امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160306
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۲۰:۵۷
تعداد بازدید: 331
شرکت مونسانتو بزرگ‌ترین شرکت کشاورزی و غذایی جهان است. مونسانتو با ابداعات خود در زمینه‌های اصلاحات ژنتیکی محصولات کشاورزی و آفت‌کش‌های صنعتی در سطح جهان مشهور است. اما چیزی که باعث بدنامی این شرکت آمریکایی‌است سوء استفاده‌ها و جنایاتی است که در طول بیش از یک قرن فعالیت خود نسبت به جامعه بشری انجام داده است.

 

تاريخچه شرکت مخوف مونسانتو

شرکت مونسانتو بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده بذر(بويژه ذرت) و آفت‌کشهای تراریخته است. تراريخته يعني محصولاتي كه به‌طور ژنتيکي اصلاح شده‌اند.

وب‌سايت شرکت مونسانتو

اين شرکت در سال 1901 در ميسوري توسط جان فرانسيس کوييني(John Francis Queeny)، کارمند صنايع داروسازي تاسيس شد. او آغاز کار را با پول خود و سرمايه يک توزيع‌کننده نوشابه‌هاي گازدار شروع کرد. نام شرکت از نام خانوادگي همسر وي گرفته شده است. پدرزن وي امانوئل مندز دو مونسانتو، سرمايه‌دار و صاحب يک شرکت شکر در پورتوريکو بود. اولين محصول مونسانتو شيرين‌کننده مصنوعي ساخارين بود که به کارخانه فروخته مي‌شد.

 

ذرت تراریخته مونسانتو و پیدایش ابرآفت‌ها

ذرت‌های تراریخته ساخت مونسانتو با ژن BT تلفیق و حاوی پروتیئن Cry3Bb1 شده‌اند. این پروتيین سبب می‌شود که آفات در صورت تغذیه از این نوع ذرتها نابود شوند. این ذرت‌های مهندسی‌شده از سال 2003 وارد بازار شدند و قرار بود که انقلابی بوجود آورند که البته به کودتا بیشتر شبیه بود و امروز می‌توانیم آن‌را کودتایی شکست خورده بدانیم زیرا همان آفاتی که قرار بود توسط ذرت‌ها نابود شوند، توانسته‌اند خود را با این ذرتها تطبیق، از آنها تغذیه و جمعیت‌های خود را با تکیه بر آنها بازسازی کرده و افزایش دهند که به معنی پیدایش نسل جدیدی از آفات مقاوم به سموم یا همان ابرآفات است. ميزان بقای رشد آفات در مزارع ذرت تراریخته 11 برابر شده که نسبت به سال قبل از آن (2009) 8 برابر افزایش یافته است.

 

 

مونسانتو و بمب هسته‌اي

در دهه 1920، مونسانتو صنعت شيميايي خود را گسترش داد. در طي جنگ جهاني دوم، مونسانتو در تحقيقات درباره اورانيوم در پروژه منهتن مشارکت داشت که منجبر به بمب اتم شد. مونسانتو تا اواخر دهه 80 ميلادي در مسائل مرتبط به بمب اتم به دولت آمريکا کمک مي‌کرد.

 

 

مونستانتو توليد کننده خطرناک‌ترين مواد شيميايي جهان

در دهه 40 مونسانتو به توليد کننده اصلي فيبرهاي مصنوعي و پلاستيک مانند پلي‌استرين تبديل شد که درميان مواد شيميايي پنجمين ماده‌اي‌است که خطرناک‌ترين ضايعات را توليد مي‌کند.

 

آغاز جنايت‌هاي مونسانتو از سال 1930

جنايت‌هاي مونسانتو از دهه 1930 با بی‌فنیل‌های‌ پلی‌کلرینه معروف به PCB آغاز شد که سردکننده و روان‌کننده‌هاي صنعتي مقاوم در برابر گرما هستند. این ترکیبات در زنجیره غذایی آبی مؤثرتر از خاکی است، لذا بیشترین غلظت این ترکیبات در محیط‌های طبیعی، در پستانداران دریایی و شکاری، سمور دریایی، پرندگان ماهی‌خوار و ماهیان شکارچی گزارش شده است .آزمایش‌های مختلف برای نشان دادن اثرات PCBS   روی گونه‌های مختلف نشان داد که این ترکیبات می‌توانند روی سیستم ایمنی، تولید مثل، عصبی و نیز میزان ترشح غدد درون ریز بدن این حیوانات تأثیر منفی بگذارد، ضمن این که این مواد سبب بروز انواع سرطان‌ها در این حیوانات می‌شوند. اثرات این ترکیبات در انسان شامل بروز انواع سرطان‌های صفرا، کبد و مغز در افرادی است که در معرض این ماده شیمیایی قرار دارند. در پروسه شیر دهی بخش عمده‌ای از ترکیبات PCBS از بدن مادران دفع می‌شود. مادران شیر‌ده ماهانه حدود 0.8 میلی گرم PCBS از طریق شیر از بدن دفع می‌کنند که این مقدار 3 درصد کلPCBS   بدن است. در نوزادانی که مادران آن‌ها در زمان بارداری در معرض آلودگی به PCBS قرار گرفتند علائمی نظیر، هیپرپلازی لثه، مخاطی شدن پوست، آسیب استخوان‌ها و تولد زود‌رس مشاهده شد، ضمن این که رشد کند مغزی و تغییرات رفتاری نوزادان تازه متولد شده از مادرانی که شیر آنها محتوی ترکیبات PCBS   بود از دیگر عوارض این ترکیبات است. پي‌سي‌بي‌ها به مدت 4 دهه زمين را آلوده مي‌کردند تا اينکه بعد از اين‌که بيماري‌ها و سرطان‌هاي زيادي را در جهان توليد کردند در سال 1997 ممنوع شدند. پي‌سي‌‌بي‌ها نسبت به فساد بيولوژيکي طبيعي مقاوم هستند و در بافت چربي از طريق زنجريه غذايي در سطح زيادي در بدن جمع مي‌شود.

 

دنيا در چشم مونستانتو: آلودگي، سياست و قدرت

معاون رييس مونستانتو در سال 1998 خطاب به کارمندان جديد خود گفت:

چيزي که براي ما اهميت دارد پول در آوردن است.

تمام صحبت‌هاي مونستانتو درباره معجزات زيست‌شناسي و انساني محصولات تراريخته بلوفي بيش نيست.

 

کاهش آلودگي ضدعفوني‌کننده‌ها ،پايان گرسنگي،پلاستيک‌هاي تجزيه‌پذير، ذرت‌هاي حاوي آنتي‌بادي‌هاي ضد سرطان، هيچ‌کدام از راه‌حل‌هاي اصلاح ژنتيکي تحقق پيدا نکرد.

 

چيزي که واقعا براي مونستانتو ارزش دارد، کنترل بازار غله دنيا و تراريخته کردن آن دانه‌ها است تا اهداف گياه‌کشي و سودهاي کلان مونستانتو را تامين کند.

عامل نارنجي و جنايات فاجعه‌بار مونسانتو در جنگ ويتنام

ترکيب 2,4,5-T و 2,4-D ابتدا توسط شرکت مونسانتو توليد که از آن براي توليد عامل نارنجي استفاده مي‌شد.

2,4,5-t، علف‌کش قدرتمندي که ديوکسين بسيار سمي دارد. اين محصول، پايه عامل نارنجي بود که بيشتر محصولات جنوب، جنگل و مردم ويتنام و حتي سربازان آمريکايي را در طي جنگ ويتنام مسموم کرد.

