امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160655
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۲۱:۴۱
تعداد بازدید: 363
بعد از آن‌که «جان اف. کندی» ترور شد، انگشت‌های زیادی به سوی اف‌بی‌آی و سیا چرخید، اما از آن‌جایی که واقعیت نباید تحت هیچ شرایطی افشا می‌شد، سیا دست به یک نوآوری زد.

 به گزراش پیروان موعود٬یکی از جنجال‌برانگیزترین اتفاقات تاریخ آمریکا، ترور «جان اف. کندی» رئیس‌جمهور این کشور در تاریخ 22 نوامبر 1963 بود. این‌که چه کسی کندی را ترور کرد، خیلی زود مشخص شد، اما این‌که چه کسی یا نهادی دستور ترور را داده و عامل ترور را اجیر کرده بود، هنوز هم محل اختلاف است. بسیاری از کارشناسان، سیا و اف‌بی‌آی را عاملان اصلی ترور رئیس‌جمهور آمریکا و به عبارتی کودتا در خاک خود آمریکا دانسته‌اند. سیا نمی‌توانست اجازه دهد این مسئله مورد بررسی قرار بگیرد و منتقدان، نقش این سازمان در ترور رئیس‌جمهور را افشا کنند؛ بنابراین علاوه بر توسل به ابزارها و روش‌های حرفه‌ای برای مخفی کردن واقعیت، دست به خلاقیت زد و یک برچسب جدید را برای مبارزه با هرگونه افشاگری ایجاد کرد: «تئوری توطئه».

**حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات خود به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) با انتقاد از کسانی که با چشم بستن بر دشمنی های آشکار و مکرر امریکا، سخن گفتن از دشمن را «توهم توطئه» می نامند، افزودند: انکار دشمنی های عمیق، مستمر و واضح امریکا با جمهوری اسلامی و ملت ایران، توطئه ای است برای کاهش حساسیت‌ها در مقابل شیطان بزرگ.

چگونه سیا برچسب «تئوری توطئه» را اختراع کرد
ابداع برچسب «تئوری توطئه» به ترور «جان اف. کندی» برمی‌گردد

تقابل حقیقت و دروغ، و روشنگری و فریب‌کاری، همیشه وجود داشته است. با پیدایش رسانه و گسترش پروپاگاندا و تبلیغات، و به خاطر تسلط افراد فاسد در رأس قدرت جهان بر رسانه‌های جمعی و تأثیرگذار، متأسفانه جنبه فریب‌کاری رسانه بر جنبه روشنگری آن غلبه کرده است، تا جایی که حتی اعضای جبهه روشنگری هم ممکن است ناخواسته فریب پروپاگاندا و بازی‌های رسانه‌ای طرف مقابل را بخورند و عملاً آب در آسیاب افرادی بریزند که تصور می‌کنند اتفاقاً دارند مقابل آن‌ها ایستادگی می‌کنند.

 

پرونده «ایران-کنترا» موجب می‌شود هر انسان عاقلی در برخورد با

 

آن‌چه «تئوری توطئه» توصیف می‌شود، محتاط باشد - دانلود

موضوع جاسوسی[1] از افراد[2] و کشورهای مختلف طی سال‌های اخیر با افشاگری‌های افرادی مانند جولیان آسانژ و ادوارد اسنودن در رسانه‌ها مطرح شده و بازتاب خوبی هم پیدا کرده است. استفاده پلیس آمریکا از رادارهای «داپلر» که می‌توانند تنفس و حرکت افراد درون یک خانه را تشخیص دهند[3]، دوربین‌های ثبت پلاک[4] با قابلیت ضبط 1800 پلاک در دقیقه که مجهز به فناوری تشخیص چهره[5] هم هستند و می‌توانند هویت راننده را ثبت کنند، «اسلحه‌های راداری» که می‌توانند تشخیص دهند آیا شما هنگام رانندگی پیامک می‌زنید یا نه[6]، سنسورهای اثر انگشت که از فاصله 6 متری کار می‌کنند[7]، تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ که از شما جاسوسی می‌کنند[8]، و ابزارهای بی‌شمار دیگر برای جاسوسی از مردم[9]، بارها مورد انتقاد قرار گرفته، اما همیشه ابعادی از اعمال نفوذ «برادر بزرگ[10]» در جامعه هست که از چشم ما مخفی می‌ماند[11].

