امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1603
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 267
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «شکورجان ظهوراف» رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان در ملاقات با «محمد حمید انصاری» معاون رئیس جمهور هند ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، «شکورجان ظهوراف» رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان در ملاقات با «محمد حمید انصاری» معاون رئیس جمهور هند تأکید کرد که با توجه به نیاز هند به نیروی برق به غیر از طرح «CASA-1000» هند علاقمند به سرمایه‌گذاری در بخش انرژی تاجیکستان است.

ظهوراف گسترش همکاری‌های دوشنبه و دهلی در ‌بخش سیاسی و  اقتصادی را در سیاست خارجی کشورش دارای اولویت دانست و افزود: تقویت همکاری‌های اقتصادی و اجرایی کردن توافقات فیمابین عامل اصلی تأمین زندگی مرفه برای هر 2 کشور است.

طرفین ضمن مثبت ارزیابی کردن حضور هندوستان در تاجیکستان بر تقویت همکاری‌ها در بخش سرمایه‌گذاری که یکی از محورهای مهم همکاری‌های بین 2 کشور است، تأکید کردند.

در این ملاقات همچنین تأکید شد که طرف هندی برای سرمایه‌گذاری در تاجیکستان تلاش و دوشنبه نیز تاجران علاقمند هندی را برای این امر دعوت کند.

تاجیکستان تصمیم گرفت که خط انتقال برق 500 مگاواتی «سنگ‌توده- پل خمری» را تأسیس و در صورت اتصال خطوط انتقال افغانستان به سیستم انرژی پاکستان، امکان انتقال برق به پاکستان و از آن جا به د‌یگر کشور‌های آسیای جنوبی از جمله، هندوستان، علاوه بر خط «CASA-1000 » فراهم می‌شود.

هندوستان در اجرای طرح‌های مهم و حیاتی افغانستان سهم بزرگی دارد، بنابراین با توجه به نیاز دهلی به نیروی برق، مقامات دوشنبه تلاش دارند تا سرمایه این کشور را در بخش انرژی جذب کنند.

معاون رئیس جمهور هند در این دیدار از روند روبه رشد مناسبات کشورش با تاجیکستان اظهار رضایت کرد و خواستار گسترش این روابط شد.

از اول تا چهارم سپتامبر سال گذشته میلادی، «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان به هند سفر و 12 سند همکاری دوجانبه در این سفر به امضا رسید.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها