امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۱۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160278
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۷:۲۳
تعداد بازدید: 165
به گزارش «پیروان مــوعــود»، تروریست های خاورمیانه اکنون در دشوارترین موقعیت خود طی چند سال اخیر قرار گرفته اند و در عراق و سوریه خود را ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، تروریست های خاورمیانه اکنون در دشوارترین موقعیت خود طی چند سال اخیر قرار گرفته اند و در عراق و سوریه خود را در محاصره ای تنگ می بینند. رسانه های عربی طی روزهای گذشته با توجه به تحولات میدانی، به تحلیل تازه ترین وضعیت مبارزه با داعش و تروریست های تکفیری پرداخته اند.

مبارزه با تروریست های تکفیری به ویژه گروه داعش در سوریه و عراق، وارد مرحله تازه ای شده است. گزارش ها از سوریه نشان از قرار گرفتن تروریست های استان «رقه» (پایتخت خودخوانده داعش) در موقعیتی دشوار دارد. نیروهای عراقی در منطقه «فلوجه» هم عملیات نظامی خود علیه داعش را گسترش و پایگاه های این گروه را هدف حمله قرار داده اند.
عملیات آزادسازی فلوجه شامگاه یکشنبه گذشته (دوم خرداد) با اعلام «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق از چند محور با مشارکت نیروهای مشترک نظامی، انتظامی، بسیج مردمی و عشایر شروع شده است و این شهر اکنون در محاصره کامل قرار دارد.

داعش هم اکنون در ضعیف ترین وضعیت از زمان حمله به عراق قرار دارد و بسیاری از مناطق زیر کنترل خود را از دست داده است. همچنان که گفته شد، در سوریه نیز فشارها بر داعش افزایش یافته است و نیروهای ارتش سوریه، مقاومت مردمی و کردها توانسته اند بخش هایی از پیرامون رقه و دیگر مناطق را از کنترل تروریست ها خارج کنند. در ادامه مروری بر مهم ترین محورهای تحلیلی رسانه های عربی درباره شرایط کنونی جنگ علیه داعش در عراق و سوریه خواهیم داشت.

** به سمت شکست داعش در فلوجه و رقه
روزنامه های «الخلیج» امارات و نشریه «الجریده» کویت با اشاره به شروع عملیات آزادسازی فلوجه و رقه از عقب نشینی هاب داعش در این مناطق خبر دادند.
به گزارش روزنامه الخلیج در هفتم خردادماه، نیروهای دموکرات کرد در شمال سوریه و نیروهای عراق در جنوب فلوجه با پوشش هوایی ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم، حمله های خود را به پایگاه های داعش افزایش داده اند. «هوکر کوبانی» فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه چند ساعت پس از بازپسگیری روستای «الفاطسه» و 16 روستای دیگر در حومه شمالی رقه گفت: نیروهای ویژه آمریکایی هم در این نبرد حضور فعالی دارند. این در حالی است که وزارت دفاع عراق از شروع مرحله دوم عملیات آزادسازی شهر فلوجه و ائتلاف بین المللی مبارزه با تروریسم هم از ادامه عملیات آزادسازی این شهر بدون تعیین محدوده زمانی خبر دادند. همچنین نیروهای عراق در محور جنوبی فلوجه پیشروی کردند.

نشریه الجریده کویت هم ششم خرداد در صفحه نخست خود زیر عنوان «شکست های داعش در الرقه و الفلوجه» نوشت: مزدوران داعش در شهرهای رقه و فلوجه شکست های دوگانه ای را متحمل شدند. این روزنامه افزود: منابع محلی گفته اند که داعش در پایتخت خود نیروها را بسیج و تجهیزاتش را آماده کرده بود اما به آرامی پس از حمله گسترده 10 تا 15 هزار جنگجوی کرد و عرب از نیروهای دموکراتیک سوریه، عقب نشینی کرد.

** داعش در حال نابودی؟
روزنامه های «الصباح الجدید» و «الزمان» عراق و همچنین تارنمای «البوابه» مصر با اشاره به شکست های تازه گروه داعش در عراق و سوریه به چالش های پیش روی تروریست های این 2 کشور و پشتیبانان منطقه ای و فرامنطقه ای آنان پرداختند.
روزنامه الصباح الجدید پنجم خردادماه عنوان کرد که داعش در حال جان دادن است. بر پایه این گزارش، با شروع عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی فلوجه، دیگر هیچ جا برای داعش امن نیست و هیچ گریزگاهی ندارد. ساعت صفر برای آزادسازی فلوجه با شرکت ارتش عراق و نیروهای داوطلب مردمی شروع شده است. این نیروها حلقه محاصره را بر داعش تنگ کرده اند. این نبرد سرنوشت قطعی داعش را مشخص خواهد کرد. نبرد در فلوجه ادامه دارد و نیروهای عراقی از سه محور به شهر فلوجه در شرق رمادی پیشروی کرده اند. کارشناسان بر این باورند که کنترل این مناطق حلقه محاصره را بر داعش تنگ خواهد کرد. این وضعیت در شرایطی است که پیش از این، با استفاده از این محورها کمک هایی به دست داعش می رسید.

در ادامه این گزارش می خوانیم: پیروزی های نظامی در میدان های نبرد بر داعش موازنه را تغییر خواهد داد و این پیروزی ها نشان از این دارد که داعش به پایان خط رسیده است. این شکست مهمترین هدف های پرورش دهندگان داعش را که خواهان دامن زدن به جنگ فرسایشی در سراسر خاورمیانه هستند از بین خواهد برد. هدف پرورش دهندگان داعش تحقق خواسته کشورهای منطقه و فرامنطقه برای تغییر منطقه خاورمیانه و تجزیه آن بر پایه طرح «سایکس-پیکو» (طرح انگلیس و فرانسه در سال 1916 برای تقسیم خاورمیانه عربی) است.

همچنین به نوشته چهارم خرداد روزنامه الزمان، «فابریس بالانش» کارشناس جغرافیای سوریه اظهار کرد: آشکار است اگر آمریکا می خواهد داعش را نابود کند، باید همزمان از چند جبهه به این گروه حمله کند. دیگر بستن راه رقه به موصل دشوار نیست و این اقدام به اسطوره داعش که مرزها را درنوردیده است پایان خواهد داد.
در گزارش ششم خرداد تارنمای البوابه نیز به نقل از روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا آمده است: گروه تروریستی داعش در استان رقه و فلوجه با حمله های شدیدی روبه رو شد که این حمله ها فشار تازه ای را بر این گروه تندرو وارد کرده است.
برپایه این گزارش، «فالح عبدالجبار» رییس مرکز پژوهش های راهبردی عراق، گفت: داعش در فلوجه عراق و به طور کلی منطقه آینده ای ندارد و این گروه به شدت ضعیف شده است.

** محاسبه های آمریکا در نبرد با داعش
در میان رسانه های عربی، روزنامه «البناء» لبنان، به بررسی دلایل همکاری آمریکا برای مبارزه با داعش پرداخت. این رسانه، مهم ترین دلیل این رویکرد آمریکا را ترس واشنگتن از پیشروی های ارتش سوریه و همپیمانان آن دانست.

روزنامه البناء چهارم خرداد در گزارشی به قلم «حمیدی العبدالله» نوشت: تردیدی نیست که میان شروع عملیات نظامی برای آزادسازی فلوجه از کنترل داعش و آمادگی آمریکا برای حمله به تروریست ها در شهر رقه پیوندی وجود دارد. این پیوند به این دلیل نیست که نیروهای آمریکا در هر 2 منطقه فرماندهی عملیات نظامی را بر عهده دارند، بلکه به خاطر گشایش نبرد فلوجه در این برهه زمانی است، آن هم در شرایطی که مقام های آمریکایی پیشتر از اولویت آزادسازی موصل سخن گفتند نه فلوجه.

در نگاه این روزنامه، نبرد فلوجه می تواند داعش را زیر فشار قرار دهد و تروریست ها را از اعزام نیرو برای رویارویی با نیروهای دموکراتیک سوریه در رقه بازدارد. بر اساس گزارش ها، شمار نیروهایی که قرار است در آزادسازی رقه نقش داشته باشند حدود 12 هزار تن است.

در ادامه می خوانیم: زمان شروع آزادسازی فلوجه و اجازه به نیروی داوطلب مردمی برای مشارکت در آن به این دلیل نیست که آمریکا و عراق برای شهر فلوجه اهمیت بالایی قایلند بلکه بر اساس محاسبات آمریکا، «باراک اوباما» رییس جمهوری این کشور می خواهد پیش از ترک کاخ سفید نشان دهد که به گروه داعش در عراق و سوریه ضربه سختی وارد کرده است. افزون بر این، آمریکا می خواهد پیش از پیشروی ارتش سوریه و همپیمانانش به این شهر، آن را از کنترل داعش خارج سازد تا از طولانی ساختن بحران سوریه و باج خواهی از دولت دمشق برای تقسیم قدرت میان گروه های سوری که با آمریکا ارتباط دارند، استفاده کند.تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات /654

 

آخرین اخبار