 

توهم «تئوری توطئه»

بسیاری از افرادی که خود را عضو جبهه «بیداری» و دشمن جبهه «غفلت» می‌دانند و به عنوان مثال به جای رسانه‌های عمومی تحت کنترل دولت‌ها، رسانه‌های منتقد و واقع‌بین (موسوم به رسانه‌های جای‌گزین) را دنبال می‌کنند، یک گرایش بسیار شایع را دارند که مصداق بارز کمک ناخواسته به دشمن است. این افراد هرگاه اطلاعاتی را می‌شنوند، اگر برایشان ناراحت‌کننده باشد، خیلی سریع نام آن را «تئوری توطئه» می‌گذارند و طی یک «واکنش ناخودآگاه»، برای دفاع از دیدگاه شخصی خود، آن اطلاعات را رد می‌کنند[12].

چگونه سیا برچسب «تئوری توطئه» را اختراع کرد
بسیاری از توطئه‌های آمریکا تا کنون افشا شده و بنابراین نباید بدون
تحقیقات کافی، کسی را متهم به طرح «تئوری توطئه» کرد

این نوع واکنش سطحی و «کودکانه» از افراد ساده‌لوحی که تصور می‌کنند اخباری که در فاکس‌نیوز و سی‌ان‌ان و بی‌بی‌سی می‌شنوند، برایشان کافی است، انتظار می‌رود، اما نکته ناراحت‌کننده این است که بخشی از اعضای جبهه بیداری هم دقیقاً همان افکار و الگوهای رفتاری را بروز می‌دهند که رسانه‌های مهندسی‌شده، در مخاطبان شست‌وشوی‌مغزی‌شده خودشان نهادینه کرده‌اند.

آن‌چه باید در ابتدای این گزارش متذکر شویم این‌که گزارش حاضر، هم یک سپر است و هم یک شمشیر. اگر شما هم عضوی از جبهه بیداری هستید و بارها با این اتهام متحجرانه مواجه شده‌اید که یک «تئوریسین توطئه» هستید، حتماً این گزارش را بخوانید و حتی بخش‌هایی از آن را یادداشت کنید. این مطالب را برای پاسخ به ادعاهای افرادی نیاز خواهید داشت که به جای واکنش به «نظرات و اطلاعات» شما (کاری که هر انسان روشن‌فکر و عاقل باید انجام دهد)، تلاش می‌کنند به «شخصیت» شما حمله کنند.

نکته دیگری که اگرچه بدیهی است، اما ظاهراً لازم است بر آن تأکید شود این‌که بسیاری از مردم هنوز هم آن‌قدر نسبت به واقعیت‌های موجود در جهان غافل هستند که نمی‌توانند باور کنند افراد دارای قدرت و نفوذ در سطح اول مدیریت دنیا (از رؤسای‌جمهور گرفته تا رؤسای کمپانی‌های غول‌پیکر) هم می‌توانند تعمداً میان خودشان توطئه کنند و دست به اعمال مجرمانه‌ای بزنند که از نظر انسان‌های عادی و کسانی که «بیمار روانی» نیستند، غیرقابل‌درک به نظر برسد. این در حالی است که تاریخ بشر، این واقعیت را بارها و بارها ثابت کرده است. اما چه می‌شود که مردم باز هم فریب افراد قدرتمند و بانفوذ را می‌خورند؟

 

«آمریکا» بر اساس تئوری توطئه بنیان گذاشته شد

این افراد قدرتمند و بانفوذی که از آن‌ها صحبت می‌کنیم، راه‌ها و ابزارهایی را ابداع کرده و متأسفانه با موفقیت به کار بسته‌اند که می‌تواند افکار عمومی دنیا را کنترل کند و به نفع قدرتمندان شکل دهد، تا آن‌جایی که حتی وقتی یک محقق، کارشناس و متخصصِ واقعاً «بیدار» بعد از تلاش فراوان، یکی از توطئه‌های افراد صاحب قدرت را افشا می‌کند تا توده مردم را با سلاح «آگاهی»، تجهیز کند، مخاطبانی که باید از این توطئه افشاشده، علیه خواص قدرتمند جامعه خود استفاده کنند، نه تنها این کار را نمی‌کنند، بلکه صرفاً به این دلیل که این اطلاعات جدید، برایشان ناخوشایند است، با سلاحی به آن حمله می‌کنند که «سیستم» برای فریب دادن آن‌ها اختراع کرده است. باید اعتراف کنیم که همه ما کم و بیش و گاه و بی‌گاه دچار همین اشتباه شده‌ایم، بنابراین برای آن‌که عضوی واقعی از جبهه بیداری باشیم، باید خود را به سپر و شمشیر این گزارش مسلح کنیم.

چگونه سیا برچسب «تئوری توطئه» را اختراع کرد
هرکس قبل از افشای جنایت‌های آمریکا در گوانتانامو، در این‌باره
حرفی می‌زد، به سرعت «تئوریسین توطئه» معرفی می‌شد

گزارشی که می‌خوانید به ریشه‌های عبارت «تئوری توطئه» یا «توهم توطئه» می‌پردازد، عبارتی که امروزه آن‌قدر مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نظر نمی‌رسد یک سازمان جاسوسی و با هدفی خاص، آن را «ابداع» کرده باشد. با خواندن این گزارش خواهید دید که این اختراع چه اندازه برای صاحبان قدرت و نفوذ فایده داشته و توانسته آن‌ها را از دست منتقدان خلاص کند.

شاید خیلی از ما یادمان نیاید، اما سال‌ها قبل، چیزی به نام «تئوری توطئه» وجود نداشت.افرادی که الآن تحت برچسب «تئوریسین توطئه» نظراتشان رد می‌شود، آن زمان، به عنوان افراد عادی در جامعه پذیرفته می‌شدند[13]، فقط به آن‌ها «منتقد» می‌گفتند. اگر بخواهیم به زبان آمریکایی‌هایی صحبت کنیم که این عبارت را ساخته‌اند، باید بگوییم مفاهیم «دموکراسی یونانی»، «کاپیتالیسم و بازار آزاد»، «آمریکا»، و «تمدن غربی» همگی بر اساس یک تئوری توطئه بنیان گذاشته شده‌اند: این «توهم» که اگر کنترل و نظارت وجود نداشته باشد، افراد صاحب قدرت در جامعه از مردم سوءاستفاده خواهند کرد[14].

«مگنا کارتا[15]»ی سال 1215 (منشور مشهور صلح میان پادشاه انگلیس و مخالفانش)، قانون اساسی آمریکا، اعلامیه استقلال آمریکا، و مفهوم مردم‌سالاری بر اساس تفکراتی شکل گرفتند که امروزه تئوری توطئه تلقی می‌شوند. «آمریکا» بر اساس این تئوری توطئه بنیان گذاشته شد که «جورج» پادشاه انگلیس و دست‌نشانده‌های او، قصد توطئه علیه مستعمره‌های خود را دارند. بنابراین غربی‌ها و به خصوص آمریکایی‌ها، موجودیت خود را مدیون مفهوم «تئوری توطئه» هستند، اما امروزه از این مفهوم برای سرکوب مردمی استفاده می‌کنند که می‌خواهند علیه آن‌ها انتقاد کنند.

 

و سیا «تئوریسین‌های توطئه» را آفرید

آوریل سال 1967، سازمان سیا گزارشی درباره ترور «جان اف. کندی» رئیس‌جمهور آمریکا در سال 1963 نوشت[16] و در آن مفهوم «تئوری‌های توطئه» را ابداع کرد. در این گزارش هم‌چنین روش‌هایی برای بی‌اعتبار کردن این‌گونه نظریه‌ها پیشنهاد داده شده بود. روی این گزارش مُهر «روانی» خورده بود تا مخاطبان آن بدانند گزارش در حوزه «عملیات روانی» (بخوانید پروپاگاندا) طبقه‌بندی می‌شود. هم‌چنین مهر «CS» نشان می‌داد گزارش متعلق به واحد «سرویس‌های مخفی» سیا است.

چگونه سیا برچسب «تئوری توطئه» را اختراع کرد
گزارش‌های افشاشده سیا نشان می‌دهد این سازمان برای مقابله
با «تئوریسین‌های توطئه» چه راه‌کارهایی دارد

در این گزارش سیا می‌خوانیم: «این روند [انتقاد و اتهام ترور رئیس‌جمهور به دست سیا و اف‌بی‌آی] موجب نگرانی دولت آمریکا، از جمله سازمان ما [سیا] است. هدف از این گزارش، ارائه محتوا [و روش] برای مقابله و بی‌اعتبار ادعاهای تئوریسین‌های توطئه است، تا پخش شدن چنین ادعاهایی در کشورهای دیگر مهار شود.» برخی از ابزارها و روش‌هایی که این گزارش برای مقابله با منتقدان به آن‌ها می‌پردازد از قرار زیر است:

1- برای بی‌اعتبار کردن یک انتقاد، بگویید که ممکن نیست این همه افراد توانسته باشند درباره چنین توطئه بزرگی سکوت کنند.

2- به افراد طرف‌دار سیا بگویید به ادعاهای منتقدان حمله کنند و به گزارش‌های رسمی ارجاع دهند.

3- بگویید شهادت شاهدان عینی (درباره ترور کندی و سایر توطئه‌ها) غیرقابل‌اعتماد است.

4- بگویید این انتقادها همه قدیمی و بی‌اعتبار است، چون «هیچ مدرک جدید و قابل‌توجهی پیدا نشده است.»

5- درباره انتقادات و اتهامات (درباره توطئه‌آمیز بودن ترور کندی و مسائل دیگر) صحبت نکنید، مگر آن‌که بحث در مورد آن‌ها از قبل آغاز شده باشد.

6- بگویید توسط به حدس و گمان درباره یک اتفاق، نشانه بی‌مسئولیتی است.

7- تئوری‌پردازان توطئه (منتقدان) را به پافشاری بیش از حد روی تئوری خود تا حد بی‌منطقی متهم کنید.

8- تئوری‌پردازان را به داشتن انگیزه‌های سیاسی متهم کنید.

9- تئوری‌پردازان را به داشتن منافع اقتصادی متهم کنید.

10- از ابزارهای پروپاگاندا برای خنثی کردن حمله‌های منتقدین... به خصوص از طریق نوشتن نقدهای کتاب و مقالات مفصل در خبرگزاری‌ها استفاده کنید.

 

 
00:0005:51

spaceplay / pause

 

qunload | stop

 

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

 

mmute

seek

 

 . seek to previous

12… 6 seek to 10%, 20% … 60%

 
رسوایی بزرگ «واترگیت» یکی از «تئوری‌های توطئه»ای است

که واقعاً اتفاق افتاده است - دانلود

 

به این ترتیب، واحد سرویس‌های مخفی سیا دستورالعمل مقابله با «تئوری‌های توطئه» و بی‌اعتبار کردن آن‌ها را در دهه 1960 و طی یک عملیات جنگ روانی تدوین کرد. در این دستورالعمل، به هم‌کاری با «خواص وابسته یا همجهت با سیا (از جمله سیاستمداران و سردبیران)» تشویق شده و از بی‌اعتبار کردن منتقدان با متهم کردن آن‌ها به «تعصب و تحقیقات عجولانه و غیراصولی» ستایش شده است.

 

آخرین اخبار
پربازدید ها