امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160029
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۴۱
تعداد بازدید: 188
به گزارش پیروان مــوعــود، تسفی بارئیل، کارشناس اسرائیلی امور عرب در روزنامه عبری هاآرتص می نویسد که کردها برای ایجاد کشور مستقل کردستان از یهودی ها ...

به گزارش پیروان مــوعــود، تسفی بارئیل، کارشناس اسرائیلی امور عرب در روزنامه عبری هاآرتص می نویسد که کردها برای ایجاد کشور مستقل کردستان از یهودی ها کمک خواسته اند.

به گزارش وبسایت شبکه خبری الجزیره، بارئیل در این باره گفت که کردها بر این باورند که عراق کشور شکست خورده و از هم پاشیده ای است که این مساله سبب شده شهروندان عراقی در وضعیتی زندگی کنند که آینده ای برای خود متصور نباشند، برای همین کردها به این اعتقاد رسیده اند که جدایی از عراق تنها گزینه پیش روی آنها است، برای همین به دنبال برگزاری رفراندوم در نزدیک ترین زمان ممکن هستند تا آینده را خود را به این ترتیب مشخص کنند. در سایه این تصور بسیاری از کردها با وجود این که می دانند رسیدن به استقلال چه عواقب سختی را برایشان به دنبال خواهد داشت به دنبال گزینه استقلال رفته اند.

بارئیل در بخشی از این یادداشت خود فاش کرد که در روزهای اخیر شماری از مقامات عالی رتبه اقلیم کردستان به ایالات متحده امریکا سفر کرده اند که در میان آنها شیرزاد مامسنی، نماینده یهودی ها در وزارت امور ادیان اقلیم کردستان عراق نیز به چشم می خورد. این هیئت با نمایندگان لابی صهیونیست ها در واشنگتن، پایتخت امریکا دیدار کرده و از آنها خواسته است که از اسرائیلی ها بخواهند از آنها حمایت کنند تا بتوانند اعلام استقلال کنند. آنها همچنین از یهودی ها و اسرائیلی ها خواسته اند که تصمیم گیران اصلی در امریکا را برای اعلام استقلال کردستان مجاب کنند.

بارئیل در بخش دیگری از یادداشت خود می نویسد که کردها برای اعلام نزدیکی خود به اسرائیل و راضی کردن صهیونیست ها برای حمایت از آنها اخیرا یادبود هولوکاست را در اربیل، مرکز اقلیم کردستان برگزار کرده اند که برای نخستین بار بود چنین مراسمی از سوی کردها برگزار می شود. همچنین اقلیم کردستان در اقدامی بی سابقه اداره جدید وزرات ادیان ویژه اتباع یهود راه اندازی کرده که در کنار دیگر طوایف و ادیان به فعالیت می پردازد.

بارئیل در این یادداشت همچنین می نویسد که هزاران یهود در اقلیم کردستان عراق زندگی می کنند، و دولت اقلیم کردستان اجازه داده است که آنها معبد یهودی جدیدی در محدوده کردستان بسازند و منطقه قدیمی یهودی ها در اقلیم کردستان نیز بازسازی شود. آنها گمان می کنند که در سایه روابط تاریخی میان کردها و اسرائیل فرصت مناسبی به وجود می آید تا روابطشان با کشورهای غربی تثبیت شود.

منبع: دیپلماسی ایرانی

منبع:فرهنگ

آخرین اخبار
پربازدید ها