیف کرده که عربستان نمی‌تواند برنده آن باشد.

«دورسی» در این یادداشت در پایگاه E-International Relations، نوشته آغاز سال 2016 با پیش‌بینی‌هایی مبنی بر این همراه بود که خاندان آل سعود نمی‌توانند قدرت مستبدانه‌شان در کشور عربستان را حفظ کنند.

وی می‌نویسد این پیش‌بینی‌ها بر باورهای دیرینه‌ای در میان مقامات دولت‌های غربی، مأموران اسبق اطلاعاتی ، تحلیلگران و دانشگاهیان استوار است که نظام حکومتی عربستان سعودی قابل دوام نیست.

«دورسی»، ضمن اشاره به کاهش شدید قیمت نفت، اقدام هفته‌های گذشته شرکت بزرگ بن‌لادن در عربستان برای اخراج هزاران نفر از کارکنانش و تأخیر در پرداخت حقوق آنها را یادآوری کرده و نوشته این رخدادها به وقوع ناآرامی‌های کارگری در این کشور که قبلاً رخدادی نادر بود، منجر شد.

وی در بخشی از این مقاله، خصومت عربستان سعودی با ایران را نبردی بر سر موجودیت برای ریاض دانسته و نوشته است: «ایران برای عربستان تهدیدی وجودی به شمار می‌رود، نه به خاطر اینکه خودش را کشورش انقلابی معرفی می‌کند، بلکه به خاطر آنچه که هست، منابعی که می‌تواند به میان بیاورد و چالش‌های درونی که ایجاد می‌کند (تهدید علیه عربستان به شمار می‌رود.).»

این تحلیلگر اضافه می‌کند: «اما موضوع دیگری که به همان اندازه تهدید به شمار می‌رود این است که وهابیت احتمالا چه در داخل و چه در خارج، وبال گردن آل‌سعود خواهد شد.»

تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/654

 

برچسب ها: وهابیت,آل سعود
آخرین اخبار
پربازدید ها