امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۵:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 160936
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۵۳
تعداد بازدید: 385
پای درس استاد شجاعی؛
هرچندکه «عیب جویی» از گناهان بزرگ است، اما «عیب سازی» بدتر از آن است. عیب سازی یعنی بگردیم و عیوبی را در کسی پیدا کنیم. این ...

پای درس استاد شجاعی؛

هرچندکه «عیب جویی» از گناهان بزرگ است، اما «عیب سازی» بدتر از آن است. عیب سازی یعنی بگردیم و عیوبی را در کسی پیدا کنیم. این همان «تجسس» است که قرآن می فرماید: «وَ لاتَجَسَّسوا؛ درمورد دیگران تجسس نکنید.»

یکی از آفات دوستی، دیدن لغزش ها و خطاهای دیگران است. افرادی که ذهنشان آلوده است، هیچ وقت نمی توانند خوبی ها را ببینند. اینها چون خودشان تیره و تار هستند، می خواهند دیگران هم چنین عیب هایی داشته باشند. لذا به راحتی به هر کسی اعتماد نمی‌کنند و هیچ کس هم از نظر آن‌ها سالم نیست. اما افراد کریم کسانی ­اند که عیوب دیگران را ندید می‌گیرند و تغافل دارند. چون مشغول دیدن عیب های خودشان هستند. چنین افرادی چون مسیر  بهشت را طی می کنند به دنبال عیب دیگران نیستند. ندیدن خطاهای دیگران، موجب گیر ندادن به افراد می شود.اما افراد عیب جو حتما به جهنم سقوط می کنند و جهنم شان خیلی عمیق و سوزاننده تر است. 

در خصوص این موضوع، سیدالشهداء (علیه السلام) می فرمایند:  «خوش به حال کسی که مشغول شدن به عیب های خودش، سبب می شوداز عیب های دیگران غافل شود».

از مصادیق ندیدن خطاها و عیوب دیگران، تغافل نسبت به عیوب اعضای خانواده است. مخصوصاً والدین که باید سعی کنند تا آنجا که می توانند عیب فرزندشان را نبییند؛ اگر هم عیب در فرزندان بود، بایدبا ظرافت آن را برطرف کنند.

و یا توجه به ضعف آدم ها در رعایت مسائل دینی که این هم به نوبه خود کار بسیار زشت و بدی است. چون ما باید از پیامبر و ائمه معصومین الگو بگیریم که چگونه با مردم رفتار می کنند و با مردم برخوردی عادی و معمولی داشتند.

حماقت چنین افرادی عیب جویی است که پا روی عقاید و باورهایشان می گذارند. مثل شیطان که در اثر شدت حسادت نتوانست برتری آدم را ببیند.

اگر کسی عیب ها و لغزش های مخفی دیگران را پیدا کند، چون متجاوز به حریم دیگران است، طبق روایات دینی،خداوند او رادر نزد دیگران منفورش می کند و مودت و دوستی ها را نسبت به این فرد حرام می کند.

منبع:منتظران منجی

آخرین اخبار