امروز : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 1
۰۶:۲۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1614
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۱
تعداد بازدید: 374
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از اسکای نیوز، نمایندگان پنج کشور دارنده سلاح‌های هسته‌ای نسبت به برنامه هسته‌ای ایران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از اسکای نیوز، نمایندگان پنج کشور دارنده سلاح‌های هسته‌ای نسبت به برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی ابراز نگرانی کردند.

براساس این گزارش، نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس 30 فروردین‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کردند که پیگیری فعالیت‌های هسته‌ای از سوی ایران و همچنین آزمایش اخیر هسته‌ای کره شمالی که در ماه فوریه صورت گرفت، به منزله به چالش کشیدن پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) است.

این کشورها بیانیه مزبور را در ژنو و به دنبال برگزاری نشست دو روزه مقدماتی مرتبط با گردهم‌آیی سال 2015 در راستای مرور پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای صادر کرده‌اند.

پنج کشور دارنده تسلیحات هسته‌ای روز جمعه در بیانیه خود بر اهمیت سیستم پادمانی سازمان انرژی اتمی و تأثیر آن بر جلوگیری از تکثیر تسلیحات هسته‌ای تأکید کرده و متعهد شدند که به تلاش برای یافتن راه حلی «دیپلماتیک و صلح‌آمیز» برای  مشکلات پیش پای این پیمان ادامه دهند.

پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای در سال 1970 با هدف جلوگیری از دستیابی کشورهای به تسلیحات هسته‌ای به اجرا در آمد.

تاکنون بیش از 90 کشور پیمان ان پی تی را امضا کردند اما کشورهایی نظیر پاکستان، هند و اسرائیل که دارنده کلاهک هسته ای هستند آن را امضا نکردند.

کره شمالی پیشتر از امضاکنندگان این پیمان بود که سال 2003 امضای خود را پس گرفت و کنار کشید.

پیونگ‌یانگ از سال 2006 تاکنون سه آزمایش اتمی انجام داده است.

ایران در سال 1970 به عضویت ان‌پی‌تی در آمد. با این‌حال غرب معتقد است که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز نیست، مساله ای ایران بارها آن را رد کرده است و آژانش بین المللی انرژی هسته ای نیز نشانه ای دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران گزارش نکرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها