امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16055
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۵
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس با یک فوریت طرح ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس با یک فوریت طرح اصلاح تبصره 2 ماده 39 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی طرح مذکور، پرداخت حقوق حالت اشتغال جانبازان و آزادگان از کار افتاده تداوم می‌یابد و قطع نمی‌شود.

محمد‌رضا باهنر در جریان بررسی طرح مذکور، گفت: این بند از قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران سالیان دراز در مجمع تشخیص مجمع نظام بود اما اخیرا شورای نگهبان اصل 112 قانون اساسی را تفسیر کرد که بر اساس آن طرح ها و لوایحی که بار مالی داشته باشند و با اصل 75 قانون اساسی در مغایرت باشند، اصلا قابل ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست.

وی افزود: این تفسیر جدیدی است که شورای نگهبان آن را ارائه داده و ما مکلف به اجرای آن هستیم. حالا فعلا فوریت این طرح را بررسی می‌کنیم اما شاید در جریان بررسی طرح مذکور در کمیسیون‌های تخصصی و صحن علنی با مشکلاتی از این حیث مواجه شویم.

در ادامه این جلسه سید‌ محمدحسین میرمحمدی نماینده گلپایگان در مجلس در سخنانی به عنوان اولین مخالف دو فوریت طرح مذکور، گفت: اصل بر عادی بودن رسیدگی به طرح‌ها و لوایح است.

وی افزود: وقتی طرحی با قید دو فوریت ارائه می‌شود، باید این موضوع مبین ضرورت و یا حالت استثنا در آن طرح باشد اما هم‌اکنون چه ضرورتی در این زمینه ایجاد شده که طرح اصلاح قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، با قید دو فوریت ارائه شده است؟ اصل موضوع درست است اما باید با قید یک فوریت مطرح می‌شد.

در ادامه این جلسه غلامعلی جعفر‌زاده نماینده رشت در مجلس در سخنانی به عنوان اولین موافق دو فوریت طرح اصلاح تبصره دو ماده 39 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، اظهار داشت: قرار شد برای جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی از حیث میزان مجروحیتشان، مستمری حالت اشتغال داده شود اما هم‌اکنون یک لایحه‌ای ارائه شده که به موجب آن در صورت عدم تصویب این طرح، از همین امروز حقوق حالت اشتغال جانبازان قطع می‌شود.

جعفر‌زاده خاطرنشان کرد: به استناد رای نیاوردن طرح اصلاح تبصره دو ماده 39 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، حقوق مستمری حالت اشتغال همه جانبازان از امروز قطع می‌شود در حالیکه آن حقوق بابت هزینه‌های مجروحیت در جنگ پرداخت می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه طرح مذکور اصلا بار مالی جدیدی برای دولت ندارد و قرار نیست اتفاق جدیدی بیفتد، گفت: دولت با ارائه آن لایحه به دنبال قطع حقوق کسانی است که باید در زمان خودش حقوقشان را دریافت می‌کردند ولی نکردند.

در ادامه این جلسه محمد‌رضا باهنر نایب رئیس مجلس گفت: اینکه بگوییم تاکنون کاری برای جانبازان انجام نشده، این ظلم به نظام و انقلاب است البته ما هنوز حق ایثارگران را به طور کامل ادا نکردیم اما اینکه بگوییم کاری برای جانبازان انجام نشده، کم‌لطفی است.

در ادامه جواد جهانگیر‌زاده نماینده ارومیه در مجلس نیز در سخنانی به عنوان آخرین موافق دو فوریت طرح اصلاح تبصره دو ماده 39 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، تصریح کرد: عمده جانبازان ما در سنین جوانی بازنشسته شدند و ما زمینه حضور آنان در سیستم اداری کشور را متوقف کردیم، چرا جامعه را از وجود کسانی که گوهر وجودی‌شان را در جنگ از دست دادند محروم می‌کنیم؟

وی افزود: اینکه کسانی که دست، پا و چشمشان را در جنگ از دست داده‌‌اند، در بازار آزاد مشغول فعالیت شوند، این خیلی بد است، طرح مذکور برای ترمیم این خلاء قانونی ارائه شده و اصلا افزایش بار مالی ندارد و بار مالی جدیدی را برای دولت تحمیل نمی‌کند.

جهانگیرزاده در خاتمه گفت: ما به دنبال آن هستیم که از قطع حقوق حالت اشتغال جانبازان جلوگیری شود چرا که این حقوق فقط برای ترمیم هزینه‌های درمان این جانبازان پرداخت می‌شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها