امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161545
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۴:۲۲
تعداد بازدید: 370
به گزارش پیروان مــوعــود  «مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه با اختلاف کم آرا بر طرحی که می‌توانست فروش سلاح به عربستان را منع ...

به گزارش پیروان مــوعــود  «مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه با اختلاف کم آرا بر طرحی که می‌توانست فروش سلاح به عربستان را منع کند، غلبه کرد اما نزدیک بودن آرا از افزایش مخالفت کنگره در حمایت از ائتلاف تحت امر عربستان و مورد حمایت آمریکا در یمن حکایت دارد.»

بر اساس این گزارش، در این رأی‌گیری ۲۰۴ نفر از نمایندگان با طرح فروش بمب خوشه‌ای مخالفت کردند و ۲۱۶ نفر دیگر به آن رای مثبت دادند. این رأی‌گیری عمدتا بر اساس خط مشی‌های حزبی صورت گرفت و ۲۰۰ نفر از جمهوری‌خواهان در مقابل فقط ۱۶ نماینده دمکرات، به خواسته دولت اوباما درباره منع انتقال سلاح‌های خوشه‌ای به عربستان توجه نشان دادند.

بمب‌های خوشه‌ای به انواع سلاح‌های انفجاری گفته می‌شود که در اثر یک انفجار صدها یا هزارها مهمات کوچکتر را در منطقه بزرگتری، اغلب به اندازه چند زمین فوتبال پخش می‌کنند. برخی از قطعات کوچکتر منفجر نمی‌شوند و مانند مواد منفجره مین مانند، دهه‌ها پس از پایان درگیری‌ها باعث کشتار غیرنظامیان و تخریب مزارع می‌شوند.

قرارداد بین‌المللی که توسط ۱۱۹ کشور امضا شده است، استفاده از بمب‌های خوشه ای را منع می‌کند اما آمریکا این قرارداد را امضا نکرده است. این کشور در مقابل، سیاستی را اتخاذ کرده است که به موجب آن استفاده از این نوع بمب‌ها را در مناطق پرازدحام و شهری منع می‌کند.

هانک جانسون، نماینده جمهوری‌خواه و از مخالفان طرح فروش بمب خوشه‌ای به عربستان گفت: «عربستان عمدا مناطق غیرنظامی را با بمب‌های خوشه‌ای هدف قرار می‌دهد. اوایل سال جاری ائتلاف تحت امر عربستان بمب‌های خوشه‌ای را در صنعا، پایتخت یمن فرو ریخت و به ویژه مناطق غیرنظامی همجوار پایتخت را هدف قرار داد. یکی از ساختمان‌های مورد هدف مرکز توانبخشی نابینانان نور بود که همچنین مدارس نابینایان نیز در آن قرار دارد. تخریب این مدرسه و مجروحان آن هولناک بود.»

به نوشته اینترسپت، ائتلاف تحت امر عربستان همچون از سلاح‌های ساخت آمریکا برای تخریب کارخانجات، بازارها و بیمارستان‌ها استفاده کرده است.

تصویب طرح فروش سلاح‌های خوشه‌ای آمریکا به عربستان یک روز پس از دیدار محمد بن سلمان، معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان و طراح اصلی جنگ یمن با قانونگذاران آمریکایی انجام شد. در این دیدار درباره مسائل یمن و سایر مسائل منطقه بحث و گفت‌وگو شد.

پایگاه اینترنتی اینترسپت نوشت: «با وجود تصویب طرح فروش سلاح خوشه‌ای به عربستان، نزدیک بودن آرای موافقان و مخالفان برخی از فعالان مدافع حقوق بشر را خرسند کرده است.»

سانجی بری، مدیر برنامه خاورمیانه عفو بین‌الملل در این زمینه گفت: «اختلاف اندک آرا نشان می‌دهد که تعداد بیشتری از نمایندگان کنگره آمریکا آشکارا از فروش بمب به عربستان با توجه به استفاده سعودی‌ها از آنها در مناطق غیرنظامی خسته شده‌اند.»

منبع: ایرنا

 

آخرین اخبار
پربازدید ها