امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 161671
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ساعت ۱۰:۲۳
تعداد بازدید: 339
به گزارش پیروان موعود، آیت الله العظمی سیستانی  درپاسخ سئوالی مبنی بر چگونگی توبه  تصمیم بر ترک ابدی گناه را لازمه توبه دانسته ...

به گزارش پیروان موعود، آیت الله العظمی سیستانی  درپاسخ سئوالی مبنی بر چگونگی توبه  تصمیم بر ترک ابدی گناه را لازمه توبه دانسته اند.

  حقیقت توبه پشیمانی از انجام گناه است، و لذا گفته شده: پشیمانی همان توبه است و پشیمانی حقیقی همیشه همراه با تصمیم بر ترک گناه و عدم بازگشت به آن است، و پشیمان واقعی باید گناهان گذشته را تدارک نماید و اگر گناه او حق الله باشد باید از درگاه خداوند طلب بخشش کند و قضا یا کفاره آن را انجام دهد، و اگر حق الناس بر ذمه اش باشد باید یا از صاحب حق حلالیت بطلبد یا حق او را بدهد و اگر این کار موجب هتک او شود می تواند آن را به عنوان هدیه بازگرداند یا مبلغ را به حساب او واریز کند .

توبه فقط با گفتن ـ استغفر الله ـ محقق نمیشود بلکه پشیمانی و تصمیم به ترک ابدی گناه و تدارک آن در حد توان لازم است ونباید گناهکار از رحمت خداوند نا امید شود که خداوند کریم و مهربان و بخشنده است و توبه کاران را دوست دارد.

در حدیث شریف آمده است: (ساعتی تفکر از هفتاد سال عبادت برتر است ) و از موارد مؤثر در توبه، تفکر در عظمت خداوند و حق او بر بندگان است و اینکه او در همه جا حاضر و ناظر است و لذا در حدیث از امیر مؤمنان (علیه السلام) وارد شده است : از ارتکاب معصیتهای الهی (حتی) در نهان خودداری کنید زیرا آن خدایی که شاهد است خود نیز حاکم است .


تعجیل در ظهور حضرت حجت(ع) صلوات/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها: توبه,استغفار
آخرین اخبار
پربازدید ها