امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160732
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۰۰:۴۸
تعداد بازدید: 290
به گزارش «پیروان مــوعــود»، همزمان با آغاز عملیات آزادسازی فلوجه از سوی نیروهای ارتش عراق، حشد الشعبی و عشایر این کشور، شبکه‌های ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، همزمان با آغاز عملیات آزادسازی فلوجه از سوی نیروهای ارتش عراق، حشد الشعبی و عشایر این کشور، شبکه‌های ماهواره‌ای عرب زبان بار دیگر با ایجاد جوسازی‌ طایفه‌ای به دنبال ایجاد دو قطبی سنی ـ شیعه در عراق هستند تا بتوانند مانع از دستاوردهای جدید حکومت عراق شوند. جالب اینجاست باوجود اینکه داعش از ساکنان فلوجه که اغلب آنان از اهل تسنن هستند به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، این رسانه‌ها بیشتر بسیج مردمی عراق را مورد هجمه قرار داده و دائما مدعی بروز جنایت‌هایی در حق مردم فلوجه می‌شوند.

 این در حالی است که روز گذشته همه خطبای جمعه عراقی بر حرمت آزار و اذیت غیرنظامیان در فلوجه تاکید کردند. چند روز پیش هم آیت الله سیستانی در پیامی بر لزوم پایبندی به آداب مبارزه و جنگ تأکید کرده و گفته بود که: « هر جنگی آداب کلی دارد که حتی در جنگ با غیرمسلمانان نیز باید به آن توجه شود. پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نیز همواره قبل از آنکه اصحابش را به جنگ بفرستد از آن‌ها می‌خواست آداب جنگ را رعایت کنند.»

در این رابطه یادداشت‌ها و گزارش‌های بسیاری در رد و تایید عملیات آزادسازی فلوجه با حضور مستشاران ایرانی و مشارکت حشد الشعبی منتشر شد که در ادامه به شماری از آن اشاره می‌کنیم:

الجزیره؛ بوق رسانه‌ای داعش: شبکه ماهواره‌ای الجزیره که در حمایت از داعش از سایر شبکه‌ها گوی سبقت را ربوده است از هر شیوه ای برای حمایت از این گروه تروریستی استفاده می‌کند. نظرسنجی‌های الجزیره بر این مبنا است که حمایت مخاطبان از داعش را نشان دهد. برای نمونه الجزیره اوایل ماه پیش در یک نظرسنجی درباره دستاوردهای داعش سوال کرده بود که در این میان براساس نتایج اولیه نظرسنجی که در پایگاه اینترنتی شبکه منتشر شد، 81.8 درصد از شرکت کنندگان حامی آنچه که پیروزی های داعش در عراق و سوریه خوانده شده، هستند. بر این اساس تنها 18.2 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی شبکه خبری الجزیره قطر اعلام کرده اند که از اشغالگری های داعش حمایت نمی کنند.
الجزیره در یک نظرسنجی دیگر پرسیده بود آیا نبرد دولت عراق و گروه‌های مورد حمایت آن با داعش موجب سیطره بر مناطق اهل تسنن و مهاجرت مردم آن می‌شود؟ در این نظر سنجی نیز که تنها 683 نفر شرکت کردند بنا به ادعای الجزیره بیش از هشتاد و چهار درصد از کاربران به این سوال جواب مثبت داده اند. بی شک همانگونه که پیش از این نیز تاکید شد، الجزیره تلاش دارد القا کند که اهل سنت داعش را به حکومت عراق و گروه‌های شیعه ترجیح می‌دهند. این ادعا درحالی مطرح می‌شود که عشایر بسیاری از اهل سنت عراق پس از اشغال موصل، الانبار و فلوجه به دست داعش قلع و قمع شدند و جوانان بسیاری از آنها به قتل رسیدند.  الجزیره همچنین همواره خبرهای تلفات ارتش عراق و بسیج مردمی این کشور را منتشر می‌کند و در مقابل صرفا مدعی کشتار غیر نظامیان در فلوجه می‌شود که این خود دلیل دیگری بر حمایت از داعش است.


العربیه و عقده گشایی سیاسی در فلوجه: پایگاه خبری شبکه العربیه وابسته به عربستان سعودی که این روزها به شدت علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند نیز در مدت اخیر بر روی حضور مستشاران ایرانی تمرکز کرده و اخبار مختلفی را در این راستا گزارش می‌دهد.
العربیه در یکی از این گزارش‌ها به نقل از منابع آگاه خود می‌نویسد: «تعدادى از فرماندهان سپاه پاسداران ايران در حالى در كنار فرماندهان شبه‌نظامیان شیعه موسوم به حشد الشعبی، در اتاق عمليات مشترک بازپس‌گیری فلوجه حضور دارند كه عكس‌هايى از آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در آنجا نصب شده است. این فرماندهان همچنین مکالماتی از راه بی‌سیم با زبان فارسی انجام می‌دهند.» العربیه در ادامه مدعی می‌شود: « ناظران و سياستمداران نگران آنند كه به مانند دفعات گذشته، اين عملیات که فرماندهان و مستشاران ایرانی بر آن نظارت می‌کنند به جای عملیات آزادسازی فلوجه از دست داعش، به اعمال انتقام‌جویانه از مردم سنى مذهب شهر فلوجه، تبدیل شود.»

در همین گزارش بدیهی است که العربیه تلاش دارد بر دو موضوع تکیه کند و حساسیت خوانندگان را برانگیزد. موضوع اول حضور مستشاران ایرانی و عکس‌های امام خمینی (ره) در اتاق عملیات است تا یک بُعد مذهبی به ماجرا بدهد و موضوع دوم فارسی حرف زدن فرماندهان عملیات است تا به این مساله بُعد قومیتی عرب ـ فارس ببخشد. رویکرد چند سال اخیر شبکه‌های عرب زبان همواره بر این دو مورد تکیه داشته تا با ایجاد مقابله مذهبی و قومیتی، اهداف مورد نظر خود را پیگیری کنند.


چگونه بوش که نه عرب بود و نه مسلمان، کویت را آزاد کرد؟!
در مقابل این ادعاها اما شماری از نویسندگان و تحلیل‌گران برجسته جهان عرب با موضع‌گیری‌های قاطع تلاش کردند تا واقعیت ماجرا را برای مخاطبان عرب زبان روشن کنند و اجازه ندهد سخنان طایفه ای و مذهبی مردم را از چند و چون ماجرا منحرف کند. در این میان صباح علی الشاهر نویسنده عراقی در مقاله ای به شدت از مخالفت‌ها با حضور مستشاران ایرانی در عراق انتقاد می‌کند و می‌نویسد: «این روزها برخی سخنان بی معنایی را تکرار می‌کنند که قاسم سلیمانی در فلوجه چه می‌کند؟ عجیب تر این است که یک تحلیلگر کویتی می‌نویسد چطور ممکن است سلیمانی فلوجه را آزاد کند؟ او یادش رفته یا نمی‌خواهد به یاد آورد، بوش که نه عرب بود و نه مسلمان، کویت را آزاد کرد!»
در همین راستا عبدالباری عطوان، نویسنده برجسته جهان عرب که این روزها به شدت از منتقدان سیاست سعودی است در مقاله ای تحت عنوان اشک تمساح برای فلوجه با انتقاد از دوگانگی سیاست‌ها در قبال عملیات آزادسازی رقه و فلوجه نوشت: « کشورهای عربی در حالی برای اهالی فلوجه اشک تمساح می‌ریزند که اسمی از اهالی الرقه سوریه نمی برند. نحوه برخورد کشورهای عربی با آزادسازی فلوجه و الرقه منافقانه است و گرنه "اهل سنت"ی که در فلوجه کشته می شوند فرقی با مردم الرقه ندارند و آنها هم اهل سنت هستند.» سردبیر روزنامه رای الیوم ادامه داد: تنها تفاوت در این است که عملیات رقه با مشارکت آمریکایی‌ها صورت می‌پذیرند اما در عملیات فلوجه مستشاران ایرانی نقش دارند و کشورهای عربی نمی‌توانند این مساله را تحمل کنند.»


قاسم سلیمانی یا بلک واتر؟ مساله این است..
جالب اینجاست روز گذشته عبدالباری عطوان در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: « پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) در جنگ خندق از سلمان فارسی مشاوره و گرفت و امروز عراق در مقابله با تروریسم از قاسم سلیمانی مشورت می‌گیرد. این درحالی است که عربستان سعودی دست به دامن بلک واتر است.» این توئیت گواه همه مسائل آشکار و پنهان امروز منطقه است.

بسیار روشن است که این سیاست یک بام و دو هوا ناشی از تفکر حکومت‌های عربی است. مساله تنها بر سر این است که چه کسی قرار است به مبارزه با داعش برود و چه زمانی باید این اتفاق صورت پذیرد. به نظر می‌رسد هنوز برخی کشورهای عربی به این نتیجه نرسیده اند که داعش تهدیدی جدی برای آنها است. این کشورها از این رو عزم خود را برای مبارزه با داعش جزم نکرده و نمی‌خواهند دولت عراق و سوریه با کمک ایران این مهم را انجام دهد. از سوی دیگر تلاش دارند با مطرح کردن بحث سنی و شیعه و ادعای جنایت شیعیان در مناطق سنی نشین عراق، کشورهای غربی را بر آن دارند تا با فشار به دولت مرکزی عراق عملیات آزادسازی فلوجه را لغو یا تعلیق کند تا خسارت کمتری به تروریست‌ها وارد شود.

رسانه‌های متبوع حکومت‌های عربی نمی‌خواهند اعتبار شکست دادن تروریست‌ها به نام ایران و همپیمانان آن نوشته شود. آنها که خود هرگز نه قصد مبارزه با تروریسم را دارند و نه توانایی آن را، ترجیح می‌دهند تا همه چیز به نام آمریکایی‌ها تمام شود تا مانند همیشه به حضور خود در منطقه ادامه داده و از رژیم آنها محافظت کنند. همه این تلاش‌های رسانه‌ای اگرچه به نام اهل سنت، اما در واقع به کام داعش است،‌ چون تنها داعش از این وضعیت غبارآلود بهره مند می‌شود! حال اینکه عملیات آزادسازی فلوجه از آن رو حائز اهمیت است که بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهد شکست داعش در این شهر به منزله آغاز شمارش معکوس برای از بین رفتن دولت داعش در عراق و سوریه است.


تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/654

 

آخرین اخبار
پربازدید ها