امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161014
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۲:۲۱
تعداد بازدید: 359
به گزارش  پیروان مــوعــود، این روزها درباره نبردهای عراق و سوریه سخنان بسیاری گفته می شود اما چیز ثابت و قطعی آن است که ارتش سوریه با پیشروی به ...


به گزارش  پیروان مــوعــود، این روزها درباره نبردهای عراق و سوریه سخنان بسیاری گفته می شود اما چیز ثابت و قطعی آن است که ارتش سوریه با پیشروی به سوی «الرقه» همه خطوط قرمز آمریکا و توافق میان روسیه و آمریکا برای تقسیم قدرت و ثروت در سوریه را از بین برده است. از راه بررسی دقیق و شناخت جزئیات بسیاری از امور می توان قاطعانه گفت بالاترین تفاهم میان واشنگتن و مسکو این است که اجازه ندهند امور به سمتی که فرجام خوشی ندارد، پیش رود.  همچنین می توان گفت مدیریت تنش میان آن 2 از اختلاف هایی ناشی می شود که ممکن است هر لحظه منفجر شود.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که ماهیت روابط آمریکا و روسیه با مرحله شگفتی های بزرگ چیست؟ پیش رفتن امور همراه با تغییرهای است که برای افراد عادی این تغییرها مشخص نیست ونیاز به دقت بسیار دارد تا بتوان مرحله کنونی را توصیف کرد. کسی که تحولات میدان های نبرد سوریه و عراق را پیگیری می کند به این مساله پی می برد که روابط تنگاتنگی میان عملیات نظامی در میدان های نبرد در 2 کشور وجود دارد. هدف از این اقدام ها رسیدن به نتایج مشخصی است که آمریکا و همپیمانان آن در یک طرف و سوریه و عراق و همپیمانان آنها در طرف دیگر آن را دنبال می کنند.

اگر چه مساله عراق به دلیل استقبال دولت این کشور از همکاری با آمریکا پیچیده است اما قدرت بزرگ در عرصه سیاسی و نظامی نیروهای داوطلب مردمی هستند. این نیروها تا حد بالایی دیدگاه، هدف و پیوند مشترکی با ارتش سوریه دارند. عامل اشتراک دیدگاه آن 2 این است که هر 2 همپیمان ایران هستند. اگر چه نبرد «فلوجه» نیاز به همکاری های سیاسی در داخل، منطقه و عرصه بین الملل دارد و تاکنون برخی با حضور مستقیم نیروهای داوطلب مردمی مخالفت کرده اند اما به طور بی سابقه ای برای نبرد «الطبقه» و الرقه مقدمه چینی سیاسی شده است. این نبرد شبیه تندری است  که در فضای آکنده از ترس و خطوط قرمزهای توهمی و توافق های خیالی، شگفت انگیز خواهد بود.

آزادسازی فلوجه و پیشروی در الطبقه به ارتش سوریه و عراق این امکان را خواهد داد تا کنترل میدان های نبرد را در دست داشته باشند. این نبردها ار روی تصادف نبوده است. پیش از آغاز نبرد فلوجه عملیات آزاد سازی الرطبه که حلقه ارتباط اردن و سوریه است صورت گرفت. همچنین پیش از نبرد فلوجه عملیات آزادسازی شهر حدیثه عراق که کلید رسیدن نیروهای عراق به مرزهای سوریه است انجام گرفت. نباید فراموش کرد که پیش از این نیز شهرهای «تدمر» و «القریتین» از کنترل گروه های تروریستی خارج شد. اکنون چگونگی انتشار نیروهای ارتش سوریه این امکان را فراهم می کند که در همه میدان ها به نبرد با تروریست ها وارد شود. برخی از این نبردها دفاعی و فرسایشی و برخی دیگر هجومی خواهد بود. علت اینکه نبرد الطبقه و الرقه بر نبرد حلب مقدم شد سیاسی است. هدف از این اقدام آن است که در برابر هرگونه تلاش برای ترسیم نشانه های کانتون کردی جلوگیری شود. اکنون دیگر در جبهه های نبرد سوریه و عراق نمی توان میان هدف ها و پیامدهای تمایز قائل شد. این به مفهوم آن است که طرح ها در حال اجرایی شدن است و مرحله تازه ای آغاز شده که با مراحل پیش متفاوت است. این مرحله، دوره شکست طرح های دشمنان است.
 

منبع: تسنیم

منبع:فرهنگ

برچسب ها: سوریه,رقه,داعش
آخرین اخبار
پربازدید ها