امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161249
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۶:۵۱
تعداد بازدید: 316
به گزارش پیروان مــوعــود، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در راه بازگشت از سفر اخیر خود به آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره روابط دو جانبه ...

به گزارش پیروان مــوعــود، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در راه بازگشت از سفر اخیر خود به آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره روابط دو جانبه بین واشنگتن و آنکارا گفت: زمانی که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دراولین سفر خود پس از به قدرت رسیدن، ترکیه را به عنوان مقصد انتخاب کرد بسیار امیدوار بودیم اما متاسفانه توقعات ما محقق نشد.

اردوغان ضمن یادآوری امیدواری خود برای ساخت "الگوی همکاری" در روابط با آمریکا ادامه داد: برای مثال در زمینه اقتصادی روابط به جای بهبود تضعیف شده‌اند. توقعات ما در سیاست خارجه نیز محقق نشده است.

وی همچنین به وعده اوباما برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق و سپس ورود مجدد این نیروها به افغانستان اشاره کرد و اینکه رئیس جمهور آمریکا هنوز نتوانسته است مساله زندان گوآنتانامو را حل کند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه به یکی از مهمترین مشکلات آمریکا یعنی حمایت از یگان‌های حفاظت خلق کردهای سوریه اشاره و عنوان کرد: ما نمی‌توانیم با این وجود با یکدیگر حضور قدرتمندی در سوریه وعراق داشته باشیم.

ترکیه یگان‌های حفاظت خلق را با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) مرتبط می‌داند و متحدان خود را برای قطع همکاری با آن تحت فشار قرار می‌دهد.

اردوغان به نبرد کردهای سوریه با داعش نیز پرداخت و اظهار کرد: آنها (کردها) در حال از دست دادن سلاح‌های خود در مقابل داعش هستند؛ سلاح‌هایی که سایر کشورها به عنوان کمک به آنها داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مردم ترکیه از تصاویر منتشر شده از صمیمیت سربازان آمریکایی با نیروهای کرد بسیار ناراحت شده‌اند. چنین مسائلی ما را ناراحت می‌کند.

اما در پاسخ به مسئولیت اوباما در بروز بن بست سیاسی در شرایط سوریه، اردوغان اظهار کرد، به هیچ وجه درست نیست که اوباما را مقصر همه چیز بدانید.

وی توضیح داد: اما قطعا من انتظار موضعی قدرتمندانه‌تر از سوی اوباما داشتم و همچنان هم دارم. متحد ناتوی شما در مرز خود با سوریه با تهدیدهایی رو به روست و حمایت شما از افرادی که نقشی در این تهدیدها دارند ما را ناامید می‌کند.

این سیاستمداران ترک در این اظهارات روسیه را نیز بی‌نصب نگذاشت و در این باره نیز گفت: دوستی‌ ما با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه رابطه‌ای دو جانبه در سطحی پیشرفته بود و پس از سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه تغییر کرد.

اردوغان به روابط اقتصادی ترکیه با روسیه اشاره و خاطرنشان کرد: روابط اقتصادی مسکو ـ آنکارا حتی با این حال از میزان روابط تجاری واشنگتن ـ‌آنکارا بیشتر است و هدف کشور افزایش آن تا 100 میلیون دلار در سال است.

وی نسبت به بازیابی روابط با روسیه و بازگشت به روزهای قدیم این رابطه و حتی قدرتمندتر از آن ابراز امیدواری کرد.

منبع: ایسنا

 

آخرین اخبار
پربازدید ها