امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160677
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۰۹:۵۶
تعداد بازدید: 335
به گزارش «پیروان مــوعــود»، حجت الاسلام والمسلمین محمد سعیدی نجفی که مدتی قائم مقام آیت الله آصفی در دفتر مقام معظم رهبری در عراق بوده ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، حجت الاسلام والمسلمین محمد سعیدی نجفی که مدتی قائم مقام آیت الله آصفی در دفتر مقام معظم رهبری در عراق بوده است، در سالگرد ارتحال آن مرحوم ، به بیان ویژگی های علمی و اخلاقی آیت الله آصفی و خاطراتی از صرفه جویی در بیت المال و حضور آن مرحوم در خط مقدم نبرد با داعش پرداخت.

وی با بیان اینکه آیت الله آصفی دارای خصوصیات ویژه و واقعا استثنایی بود اظهارداشت: صفات و روحیات متفاوتی که معمولا در یک فرد جمع نمی شود در ایشان جمع شده بود.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: این عالم مجاهد قبل از اینکه اهل سخن و موعظه باشد به آنچه که می گفت عمل می کرد یعنی تبلور سخنانش، در خودش وجود داشت.

وی یادآور شد: ایشان واقعا زندگی ساده‌ای  داشت و بی تکلف زندگی می کرد و در زهد و ساده زیستی زبانزد خاص و عام بود.

* تالیفات متنوع، نمود تبحر علمی آیت الله آصفی در موضوعات مختلف است

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تالیفات متنوع و مفید را نمود تبحر علمی آن مرحوم در موضوعات مختلف دانست و گفت: آیت الله آصفی بررسی می‌کرد که حوزه، جامعه کنونی، قشر تحصیل کرده و نسل جوان به چه چیزی نیاز دارند و در آن زمینه دست به قلم می‌شد مانند روحیه‌ای که شهید مطهری داشت و حتی کتاب داستان راستان را نوشت.

وی در همین زمینه ادامه داد: زمانی احساس کرد آشنایی با برخی مسائل اسلامی برای جوانان ضروری است لذا 110 جلد کتابچه جیبی در موضوعات مختلف نوشت؛ زمان دیگری احساس کرد لازم است در حوزه علمیه نجف توجه بیشتری به تفسیر قرآن شود و درس تفسیر را به جای مباحث فقهی که در نجف متعارف است شروع کرد.

نماینده جامعة المصطفی العالمیه در پاکستان با اشاره به جایگاه ممتاز آن مرحوم بین مراجع تقلید قم و نجف گفت: ایشان با  توجه به سطح بالای علمی‌شان از قدیم جزء فضلای حوزه بودند با عموم مراجع نجف از جمله حضرات آیات سیستانی، حکیم، فیاض و بشیر نجفی ارتباط نزدیک و تنگاتنگی داشتند.

وی خاطرنشان کرد: به خاطر جایگاه شناخته شده در بین مراجع نجف و مقبولیت در بین طیف‌ها و جناح‌های مختلف عراق، رهبر انقلاب آن مرحوم را به عنوان نماینده خود در عراق انتخاب کردند.

* طبق احساس وظیفه خود در مبارزه با داعش حضور می‌یافت

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با اشاره به وظیفه شناسی این عالم مجاهد خاطرنشان کرد: هرجا احساس می کردند حضورشان لازم است حاضر می شدند از جمله در دوره اخیر که فتوای جهاد با داعش از سوی مرجعیت عراق و آیت الله سیستانی صادر شد تا نزدیکی خط مقدم حضور می‌یافتند به گونه ای که همراهان اعلام می‌کردند این کار خطرناک است و ما دیگر نمی‌توانیم بمانیم ولی ایشان طبق احساس وظیفه خود در این مناطق حضور می‌یافت.

* نسبت به حفظ بیت المال خیلی تاکید داشتند

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهتمام ویژه آیت الله آصفی به رعایت بیت‌المال اشاره کرد و گفت: یکی از مسائلی که ایشان خیلی روی آن تاکید داشتند حفظ بیت المال بود؛ گاهی برای یک دینار آنقدر حساسیت نشان می دادند که اطرافیان می گفتند اینقدر توجه لازم نیست.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: نسبت به تمام خریدهای جزئی دفتر مقام معظم رهبری در عراق شخصا وارد می‌شدند و همیشه هم مورد به مورد را کنترل می‌کردند و می‌پرسیدند نمی‌شد با مبلغ کمتری این وسیله را تهیه کنید؟ به همین جهت کوچکترین تخلف حتی به اندازه یک دینار در مجموعه زیر نظر ایشان وجود نداشت.

وی یادآور شد: حتی گاهی اطرافیان می گفتند شما با جایگاه ممتازتان باید وقت خود را بیشتر صرف امور علمی کنید که ایشان می گفتند من مسئول هستم و یک دینار هم نباید بی‌جا مصرف شود.

تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/ 852

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار