امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160039
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۵۴
تعداد بازدید: 257
به گزارش «شيعه نيوز»، در پی ماه‌ها بازداشت ناعادلانه و غیرقانونی شیخ ابراهیم زاکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه توسط نظامیان این کشور، ...

به گزارش «شيعه نيوز»، در پی ماه‌ها بازداشت ناعادلانه و غیرقانونی شیخ ابراهیم زاکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه توسط نظامیان این کشور، روز دوشنبه 23 می 2016 این رهبر شیعه شکایت‌نامه‌ای علیه ارتش و دولت فدرال به دلیل حبس غیرقانونی تنظیم کرد.

این رهبر محبوب شیعیان در دسامبر سال گذشته در پی برخورد خونین میان نظامیان ارتش و اعضای شیعیان زاریا توسط ارتش نیجریه دستگیر شد. در این حادثه وی به شدت مجروح شده و تعداد بیشماری از اعضای جنبش اسلامی نیجریه به شهادت رسیدند.

شیخ ابراهیم زاکزاکی در این شکایت‌نامه که تسلیم دادگاه عالی فدرال نیجریه کرد، خواستار اجرای حقوق قانونی خود شده و تاکید کرد که بازداشت طولانی مدت او بدون برگزاری محاکمه در دادگاه غیرقانونی است.

شکایت‌نامه مذکور بر اساس موارد زیر ارائه شد:

براساس بند 35 قانون اساسی نیجریه بازداشت و حبس وی از 14 دسامبر 2015 تا کنون غیرقانونی بوده و نقض حقوق و آزادی‌های شخصی اش می‌باشد.

براساس بند 36 قانون اساسی نیجریه بازداشت و حبس وی بدون هیچ گونه قرار دادگاه کاملا غیرقانونی  است.

براساس ماده 16 منشور آفریقایی حقوق بشر و مردم، بازداشت ایشان و عدم دسترسی او به پزشکان معالج نقض حقوق اولیه مربوط به بهداشت و سلامتی می‌باشد.

این رهبر شیعیان نیجریه بیشتر از 5 ماه است که بدون قرار ملاقات و دسترسی به اعضای خانواده در حبس بسر می‌برد و در این راستا از دادگاه عالی این کشور خواستار بررسی نقض حقوق آزادی تشکل‌ها مبنی بر بند 40 قانون 1999 شده است.

در همین راستا، اوایل ژانویه امسال گروه حقوق بشر نیجریه، دسترسی به عدالت، بازداشت غیرقانونی و ناعادلانه شیخ زاکزاکی و دیگر اعضای جنبش را محکوم کرد. به گفته این گروه بازداشت این روحانی برجسته بدون برگزاری دادگاه، نمونه‌ای از بی‌توجهی ارتش نیجریه به قانون و نقض آشکار حقوق بشر توسط آنان است.


تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها