امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161304
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۵:۰۴
تعداد بازدید: 382
به گزارش پیروان مــوعــود، گروه تروریستی داعش شهرهای منبج در شمال استان حلب و شهر الرقه را در کنترل خود دارد. از نظر جغرافیایی این دو منطقه، در گسترش ...

به گزارش پیروان مــوعــود، گروه تروریستی داعش شهرهای منبج در شمال استان حلب و شهر الرقه را در کنترل خود دارد. از نظر جغرافیایی این دو منطقه، در گسترش نفوذ داعش دارای اهمیت است. در هر 2 شهر داعش از هواداران کافی برخوردار نبود و از جنگجویانی خارج از رقه و منبج کمک گرفت. منبج تکیه گاهی را برای داعش تشکیل می دهد.

روستاهای حاصلخیز آن سبب شد تا این گروه نیازهای غذایی خود را تامین کند. الرقه هم در درجه نخست به داعش روحیه داده است. زیرا این شهر نخستین پایگاه داعش در سوریه است. طی سال های پیش به تدریج درد و رنج های ساکنان منبج و الرقه افزایش یافته و آنان مدت درازی برای رهایی از دست داعش انتظار کشیدند. برای آنان مهم نبود که به دست ارتش سوریه یا روس ها یا نیروهای های آمریکایی یا کردها رهایی یابند بلکه فقط در انتظار یک نیروی نظامی بودند که آنان را از دست داعش رهایی بخشد.

طی چند روز گذشته اطلاعاتی رسیده که نشان می دهد مردم خود را برای همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه در روستاهای منبج آماده می کنند. داعش به سرعت این اخبار را با دروغهایی همراه کرد. این گروه مدعی شد که گشتی هایی که به کردها گرایش دارند همه کسانی را خود را آماده می کنند به طور دسته جمعی خواهند کشت. این شایعه ها در روستای ها منبج رواج یافت. اما در الرقه سلاح ها و افراد مسلح زیر کنترل داعش هستند.

حتی چاقوهای تیز را هم عناصر داعش از خانه های مردم به چپاول برده اند تا مبادا روزی علیه خودشان مورد استفاده قرار گیرد. اگر نیروهای نظامی به الرقه و منبج برسد احتمال آزادسازی این 2 شهر است. اما اکنون این سوال مطرح می شود که در صورت رخ دادن جنگ های خیابانی نتیجه چه خواهد شد؟ آیا ساکنان این شهرها قربانی خواهند شد؟ یا اینکه داعش را زیر فشار قرار خواهند داد؟ 

در منبج نیروهای دموکراتیک سوریه شورایی را تشکیل دادند تا مردم را به همکاری دعوت کنند و این رویکرد را که نیروهای نظامی که برای آزادسازی منبج خود را آماده می کنند به کردها گرایش شدید دارند، تکذیب کنند. جنگ در این شهر در مقایسه با الرقه آسان تر خواهد بود.به ویژه که کردها راه را به سوی منطقه الباب باز گذاشته اند تا عناصر داعش بدون درگیری از این منطقه فرار کنند. ارتش سوریه و همپیمانان آن به سوی الرقه پیشروی می کنند. مناطق جغرافیایی راهبردی در مسیر آن وجود دارد. مانند الطبقه و فرودگاه آن، منطقه السد.

در صورتی که ارتش سوریه این مناطق را به کنترل خود در آورد رقه به طور کلی زیر آتش قرار خواهد گرفت و از نظر نظامی سقوط خواهد کرد. رسیدن به این شهر و بازپسگیری آن به ارتش سوریه روحیه خواهد داد. اما اکنون این سوال مطرح می شود که چرا ارتش سوریه آزادسازی الرقه را بر آزادسازی حلب اولویت داد؟

شهر حلب از همه جهت جایگاه بالاتری دارد، اما هنوز زمان نبرد در این شهر فرا نرسیده است.

نبرد در این شهر از نظر میدان های نظامی و سیاسی پیچیده است. هنوز در مراکز تصمیم گیری کنگشران سوریه تصمیمی در این باره گرفته نشده است. در شرایطی که ارتش سوریه الرقه را آزاد کند جهانیان برای آنان دست خواهند زد. درباره حلب برخی از کنشگران سوریه برای افکار عمومی جهان اینگونه وانمود می کنند که ارتش سوریه با مخالفان میانه رو می جنگد این در حالی است که درباره الرقه آنان می گوید که ارتش سوریه داعش را شکست می دهد. هنگامی که اطلاعاتی به دست سوریه و روسیه رسید که آمریکا تمایل دارد به وسیله کردها به سوی الرقه پیشروی کند.

مردم سوریه پیش از تصمیم گیری کردها تصمیم آزادسازی الرقه را گرفتند. این شتاب دارای پیام ای چندی است که مهمترین آن شکست معادله فدرالی کردن و تجزیه سوریه است. مردم سوریه با این پیروزی در گفت و گوهای آینده خود را ثابت خواهند کرد و شرایط و دستاوردهای خود را بهبود خواهند بخشید. به طور طبیعی بازگشت الطبقه، السد، الرقه به دولت سوریه به این معنا است که ارتش سوریه و همپیمانان آن زمام امور را در دست گرفته اند. نبرد آشکاری در جبهه ها در جریان است. مهمترین مساله این است که روند امور در سوریه از نظر سیاسی و نظامی به آرامی در حال تغییر است. آنچه سال های پیش درباره سوریه صدق می کرد اکنون دیگر صدق نخواهد کرد و این مساله در مذاکرات آینده خود را نشان خواهد داد.

منبع: تسنیم

 

برچسب ها: رقه,داعش,سوریه
آخرین اخبار
پربازدید ها