عامل نارنجی

عامل نارنجي نوعی جنگ‌افزار شیمیایی است که ارتش آمریکا در جنگ ويتنام از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ برای از بین بردن جنگل‌های پناهگاه ويت کنگ به کار برد. این ماده علاوه بر از بین بردن جنگل‌های انبوه استوایی بر مردم ویتنام نیز آثار مرگبار فراوانی به جا گذاشت که در نسل‌های بعدی مردم مناطق سمپاشی شده دیده می‌شود

تاثير عامل نارنجي بر روي کودکان تازه متولد شده

مرگ بيش از 400000 نفر

تخمين‌زده مي‌شود حدود 400 هزار نفر به خاطر تماس با عامل نارنجي کشته يا فلج شدند و 500 هزار کودک ناقص الخلقه به دنيا آمدند. صليب سرخ ويتنام تخمين زده است که حدود 1 ميليون نفر به خاطر عامل نارنجي يا معلول شده‌اند و يا با مشکلات سلامتي دست و پنجه نرم مي‌کنند.

 

در میان سال‌های یادشده، ارتش آمریکا نزدیک به ۷۵٬۷۰۰٬۰۰۰ لیتر علف‌کش شیمیایی و برگ‌زدا بر روی جنگل‌های ویتنام، شرق لائوس و بخش‌هایی از کامبوج فروریخت تا با نابودی این جنگل‌ها از پناه گرفتن ویت‌کنگ‌ها در آن که از آن نقاط به نیروهای آمریکایی حمله می‌کردند جلوگیری کند

 

 

هدف‌های دیگر برگ‌زدایی، این بود تا مناطق روستایی این بخش از ویتنام را تضعیف کند تا روستاییان که پشتیبان‌های اصلی چریک‌های چپگرای ویتنام به‌شمار می‌آمدند از منطقه گریخته و به شهرهای زیر کنترل ایالات متحده مهاجرت کنند و چریک‌ها با مشکل تغذیه و تدارکات روبه‌رو شوند.

 

 

بخشی از کودکان مناطق سم‌پاشی شده، پنجاه سال پس از این سم‌پاشی‌ها هم‌چنان با مشکلات متعدد سلامتی زاده می‌شوند یا در سنین بالاتر به این مشکلات دچار می‌شوند. در دهه ۱۹۷۰ در شیر مادران جنوب ویتنام و در خون سربازان آمریکایی که در ویتنام بوده‌اند درصدهایی بالایی از ديوکسين مشاهده شد.

 

 

مردم ويتنام هيچ‌گاه به خاطر نقض حقوق شهرونديشان غرامتي دريافت نکردند.

اختصاص بودجه ۱۱ میلیارد دلاری در آمریکا برای درمان سربازان سابق ارتش این کشور که به "عامل نارنجی ” آلوده شده‌اند

اکنون حل و فصل مشکلات میان آمریکا و ویتنام در دست بررسی است. گروهی از شهروندان ویتنامی زبان در آمریکا از تقسیم مبلغی ۳۰۰ میلیون دلاری در طول ۱۰ سال (یا به شکل ۳۰ میلیون دلار در هر سال) میان قربانیان در ویتنام حمایت می‌کنند؛ این در حالی است که در بودجه سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۱ میلیارد دلار به درمان سربازان آمریکایی اختصاص یافت که به "عامل نارنجی ” آلوده شده‌اند. تعداد این سربازان حدود ۲۰۰ هزار نفر است؛ از سوی دیگر تعداد قربانیان ویتنامی به چندین میلیون می‌رسد و این افراد همچنان محکوم به زندگی در محل‌های آلوده به این عامل شیمیایی هستند. تخصیص بودجه تنها برای کمک کردن به قربانیان ویتنامی کافی نیست؛ بلکه باید منطقه نیز از وجود "عامل نارنجی ” پاک‌سازی شود. البته تا به امروز روشی برای زدودن این عامل شیمیایی از منطقه‌ای در سطح یک کشور وجود ندارد

 

بعد از اينکه 2,4,5-T ممنوع شد و سربازان و مردم ويتنام اقدامي قانوني عليه مسموميت ديوکسين انجام دادند، اين شرکت مدارک علمي تقلبي به مقامات دولتي آمريکا ارائه داد و به دروغ ادعا کرد که ديوکسين سرطان‌زا نيست.

هورمون رشد گاوي، شاهکار ديگر مونسانتو

هورمون رشد گاوي نيز نوعي از همين عامل نارنجي بود. هورمون رشد گاوي، هورمون تراريخته ژنتيکي گاو که براي افزايش شير گاو طراحي شده است. اين هورمون ورم پستان را نيز افزايش مي‌دهد. تاکنون 22 عارضه خطرناک اين محصول شناخته شده‌اند، خطراتي از قبيل سرطان، ميان کساني که از اين نوع شيرها استفاده مي‌کنند افزايش ميابد. اما دولت آمريکا سرانجام در سال 1994 استفاده از هورمون رشد گاوي ممنوع شد.

 

 

اما مونسانتو با نام glyphosate به توليد علف‌کش‌هاي خود ادامه داد. مطالعات سلامت حيوانات نشان داد که علف‌کش glyphosate‌ در موارد سقط جنين،تولدهاي نارس، سقط‌هاي خودبخودي و مرگ‌هاي ناشي از سرطان دارد.

محصولات تراريخته و موش‌هاي آزمايشي

محصولات مونسانتو مرگ‌آور هستند. ذرت تراريخته مونسانتو ماده‌اي شيميايي سمي درون ميوه هر ذرت ايجاد مي‌کند. اين ذرت نتيجتا باعث مرگ انسان‌ها مي‌شود.

در مطالعه‌اي علمي اخير، به تعدادي از موش‌ها، ذرت تراريخته خورانده شد و به طور حيرت‌آوري 70 درصد از موش‌ها قبل از بلوغ مردند، 50 درصد از موش‌هاي مرد خيلي زود مردند

 

 

پيدايش تومورهاي عجيب روي بدن موش‌هايي که از ذرت تراريخته مصرف کرده بودند

موش‌هايي که از ذرت ژنتيکي اصلاح شده که از کودهاي شيميايي مونسانتو بدست آمده بودند خوردند، تومورهاي بسيار بدي درآوردند، اورگان‌هاي اين موش‌ها بشدت آسيب ديده و مرگ قبل از بلوغ داشتند. اين يافته نتيجه مطالعاتي است که بر تاثيرات بلند مدت مصرف ذرت تراريخته شده مونسانتو بدست آمده است.

 

مواد زائد بسيار خطرناک مونسانتو در آب،زمين،هوا و حتي زير زمين/پي‌بي‌سي خطرناک‌ترين ماده شيميايي زمين

مونسانتو در سال 1995، 37 ميليون پوند ماده شيميايي وارد هوا، زمين، آب و زير زمين کرده بود.

در سال 1997، روزنامه سياتل تايمز گزارش داد که مونسانتو 6هزار تن زائده آلوده به شرکت‌هاي کودسازي فروخت. اين مواد زائد شامل فلز سنگين سرطان‌زايي به نام کاديوم بود.

در سال 2002، واشنگتن پست مقاله‌اي تحت عنوان "مونسانتو دهه‌ها آلودگي، پي‌سي‌بي را مخفي کرد اما کسي آگاه نشد" را منتشر کرد. مونسانتو توليد بی‌فنیل‌های پلی‌کلرینه(PBCs) را در سال 1929 در آمريکا آغاز کرد. پي‌بي‌سي‌ها سوختي شيميايي- صنعتي هستند که نمي‌سوزند. امروزه پي‌بي‌سي‌ها يکي از بزرگ‌ترين تهديدات کره زمين به حساب مي‌آيند. مونسانتو به مدت 50 سال پي‌بي‌سي توليد مي‌کرد که اکنون در بافت‌ها و خون ميليون‌ها انسان و حيوان در کره زمين وجود دارد.

اسناد داخلي مونسانتو نشان ميدهد که مسئولان اين شرکت از خطرات پي‌بي‌سي‌ها آگاهي داشتند.

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، مونسانتو به مدت 40 سال سردکننده‌هاي صنعتي را با پي‌بي‌سي‌ها در کارخانه‌هاي محلي توليد مي‌کرد و روزانه ضايعات سمي خود را به رودخانه آنينستون آمريکا و ميليون‌ها تن پي‌بي‌سي را در آشغال‌داني‌هاي روباز خالي مي‌کرد.

آخرین اخبار
پربازدید ها