امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16059
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۵
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه جلسه علنی خانه ملت، طرح دو فوریت اصلاح ماده 210 آئین‌نامه داخلی ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه جلسه علنی خانه ملت، طرح دو فوریت اصلاح ماده 210 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستور کار پارلمان قرار گرفت.

این طرح که به امضای 59نفر از نمایندگان رسیده دارای یک مقدمه برای تشریح دلایل توجیهی طرح است.

در صورت تصویب این طرح، در جلسه علنی ابتدا گزارش کمیسیون متضمن طرح سؤال و بررسی‌های انجام شده توسط سخنگوی این کمیسیون به مدت حداکثر 5 دقیقه مطرح شود. سپس نماینده سؤال کننده و وزیر به ترتیب هر کدام حداکثر به مدت 5 تا 15 دقیقه توضیحات خود را ارائه  می‌دهند و متعاقب آن رئیس جلسه قانع شدن از پاسخ وزیر را به رای می‌گذارد.

محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان به عنوان طراح طرح یاد شده به تشریح دلایل خود برای ضروری دانستن تصویب این طرح پرداخت.

وی در این زمینه گفت: زمان مساوی برای فرد سؤال کننده و سؤال شونده منطقی است که این موضوع در این طرح اصلاح شده است.

عثمانی با طرح این سؤال که در صورت مطرح شدن یک سؤال ملی در صحن مجلس آیا بایستی تمام نمایندگان قانع شدن یا عدم آن را اعلام کنند یا فقط بایستی نظر فرد سؤال کننده را لحاظ کرد، اظهار داشت: فرد سؤال کننده بایستی قانع شدن یا عدم آن را قبل از طرح در صحن علنی اعلام کند و زمانی که سؤال به صحنه آمد این نمایندگان هستند که بایستی بگویند قانع شدند یا نه.

نماینده مردم بوکان در خانه ملت با بیان اینکه اقناع یا عدم اقناع از پاسخ‌های وزیر را باید به رای مجلس گذاشت، خاطرنشان کرد: نبایستی به این صورت باشد که نماینده سؤال کننده بگوید قانع شدم یا نه وسپس به رای نمایندگان گذاشته شود.

وی از تاخیر زمان در نظر گرفته شده برای سؤال کننده و سؤال شونده در طرح دوفوریتی اصلاح ماده 210 آئین‌نامه داخلی مجلس خبر داد و از نمایندگان خواست تا به دوفوریت این طرح رای دهند.

پس از طراح؛ احمدرضا دستغیب نماینده مردم شیراز در خانه ملت به عنوان مخالف طرح با مطلوب دانستن طرح دوفوریتی اصلاح ماده 210 آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: ما از آقای عثمانی انتظار داشتیم درباره فوریت این طرح سخن بگویند نه درباره محتوای آن. زیرا این طرح پیشنهاد خوبی است اما اکنون بحث فوریت آن مطرح است.

وی با تاکید بر اینکه نبایستی هر طرح را فوریت‌دار کنیم، تصریح کرد: این طرح می‌تواند یک فوریتی باشد آنگاه فرصت کافی برای بررسی وجود دارد اما درباره دوفوریت آن باید پرسید مگر چه خسارتی به کشور وارد می‌شود که بتوانیم طرح را به صورت دوفوریتی بررسی کنیم.

دستغیب با اذعان به اینکه روند سؤال از وزیر دارای اشکالاتی است، در عین حال گفت: این طرح فوریت ندارد وحداقل می‌توان گفت دوفوریتی نیست در نتیجه بهتر است طرح به کمیسیون داده شود زیرا ممکن است پیشنهادات بیشتر و بهتری درباره روند سؤال از وزیر وجود داشته باشد.

در ادامه این جلسه جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه در خانه ملت در موافقت با طرح مذکور، این طرح را عامل تقویت آئین‌نامه مجلس دانست و گفت: آئین‌نامه کتاب عمل ماست و تا زمانی که ما راه خود را هموار نکنیم، طبیعی است دچار مشکلاتی خواهیم شد.

وی از فوریت دار بودن طرح اصلاح ماده 210 آئین‌نامه داخلی مجلس سخن گفت و افزود: البته اکنون بحث کارشناسی بر روی طرح مطرح شد اما به نظر می‌رسد هر زمان قصد داریم اقدامی را انجام ندهیم اعلام می‌کنیم کار کارشناسی انجام شود.

این نماینده مردم در خانه ملت به بخشی از طرح دوفوریت اصلاح ماده 210 آئین‌نامه داخلی مجلس اشاره و بخش‌هایی از آن را بیان کرد و از ضرورت اصلاح آن سخن گفت.

جهانگیرزاده اضافه کرد: امروز بیان می‌شود که آقای روحانی قول داد رابطه مطلوبی با مجلس داشته باشد که این مثبت است و به نظر می‌رسد این قبیل اقدامات روابط را تسهیل کرده و از ایجاد اصطحکاک‌های غیرضرور جلوگیری می‌کند و در عین حال باعث تقویت نظارت مجلس خواهد شد.

پس از بیان نظرات یک موافق و مخالف طرح یاد شده مخالف و موافق دوم به درخواست محمدرضا باهنر که ریاست مجلس را بر عهده داشت، از اعلام نظر خود صرف‌نظر کرده و دوفوریت این طرح به رای نمایندگان گذاشته شد.

بر اساس آراء نمایندگان دوفوریت این طرح با 108 رای موافق، 38 رای مخالف و 18 رای ممتنع از 199 نماینده به تصویب نمایندگان نرسید و یک فوریت آن با 128 رای موافق، 21 رای مخالف و 7 رای ممتنع به تصویب نمایندگان رسید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها