امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۲۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160814
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۲۳:۴۵
تعداد بازدید: 247
به گزارش «پیروان مــوعــود»، پوتین و نتانیاهو بر سر سوریه توافق خواهند کرد؟روزنامه «رای الیوم» به نقل از دفتر بنیامین ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، پوتین و نتانیاهو بر سر سوریه توافق خواهند کرد؟روزنامه «رای الیوم» به نقل از دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد که نخست وزیر این رژیم امروز دوشنبه سفر کاری خود به مسکو را آغاز می‌کند. دفتر نخست وزیری روسیه، هدف از این ملاقات را گفت وگوی دو طرف بر سر مسائل جاری سوریه و همچنین گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط مجدد دیپلماتیک میان دو طرف عنوان کرده است.
این سومین سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو از سپتامبر سال گذشته میلادی است. دفتر نخست وزیری رژیم اسرائیل از ذکر جزئیات این سفر خودداری کرده و تنها به گفت وگو بر سر مسائل سوریه به عنوان بخش مهمی از مسائل مورد بحث میان دو طرف اشاره کرده است.
سوالی که مطرح می شود این است که اهداف این سفر چیست و نخست وزیر رژیم صهیونیستی چه اهدافی را از این سفر دنبال می کند؟
در همین زمینه، پایگاه خبری «دبکافایل» وابسته به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل به اهداف سفر بنیامین نتانیاهو به روسیه پرداخته است. 
این پایگاه خبری اسرائیلی مدعی شده که یکی از اهداف اصلی سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو تلاش و گفتگو برای وارد شدن اسرائیل به همکاری های واشنگتن-مسکو در مبارزه به داعش در سوریه است. در واقع، اسراییل می خواهد با موافقت همزمان واشنگتن و مسکو وارد تحولات میدانی و داخلی سوریه شود.
در این زمینه نیز دو تحلیل متفاوت وجود دارد. نخست اینکه، آمریکا به دلیل مخاطرات احتمالی ناشی از آن و به ویژه واکنش ایران و دولت سوریه، با ورود اسرائیل به سوریه و مداخله نظامی در این کشور مخالف است و به همین دلیل رژیم اسرائیل قصد دارد با گرایش به سمت روسیه و راضی کردن روس ها به مداخله خود در سوریه، مخالفت آمریکا را بی اثر کند.
در تحلیل متفاوت دیگری نیز باید گفت که این روس ها هستند که با ورود نظامی رژیم اسرائیل به سوریه به دلیل واکنش های ایران مخالف هستند و نتانیاهو تلاش دارد در این سفر موافقت پوتین را برای مداخله و همکاری مشترک با روسیه و آمریکا در سوریه به دست آورد.
حال در صورت صحت این خبر و تحلیل، باید پرسید که چرا اسرائیل در این بازه زمانی و بعد از پنج سال از آغاز بحران سوریه، خواهان مداخله در سوریه و مبارزه با داعش است؟ 
به نظر می رسد از آنجایی که داعش به شدت تضعیف شده و به گفته بسیاری از کارشناسان نظامی به زودی باید شاهد شکست آن در سوریه و عراق باشیم، به همین دلیل رژیم اسرائیل سعی دارد با وارد کردن خود به موضوع مبارزه با داعش، خود را به عنوان یکی از فاتحان شکست داعش معرفی کند.
از طرف دیگر، نفوذ بیش از پیش ایران و حزب الله در سوریه موضوعی است که به شدت رژیم اسرائیل را با تصور تهدید مواجه کرده است و به همین علت قصد دارد با ورود نظامی به سوریه در لوای حمایت قدرت های جهانی از جمله روسیه و آمریکا، محدودیت هایی علیه ایران و حزب الله به ویژه در مرزهای سوریه و سرزمین های اشغالی ایجاد کند.
در ادامه، این پایگاه صهیونیستی یکی دیگر از دلایل سفر نتانیاهو با مسکو و دیدار با پوتین را تلاش برای وارد کردن مسکو به جریان مذاکرات صلح میان فلسطین و اسرائیل و میزبانی مسکو از این مذاکرات دانسته است. دبکا فایل مدعی شد که اسرائیل از مذاکرات اخیر در فرانسه و رویکرد فرانسوا اولاند و باراک اوباما نسبت به این مذاکرات رضایت ندارد و به همین دلیل سعی در جایگزینی مسکو به جای پاریس در این مذاکرات  و میانجی گری کرملین را دارد. 
در این زمینه دبکا فایل به طرح میخائیل بوگدانف مسئول سیاست خارجی روسیه در خاورمیانه برای حل موضوع شهرک سازی های اسرائیل در کرانه غربی اشاره کرده است که بسیار شبیه به طرح چند سال پیش آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل برای معاوضه زمین و اراضی است.

 

آخرین اخبار
پربازدید ها