امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160158
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۳:۵۵
تعداد بازدید: 324
به گزارش «پیروان موعود»، "روسیا الیوم" در مقاله ای به قلم "محمد الاحمد" نوشت: هیئت «یمن» پس از گذشت شش روز از تعلیق مشارکت ...

به گزارش «پیروان موعود»، "روسیا الیوم" در مقاله ای به قلم "محمد الاحمد" نوشت: هیئت «یمن» پس از گذشت شش روز از تعلیق مشارکت خود به مذاکرات صلح در «کویت»،بازگشت؛ اما به ضمانت هایی که برای بازگشت خود شرط کرده بود دست نیافت.

اگر چه بازگشت به مذاکرات با میانجی گری امیر قطر فقط در حد حرف مطرح شده است، اما مبین این واقعیت است که عملیات «عاصفه الحزم»(طوفان قاطعیت)عربستان در یمن به پایان رسیده و این کشور وارد مرحله جدیدی شده است؛ به گونه ای که از این طریق در پی آن است تا حامی یکی از گروههای درگیر و نه اینکه خود طرف درگیرباشد، به ویژه انکه چالش های فراوان حاصل از جنگ در «یمن»، ادامه آن را بسیار دشوار کرده است.

از آنجا که تعلیق مشارکت هیئت دولت مستعفی «یمن» در مذاکرات برای کشورهای حامی صلح، به صورت ناگهانی و غیر قابل قبول اتفاق افتاد، کابینه«عبد ربه منصور هادی» نارضایتی این دولت ها از چنین تصمیمی را اعلام کرد و خواستار ادامه مذاکرات شد.

با وجود آنکه نشانه های سازش در «یمن» کاملا آشکار است،  اما بر اساس نظر کشورهای حامی صلح، ترس برخی مذاکره کنندگان از طرف دولتی نسبت به از دست دادن سمت های خود، یکی از موانع تحقق هر گونه پیشرفتی است. با اینکه حوثی ها آمادگی خود را برای خروج از شهرها و تحویل سلاح اعلام کرده اند اما آنها می گویند که ضمانت عدم استفاده از این سلاح ها علیه آنها تنها با تشکیل دولت مشارکت ملی محقق خواهد شد و دولت فعلی را یکی از طرف های درگیر در جنگ برشمرده اند.  این در حالی است که طرف دولتی نیز، هر گونه بحثی را در مورد تشکیل این دولت فقط پس از تحویل شهرها و خلع سلاح و بازگشت به صنعاء می پذیرد.

 از آنجا که عربستان سعودی قدرت واقعی در جنگ 14 ماهه در «یمن» است، با جنبش انصارالله برای توقف آتش بس توافق و جلسات منظمی را با رهبر این گروه برگزار کرده است. این کشور، خود را به عنوان یکی از حامیان طرف های درگیر جلوه داده و هزینه های سنگین عملیات کمیته های میدانی را با نظارت بر آتش بس به عهده گرفته است.

«منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی اقرار کرد که مراسم سالگرد وحدت «یمن»، کشور را در شرایط پیچیده و سرنوشت ساز و تلاطم بزرگ و دشوار ملی قرار داد.

 «منصور هادی» با وجود فضای مثبت حاکم بر مذاکرات صلح در کویت، همچنان مخالفان خود را به رد مسیر صلح عادلانه و پایدار متهم می کند و آنها را برای تحقق خواسته ها و آرمان های مردم «یمن» به اطاعت فرا خواند.

 «منصور هادی» با توجه به عقب نشینی گروههای «جنبش جنوب» از طرح خود برای اعلام جدائی، به ایده دولت فدرال متمسک شد و به شهروندان خود و تمام جهانیان تاکید کرد: که «یمن» متحد مبتنی بر اساس خروجی گفت و گوی ملی، از همه قدرتمند تر خواهدبود.

 وی با وجود گرایش های رو به رشد منطقه ای و مذهبی با لحنی مطمئن مدعی شد: ما به تمام مردم یمن اطمینان می دهیم که این راه را تا پایان خواهیم پیمود و با همکاری برادران و متحدان و همسایگان خود، آینده ای قوی تر، امن تر و مرفه تر خواهیم داشت. «یمن، به مجد گذشته، جاودانگی همیشگی و عظمت آینده باز خواهد گشت.

پس از گذشت چهارده ماه از آغاز عملیات «طوفان قاطعیت»، نتیجه آن چیزی جز هفت میلیون گرسنه و سیزده میلیون آواره، گرایش های رو به رشد جدائی طلبی،  گسترش وحشتناک گروههای تروریستی، وضعیت اقتصادی اسف بار و بار اقتصادی سنگین ناشی از جنگ «عربستان» نبوده است.

این موارد، عواملی است که بر پایان عملیات «طوفان قاطعیت» و انتقال به یک مرحله جدید تأکید می کند، اما «عربستان سعودی» همچنان یک عنصر فعال در عرصه «یمن» باقی خواهد ماند.

تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/654

 

آخرین اخبار
پربازدید ها