امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161111
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 297
به گزارش پیروان مــوعــود،دکترین پیرامون یا به عبارت دیگر اتحاد پیرامون که از آغاز ایجاد رژیم جعلی صهیونیستی رکن سیاست خارجی و تامین امنیت این رژیم ...

به گزارش پیروان مــوعــود،دکترین پیرامون یا به عبارت دیگر اتحاد پیرامون که از آغاز ایجاد رژیم جعلی صهیونیستی رکن سیاست خارجی و تامین امنیت این رژیم جعلی محسوب میگردید توسط الیا شاسون  و دیوید بن گوریون برای مقابله با سرخوردگی و محاصره ای که اسرائیل از سوی اعراب شده بود برنامه ریزی شده بود.

اساس این دکترین بر این پایه قرار داشت که اسرائیل باید با کشورهای غیر عرب که به لحاظ جغرافیایی نزدیک به این رژیم بودند روابط مستحکم و دوستانه در عالی‌ترین سطوح برقرار نموده تا در مقابله با خطر دولتهای عربی، موازنه قدرت حاصل گردد.

حال این روزها که از طریق رسانه های خود رژیم صهیونسیتی و عربستان و ... می‌بینیم که از چند سال قبل ارتباط پنهانی بین دول عربی و رژیم صهیونیستی برقرار شده و آنها قصد دارند روابط خود را در آینده به حالت عادی در بیاورند و هدف این اقدامات دیپلماتیک به زعم کارشناسان حوزه بین الملل مقابله با جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است، به نظر میرسد با برقراری ارتباط سیاسی بین دول عرب و اسرائیل نظریه دکترین پیرامون به پایان خود رسیده باشد و اکنون شاهد ائتلافی از سوی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و بر ضد محور مقاومت «ایران» از یکسو و رژیم جعلی صهیونیستی هستیم.

هرچند شواهدی از گذشته در خصوص ائتلاف کشورهایی نظیر عربستان و اسرائیل وجود داشته است از جمله  مسائل حجاج در سال  1366  از سوی عربستان، مسئله صدور ویزا و برخورد با زائران و و حمایت از صدام در جنگ 8 ساله علیه کشورمان، همکاری در خصوص در ترور دانشمندان هسته ای و...  همچنین اقدامات عربستان ودول عرب حاشیه خلیج فارس برای مهار ایران شامل افزایش همگرایی با اسرائیل، استفاده از اتحادیه عرب علیه ایران، تشکیل سازمان‌های امنیتی علیه ایران بنام مبارزه با تروریسم، تلاش برای کاهش نفوذ ایران در آفریقا و آمریکای لاتین و جنگ نیابتی با ایران در سوریه و عراق.

دیگر اینکه عده ای از کارشناسان معتقدند هرچند شکل گیری یک ائتلاف علیه ایران در کشورهای عربی به علت عدم  اجماع در داخل بر سر این موضوع سخت است اما شواهد حاکی از این موضوع است.

با این حال، گرچه دکترین پیرامون رنگ باخته،  اما الان رژیم صهیونیستی هنوز هم سرخورده است و از سوی دیگر هنوز هم در محاصره به سر می‌برد! محاصره‌ از طرف نیروهای مقاومت. این امر در تحرکات دیپلماتیک مقامات این رژیم به خصوص سفر نخست وزیرشان به روسیه و درخواست تضمین از روسیه برای عدم تسلیح حزب الله لبنان از طریق سوریه قابل مشاهده است.

از سوی دیگر  هرچند که رژیم صهیونیستی  با اعراب متحد شده و علیه ایران ائتلاف تشکیل داده اما این اتحاد بسیار شکننده‌ است، چراکه سران کشورهای عرب در کشورهای خود نیز مشروعیت لازم را به علت نظام حاکم سیاسی در این کشورها ندارند و از طرف دیگر هر آن احتمال قیام مردمی علیه این حکومت‌ها وجود دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد ائتلاف عربی صهیونیستی هرچند شکل گرفته و با خرج مبالغ گزاف برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه اقدام می‌کند اما این ائتلاف بسیار شکننده و پوشالی است، و اقدامات و تلاش‌های آنها برای منزوی کردن ایران راه به جایی نخواهد برد.
 

منبع: تسنیم

 

آخرین اخبار
پربازدید ها