امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۲۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 16114
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۴۰
تعداد بازدید: 242
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری ظهر امروز در نشست خبری خود ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری ظهر امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به نقش موثر رسانه‌ها در انعکاس مشکلات دستگاه قضایی گفت: رسانه‌ها باید مشکلات دستگاه قضایی را واقع‌گرایانه منعکس کنند تا مشکلات موجود برطرف شود.

وی با اشاره به عملکرد دیوان عدالت اداری از سال 91 تاکنون گفت: سال گذشته با افزایش شکایت از دستگاه‌های دولتی و مؤسسات عمومی مواجه بودیم و حدود 110 هزار پرونده شکایت به دیوان عدالت اداری وارد شد.

وی افزود: با توجه به شعب فعال ما ارجاع این تعداد پرونده بیش از حد استاندارد بود و حتی در سایر بخش‌های قوه قضائیه هم این مقدار ارجاع را چه در دادسرا و چه در دادگاه‌های بدوی تجدید‌نظر شاهد نیستیم.

منتظری تأکید کرد: سال گذشته بین 300 تا 400 پرونده در هر ماه به شعب دیوان عدالت اداری ارجاع شد و همین حجم زیاد پرونده‌ها سبب شد تا ما کار هیئت عمومی را دو شیفته کنیم.

وی یکی از دلایل اطاله دادرسی را حجم زیاد پرونده‌ها دانست و گفت: حدود 40 درصد از شکایات وارد اعلام می‌شود و مابقی مردود هستند.

وی در خصوص کمبود نیروی انسانی در دیوان عدالت اداری گفت: سال گذشته شاهد جذب 650 تا 700 قاضی در دستگاه قضایی بودیم اما از آنجایی که یکی از شروط کار در دیوان عدالت اداری سابقه کاری حداقل 15 ساله است نتوانستیم از قضات جدید سهمی ببریم.

منتظری یکی از مشکلات پرونده‌های ارجاعی را مربوط به شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر دانست و گفت: انتظاری که ما از شوراها داریم این است که تصمیمات خود را در چارچوب قوانین جامع بگیرند و قبل از هر تصمیمی کار کارشناسی را در دستور کار قرار دهند متأسفانه در فرایند تصمیم‌گیری این سازمان‌ها کار کارشناسی وجود ندارد و برخی از تصمیماتشان مغایر با موازین شرعی و قانونی است.

وی در ادامه به تأسیس دفاتر دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: ما در سال گذشته 18 دفتر استانی را تاسیس کردیم و در چند ماه آینده در تمامی استان‌های کشور دفاتر دیوان عدالت اداری فعال می‌شود.

وی کمبود نیروی انسانی را در بحث دفاتر استانی مطرح کرد و گفت: ما برای هر استان دو تا سه نفر استخدامی نیاز داریم اما تنها به ما اجازه استخدام یک نفر را دادند اما دو نفر دیگر با کمک استانداری‌ها حاضر می‌شوند از همین رو از تمامی دست‌اندرکاران دولتی تقاضا دارم برای رفع مشکلات مردم با ما همکاری داشته باشند و حداقل امکانات را در اختیار ما قرار دادند.

رئیس دیوان عدالت اداری در خصوص عدم توجه برخی مدیران دولتی به احکام دیوان عدالت گفت: عدم استنکاف مدیران به قانون منجر به انفصال می‌شود ما راضی به انفصال نیستیم اما در صورتی که مدیران رعایت قانون را نکنند ما از ابزار قانونی خود استفاده می‌کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها